Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | ESET NOD32 Antivirus - tuhnutí PC a jeho řešení


ESET NOD32 Antivirus - tuhnutí PC a jeho řešení

Autor: Jiří Melčák  |  23. květen 2008  |  zobrazeno: 21 170×  |  13 komentářů

ESET NOD32 Antivirus / Eset Smart SecurityVčera 22. 5. 2008 se slovenským programátorům vloudila do aktualizace NOD32 Antivirus menší chybka, která však způsobila nemalé problémy. Po aktualizace začal NOD32 označovat určité knihovny a exe soubory omylem za viry a dotazoval se, co s tím udělat - zda odstranit nebo ponechat... Bohužel i když jste hned splašeně nekliknuli na odstranit a přečetli si, co že to NOD32 oznažuje za viry a pochopili, že tam žádný vir není a ponechali jste tedy daný soubor na disku, pak dané programy samozřejmě přestaly fungovat. Mě přestal fungovat v podstatě celý balík Adobe Creative Suite CS3 Design Premium, kdy jeho DLL knihovny byly považovány za viry. Například Photoshop sice spustit šel, ale hlásil problémy s licencí... Stejně tak se chybka dotkla i mého e-mailového klienta The Bat! 4 Professional - zde byl chybně identifikován hlavní exe soubor. Jaké je řešení celého problému?

Jak odstranit problém s mylnou identifikací souborů virem?

Nastavení výjimek - NOD32 AntivirusDíky uložení do karantény dané programy prostě nefungovaly. Na základě rychlého telefonu na support do ESET stačilo nastavit výjimky pro dané adresáře (viz obrázek) - tyto výjimky lze nastavit v pokročilých vlastnostech nastavení NOD32. Tím byl problém vyřešen po dobu než byla opravena chyba ve virové databázi. Tím můj problém ovšem neskončil.

Začal mi tuhnout počítač. Kompletně. Prostě najednou přestal reagovat, fungovala pouze myš, ale nic se nedělo. Pomohl pouze tvrdý restart. Po nabootování se pak stačilo podívat na čas poslední aktualizace NOD32 Antivirus a vše bylo jasné - tuhnutí PC se objevilo v tu chvíli, kdy antivir začal na pozadí stahovat novou databázi. Proto jsem dnes dopoledne opět volal na support a obratem mi byl poslán email s postupem pro odstranění problému s tuhnutím PC.

Řešení tuhnutí PC pro Windows Vista

Postup je jednoduchý. Nabootovat do nouzového režimu (po startu PC zmáčknete klávesu F8) a smažete jeden soubor a obsah dvou adresářů:

Soubor - em002_32.dat
C:\Program Files\ESET\ESET NOD32 Antivirus\em002_32.dat

Obsah těchto složek: (složky jsou skryté)
C:\ProgramData\ESET\ESET NOD32 Antivirus\Updfiles\
C:\ProgramData\ESET\ESET NOD32 Antivirus\Charon\

Postup je identický i pro ESET Smart Security - pouze v dané cestě k souboru/adresáři vyměníte ESET NOD32 Antivirus za ESET Smart Security. 

Poté restartujte do normálního režimu a zaktualizujte ESET Smart Security / ESET NOD32 Antivirus. Problém odstraněn.

Řešení tuhnutí PC pro Windows XP

Postup je jednoduchý. Nabootovat do nouzového režimu (po startu PC zmáčknete klávesu F8) a smažete jeden soubor a obsah dvou adresářů:

Soubor - em002_32.dat
C:\Program Files\ESET\ESET NOD32 Antivirus\em002_32.dat

Obsah těchto složek: (složky jsou skryté)
C:\ Documents and Settings \ All Users \ Application Data\ ESET \ ESET NOD32 Antivirus \ Updfiles \

C:\ Documents and Settings \ All Users \ Application Data \ ESET \ ESET NOD32 Antivirus \ Charon \

Postup je identický i pro ESET Smart Security - pouze v dané cestě k souboru/adresáři vyměníte ESET NOD32 Antivirus za ESET Smart Security. 

Poté restartujte do normálního režimu a zaktualizujte ESET Smart Security / ESET NOD32 Antivirus. Problém odstraněn.

Problém odstraněn, pokračujeme v práci

Naštěstí šel problém rychle odstranit a nebylo potřeba nic zdlouhavě řešit. Problém však mají ti, kteří nechali odstranit nějaký z chybně detekovaných souborů a musí přeinstalovat celou aplikaci (u Adobe to teda notnou chvíli zabere). Chybka se může stát každému, tak věřím, že se už nebude opakovat. Každopádně je potřeba pochválit naprosto profesionální telefonický support - věděli ihned o problému a měli okamžité řešení.

Štítky: Antiviry


Komentáře

sobota
6. září 2008, 19:20

Dik moc za navod.

GasThan
2. červen 2008, 21:37

jako nezamrzne to na stalo ale len na chvilku … napriklad otvorim okno ze idem niekomu pisat cez QIP a nic len zapocujem jak zapracuje disk a potom sa otvori okno ….a tak sa to stava aj s inymy programamy ale vecsion s QIPom

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
2. červen 2008, 21:02

No minimálně to zkus. Problém už může být i jinde.

GasThan
2. červen 2008, 20:39

jj uz som na to prisiel ale PC mi zacalo skorej mrznut teraz ked som to zmazal …. pomoze ked to znova zmazem ???

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
1. červen 2008, 12:34

Po smazání daného souboru a složek ikonka zčervená, neboť je nutné provést aktualizaci anitiviru.

GasThan
1. červen 2008, 11:44

No ked som to ja odstranil tak mi ikonka Eset Smart Security scervenala a vypisalo mi ze nieco chyba cize nebudu vsetky funkcie spravne fungovat ….neco na ten sposob mi napisalo

Carls
28. květen 2008, 15:24

Těch lidí bylo hodně a tvuj článek jim velice pomohl
i mě osobně i když z výše jmenovaných aplikací žadnou nepoužívám prostě Pc se sekalo vytuhlo a pomohl jen restart po odstranění souboru a světe div se šlí přímo v spuštěných voknech nou problém
1 sem smazal :em002_32.dat pak Updfiles hned se stahla nová virová databáze a nakonec obsah Charon
Díky moc za tenhle článek pomohl moc lidem

Bruce808
27. květen 2008, 09:28

Tak mě se jeden počítač sekal naštěstí si tenhle článek vydal včas a opravdu stačilo jen smazat jeden soubor (obsahy složek jsem nenašel) no ale jede to. Dik zachránil si mi minimálně 2 hodiny života :-D

Jitule
23. květen 2008, 19:52

NOD používám taky, ale naštěstí žádnej problém. Ale včera nám skoro celý den nešla elektrika, tak mě to možná uchránilo. Byla jsem na ně naštvaná, ale ted RGV děkuji :)

Suprvirus
23. květen 2008, 17:48

Taky NODa používám, ale ani mi “nevytuhl” při bootování ani za chodu. Hold asi nepoužívám aplikace, kde by mohl se vyskytovat virus, natož nějakej Suprvirus :-)

Luboš
23. květen 2008, 16:23

ale možno na tom niečo bude, v stredu mi počítač pri štarte zamrzol, musel som tvrdo reštartovať...tak som to teraz podľa návodu pre XP vymazal a vyčistil…

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
23. květen 2008, 15:12

Tuhnutí PC se nedotklo všech, ale myslím, že dost lidí se ozvalo, což dokazuje tento článek:

Máte problém so štartovaním OS Windows pretože Vaše PC “zamrzne” počas procesu bootovania OS?

Akorát, že mě netuhlo PC během bootování, ale při stahování aktualizací a na supportu mi řekli to, že virová databáze je sice už ok, ale soubory s chybnou databázi jsou stále na PC… tak asi se to hádalo. Hlavně, že se to vyřešilo.

Luboš
23. květen 2008, 15:07

Zaujímavé, s Adobe som problém nemal…vraj aktualizácia 3121 už vyriešila tento problém…
A tak isto žiadne tuhnutie XP…

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací