Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Formát ePub - jak číst ve Windows/Linuxu?


Formát ePub - jak číst ve Windows/Linuxu?

Autor: Vojtěch Král  |  9. prosinec 2010  |  zobrazeno: 94 212×  |  1 komentář

FBReader - e-book čtečka pro Windows%2C UnixFormát ePub (EPUB) je mladý formát otevřenýc knih, tzv. e-books. Oficiálně byl schválen až v září roku 2007 a v současnosti se počítá verze 2.x  Formát souborů .epub však není prvky současných operačních systémů plně podporován. Jak ho tedy otevřít a číst ve Windows (XP, Vista a 7)?

FBReader - ePub čtečka

Jako výtečný, rychlý a plně kompatibilní čtečku formátu .epub mohu doporučit program FBReader. Dle aktualizovaných zpráv na domovské stránce tohoto počinu je skutečně dobře podporován a neustále vyvíjen, blíží se k verzi 1.0.

FBReader - e-book čtečka pro Windows%2C UnixPodíváme-li se na vzhled programu, je nám hned jasné, jak s programem pracovat. Funkcí nemá mnoho, ale disponuje tou hlavní, otevřením formátu ePub a podobných. Tato činnost probíhá přes knihovnu, kterou si program vytváří sám a nalezneme ji pod první ikonou zleva v nástrojovém menu. Po první instalaci však máme tuto knihovnu prázdnou a tak ji musíme nejprve naplnit... To provedeme přes druhé tlačítko zleva, přes tlačítko "zelené plus".

Pak už jen prohledáme disk po požadovaném souboru a potvrdíme naši volbu. Objeví se malé okénko s informacemi o vybrané knize, jazyku knihy, autorovi, žánru apod., pokud jsou zadané.

Opět potvrdíme tlačítkem OK a můžeme se pustit do čtení.

Závěr a doporučení

FBReader - e-book čtečka pro Windows%2C UnixJak jsme si právě ukázali, práce s FBReaderem je více než jednoduchá a dokonce i podpora českého jazyka potěší. Mezi PC čtečkami formátu ePub je FBReader skutečně jeden z nejlepších a navíc patří mezi multiplatformní software, takže lze nainstalovat i na OS Android, Linux a další. Kompletní specifikace naleznete na stránkách vývoje.

Doporučuji proto program FBReader jako ideální softwarový počin pro prohlížení a čtení dokumentů formátu ePub.

Štítky: Tipy a triky, Utility


Komentáře

Zuzana
16. červenec 2013, 21:03

Děkuji za radu! Bylo to rychlé a jednoduché. Po pár vteřinách stahování a instalace se konečně můžu pustit do knížky, na kterou se už dlouho těším.

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací