Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Google Reader - vaše oblíbené RSS zdroje pohromadě


Google Reader - vaše oblíbené RSS zdroje pohromadě

Autor: Miroslav Tydlačka  |  4. prosinec 2006  |  zobrazeno: 11 113×  |  8 komentářů

Google ReaderTechnologie RSS (RSS zdroj, RSS kanál) slouží uživatelům k odběru novinek z webových stránek. Původně tento formát sloužil pouze k předávání aktuálních novinek mezi jednotlivými servery, které takto velmi jednoduše mohly odkazovat na aktuální články na jiných serverech. Dnes však RSS kanály slouží jako velmi rychlý způsob, jak se rychle dostat k aktuálním článkům na vašich oblíbených webech. RSS formát poskytuje obsah celého článku, příp. jeho část, odkaz na původní článek a také jiná metadata. Pomocí RSS čtečky tak ve výsledku dostanete jednotlivé články z vašich oblíbených serverů a vy si jen vyberete ty, které vám vyhovují a máte o ně zájem. V praxi to funguje tak, že si vložíte odkaz RSS kanálu do nějaké RSS čtečky. Má to ale svá úskalí. RSS čtečku máte totiž pouze na tom počítači, kde jste si ji nainstalovali. Co ale dělat v případě, když chcete mít své oblíbené zdroje vždy s sebou, ať sedíte u jakéhokoliv počítače. Toto vše napraví stránka Google Reader, kde vše, co si nastavíte, budete mít vždy po ruce, ať jste kdekoliv, kde je internet.

Levý sloupec s článkyI když je rozhraní v angličtině, nebude vám dělat až takové velké problémy si s Google Reader poradit. Jediné, co je nutné pro to udělat, je mít založený účet na Gmail.com. Po vytvoření účtu se stačí přihlásit na stránce Google Reader. První, co je třeba udělat, je vložit si RSS zdroje z těch stránek, které si sami přejete. Na stránkách, které nabízí RSS kanál, je vždy někde umístěna ikonka RSS nebo odkaz na něj. Stačí tedy zkopírovat řetězec, který může vypadat např. takto: www.ovsem.net/rss nebo častěji s koncovkou XML jako například www.zive.cz/system/RSS.xml (přidávám odkaz na podrobný návod i s vysvětlením pro stránky Žive.cz). Zkopírujete tedy celý řetězec, klikneme na Add Subscription a vložíme do daného okénka.

Druhou možností je, že RSS kanál neznáme. Potom do daného okénka napíšeme buďto přesný název www stránky nebo jen jeho část a po nalezení odkazů v právé části rozhraní Google Reader si zvolíme tu, kde je obsaženo RSS. Jednotlivé nalezené odkazy si můžete sami zakládat do vytvořených adresářů, což zpřehlední jednotlivé zprávy a ve výsledku to může vypadat tak jako na přiloženém obrázku.

Jedinečnou výhodou Google Reader je již zmiňovaná možnost mít všechny zprávy vždy po ruce a přehledně uspořádané. Při listování mezi zprávami v pravém sloupci se automaticky odečítají nové články ve sloupci levém a podle čísla poznáte kolik článků, jste si ještě neprohlédli. Na obrázku níže vidíte celkový pohled na stránku s výběrem článků. Takže šup šup, vyzkoušejte to například na tomto vynikajícím RSS zdroji: www.ovsem.net/rss ;o)

Celkový pohled na Google Reader

Štítky: Internet


Komentáře

shadowHK
6. prosinec 2006, 19:43

alternativou je http://orijinn.com, sice nevím kdo za tím stojí, ale nabízí i PDA rozhraní a osobně si tuto webovou čtečku při použití na mé Nokii E61 nemohu vynachválit :).

pvav
5. prosinec 2006, 12:47

Doteraz som používal na to isté službu http://www.bloglines.com, ale vrámci centralizácie by som eventuálne mohol prejsť na Google Reader. Export-Import z jednej služby do druhej prebehol OK. Chvíľu to budem testovať.

zputnik
5. prosinec 2006, 01:46

Článek jak na zavolanou… zrovna dneska (ehm, včera) jsem hledal na webu nějaké šikovné řešení. Používám výše uvedený Seznam.cz. Není špatný, jen potřebuji něco výhradně na RSS kanály a toto mi příjde, že je to “to ono”. Díky za článek. ;o)

XixaoXXX
5. prosinec 2006, 01:24

Používám rss čtečku prostřednictvím seznamu kdy po zapnutí stálého přihlášení při každé návštěvě stránky vidíte články na “všech” vašich oblíbených servrech…to vše z decentní grafikou seznamu..navolíte si počet zobrazovaných novinek na jednu sajtu..dejme tomu dle aktuálnosti té a té stránky..podobnou cestou vidíte co aktuálně dávají na vámi navolených televizích..počasí ve vámi zvolené lokalitě..nové emaily…či snad perličky jako horoskop…to vše ve chvíli otevření hlavní strany www.seznam.cz..máte-li ji jako domovskou ihned po otevření prohlížeče vidíte co je nového tam kde vás to zajímá...vřele doporučuji tuto českou variantu

Redaktor ovsem.net Jirka
4. prosinec 2006, 23:23

Lze to říct také takhle:

Big Brother is watching you…

Jo, Google má nejen za ušima, ale také v makovici. Je pravda, že budoucnost je v centrálním online přístupu snad ke všemu, ale bohužel přesně tak zjistí, co kde kdy jak a proč sledujete… Future is coming a s tím i hafo dalších problémů.

Johnyz
4. prosinec 2006, 23:16

odpověď je velmi jednoduchá:
RSS v gmailu, nebo jednoduše od google to prostě budeš mít vždy sebou. To znamená, že opět se našel někdo online, kdo vám usnadní práci. Svou rss čtečku si vyberete v práci, u kamaráda, v internetové kavárně, prostě a jednoduše kdekoliv, kde chcete. Google má prostě za ušima a přesně ví, že budoucnost se skrývá v online internetu a vše bude dělané přesně tak, jak to dělá on. Všechny data budou na internetu a vy k nim budete přistupovat a ukládat si je někde online a ne na svůj disk…

dallas96
4. prosinec 2006, 22:40

Naco dalsi program ked RSS zvlada ja opera a som s tim spokojny :-)

PetrTwo
4. prosinec 2006, 22:26

No tak Google Reader používám už asi měsíc poté, co jsem rezignoval na různé RSS čtečky. Vřele jej doporučuji.

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací