Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Google Writely: Textový editor on-line


Google Writely: Textový editor on-line

Autor: Miroslav Tydlačka  |  15. říjen 2006  |  zobrazeno: 11 586×  |  3 komentáře

Google WritelyNevydržel jsem to a rozhodl se podívat na nejnovější produkt od firmy Google, který si natolik fandí, že chce být plnohodnotnou konkurencí textovým editorům Microsoft Word nebo OpenOffice. K tomu, abyste mohli Google Writely používat, potřebujete mít zřízený uživatelský účet.

Na úvodní straně se v upoutávce na Google Writely píše:

Vítejte na Writely!

S Writely můžete:
 • používat on-line textový editor k úpravě a kontrole dokumentů
 • doplňovat wordovské dokumenty, dokumenty OpenOffice, RTF, HTML nebo prostě text
 • stahovat dokumenty na vaši plochu jako dokument Wordu, PDF a další
 • sledovat historii úprav vašeho dokumentu a nalistovat si kteroukoli starší verzi

A navíc:
 • pozvat známé, aby spolu s vámi sdíleli váš dokument
 • editovat dokument s dalším uživatelem on-line
 • publikovat dokument a podělit se o něj s kýmkoli, koho si vyberete
 • zaslat dokument na váš soukromý blog

Pro start klikněte na New nebo Upload vlevo nahoře této stránky. Aktivoval jsem příslušný odkaz plný zvědavosti, s čím mě tento nový nástroj překvapí...

Náhled Google Writely 

Hned na úvod mě překvapilo poněkud odlišně strukturované menu, než na jaké jsem zvyklý z Wordu nebo OpenOffice. Mezi nabídkou jsem marně hledal funkci Kopírovat formát. Proč právě tuto funkci? V ranných verzích OpenOffice také chyběla. Potom jsem vyzkoušel tlačítko Undo last edit (vrátit poslední změnu). Fungovalo. Fungovalo i několik kroků zpět. Ale pokud jsem si dokument přepnul do HTML zobrazení a zpátky do obyčejného režimu, funkce tlačítka pro zpětnou změnu tímto skončila.

Ale nevadí. Řekněme si tedy, co tento Googlovský Word umí. Writely je především koncipován pro online práci. To znamená, že se jako uživatel nemusíte starat, kam se soubor uloží, nebo co se stane, když se mi porouchá spojení. Dokument se automaticky ukládá a samozřejmě i uživatel má možnost kliknout na volbu Save document (uložit dokument). Kromě uložiště v rámci uživatelského účtu si můžete dokument uložit na váš pevný disk. Vybrat si lze z těchto základních formátů:

 • HTML
 • RTF
 • DOC
 • ODT (OpenOffice)
 • PDF

Pro většinu uživatelů tyto formáty bohatě postačují. Samozřejmě zde není rozlišení verzí Microsoft Wordu nebo exotické formáty typu WPS (Microsoft Works) nebo 602. Ale v mém případě s výše uvedenými možnostmi uložení panovala spokojenost.

On-linová koncepce
Celým editorem Writely se zřetelně prolíná snaha učinit z něj nástroj pro síťovou spolupráci. Hned při spuštění si můžete vybrat, zda na dokumentu budete pracovat sám, nebo ještě s někým. Dokument máte možnost uložit do formátu HTML, kdykoli se můžete na dokument podívat v náhledu jako na HTML a co víc - jediným kliknutím na tlačítko HTML vám Google Writely převede textový dokument do tohoto jazyka, včetně tagů odsazujících řádky a převádějícími vámi použité styly textu do atributu STYLE párového tagu SPAN.

Dokument také můžete učinit viditelným pro všechny ostatní uživatele nebo pouze pro vámi vybrané uživatele. Jediným stiskem tlačítka Blog je možno vytvořit z dokumentu svůj osobní internetovský blog.

Writely podporuje vkládání obrázků do dokumentu. Z menu jen vyberete Insert - Image... Poměrně jednoduché a pohodlné. To samé se týká vytváření tabulek. Zvolíte počet sloupců, řádků, typ tabulky, velikost... A je to. Váš dokument opět vypadá o poznání lépe.

Neuvěřitelná revize
Za pomocí funkce Revisions si můžete kdykoli zobrazit a porovnat kteroukoli ze starších verzí. Tyto jsou ukládány ve velmi krátkých intervalech, takže máte téměř stoprocentní obranu proti vlastním chybám, kdy omylem vymažete odstavec nebo pracně vytvořenou tabulku.

Negativa
Pochopitelně, Writely má svá negativa. Pro našince je celý v angličtině, což mnohým uživatelům může činit potíže. Každopádně, vždy je pohodlnější pracovat s českou verzí čehokoli, než si louskat menu z angličtiny do češtiny a zpět. Dalším mínusem je přece jen omezenost možností formátování dokumentu oproti klasickému Wordu. A pochopitelně - právě ten klad, který je kladem - to jest on-line - se často může proti uživateli obrátit zády. Myslím tím pomalejší odezvy, zvláště u méně kvalitních typů internetových připojení. A nedovedu si představit, jak na tomhle editoru zpracovávám stostránkový textový dokument... Přeruší se síťové spojení a já se k němu prostě nedostanu...

Revoluce!
Přes všechny klady a zápory se tento editor nestane mou primární pomůckou pro tvorbu a úpravu dokumentů. Na druhou stranu mě Google Writely skutečně zaujal a do budoucna tomuto produktu předpovídám skvělou budoucnost. Tento článek jsem psal právě v tomto editoru a opravdu mě to bavilo. Ale... u delších projektů jako je tvorba webových stran nebo několikastránková studie, si nemohu dovolit riskovat jeden prostý fakt... Že to, co ve Writely napíši, je uloženo kdesi na síti a já opravdu nevím, kdo další kromě mě může získat k dokumentu přistup.

Autor článku: Josef Nádběla - www.chlapisobe.org
Článek byl vydán se souhlasem autora.

Štítky: Internet


Komentáře

Redaktor ovsem.net Jirka
15. říjen 2006, 12:39

Asi by se patřilo přihodit odkaz na Google Docs & Spreadsheets.

PetrTwo
15. říjen 2006, 12:31

přesně tak… ale informační hodnotu tento článek má

hp
15. říjen 2006, 11:52

tak trošku pozdě ne? vždyť venku už je nějákou dobu aplikace Docs & Spreadsheets, které spojuje writely s tabulkovým editorem…

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací