Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | ICQ 7 - IM komunikátor v novém balení


ICQ 7 - IM komunikátor v novém balení

Autor: Ondřej Žáček  |  22. leden 2010  |  zobrazeno: 27 469×  |  27 komentářů

ICQ 7ICQ je u nás nejpopulárnější IM komunikátor (slušelo by se dodat - bohužel).  O kvalitách samotného protokolu bylo napsáno mnohé, jedno však ICQ upřít nelze, a to, že čeští uživatelé jsou s ním nadmíru spokojeni a se vší parádou jej používají. Co však odneslo ostrou kritiku i od laické veřejnosti byl oficiální klient. ICQ 5.1 byl ve své době velice používaný, ale s jeho moderním nástupcem - verzí 6 (a později 6.5), přišly dost radikální změny v pojetí, náročnosti na HW a vzhledu. Proto mnoho uživatelů začalo používat daleko jednodušší a méně náročnější alternativy jako např. QIP, Miranda, Digsby, Gtalk... ICQ chce vše změnit a hodlá napravit chyby, které předchozí generace napáchala. Myslíte si, že se mu to ale podaří s novou verzi ICQ 7?

ICQ 6 je mrtev, ať žije ICQ 7...

ICQ 7 - chat oknoFaktem je, že ICQ 6 byl náročný mastodont, který pořádně vycucal nejen vaší RAM, ale i vaše nervy. Už jen samotné okno programu bylo natolik veliké, že v mnoha případech (hlavně na netboocích) zabíralo půl obrazovky. Stejně tak nepříjemné byly i všudypřítomné reklamy.

Bohužel, část těchto bolístek si ICQ 7 přechovává a je to vidět hned na první pohled. Grafika se o poznání zjednodušila a již nepůsobí tak nabubřele, otravné reklamy jsou ale napasovány, kam se jen vešlo. Taktéž spotřeba operační paměti oproti např. zmíněnému QIPu je stále několikanásobně vyšší. Subjektivně však můžu říci, že ICQ 7 oproti svému předchůdci běhá docela svižně, rychle se spouští a vypíná a i nové efektní prohlížení obrázků (ICQ se zjevně inspirovalo v Windows Live Messengeru) nejeví známky trhání a působí docela efektivně.

Hlavní okno ICQ 7Chatovací okno taktéž dospělo grafických změn. Velké ikony z minulé generace byly z části zminimalizovány do spodní části, zbytek ikon sloužících pro různé způsoby komunikace se přestěhovaly pod avatara vašeho kamaráda. Zde opět musím zvednout varovný prst nad otravnou reklamou, která neskutečně rozptyluje a navíc zabírá mnoho místa. Taktéž záložky (při otevření několika chatů) mi příjdou zbytečně veliké a políčko pro psaní textu by si možná zasloužilo širší nastavení velikostí (mě se jej podařilo tažením kurzoru jen zvětšit a zmenšit na původní hodnotu na pro mě příjemnou hodnotu – tedy o něco menší - však nikoliv).

Z minulé generace ICQ 7 zdědila také zvuky, nesympatické smajlíky, Xtraz hry a aplikace a způsob tvorby vtipně nazvaných ICQ čertíků. Zachována byla i služba posílání SMS. Vystihnout bych měl audio/video hovory. Bohužel, po několika pokusech jsem ohodnotil kvalitu jako podprůměrnou. Hovory často padaly, video se sekalo a kvalita zvuku nebyla nikterak oslňující. Nároky samotného programu na RAM pak vystělily do výšin. Takový Skype či MSN je o třídu nebo dvě výše.

Integrace sociálních sítí do ICQ 7... revoluce nebo evoluce?

ICQ 7 - propojení se sociálními sítěmiNejrevolučnější novinkou v ICQ 7 je výrazné propojení se sociálními sítěmi Facebook, Twitter, Youtube, Flickr aj. Nyní můžete skrze klienta sledovat dění na vašich sociálních sítích. Pro přehled změn přibyla nad seznamem kontaktů nová ikonka (pojmenovaná kanály přátel), pod kterou se schovává náhled na všechny novinky (zobrazuje se zde vaše facebook "zeď", twitter příspěvky, ale i aktualizace statusů vašich ICQ přátel atd.). Zde můžete provádět i základní administraci svých sociálních účtů včetně přidání obrázků do své zprávy, ty se pak automaticky nahrají i do ostatních sítí. V rámci ICQ se jedná o docela příjemné změny, bojím se však, přímého srovnání s konkurenčním Digsbym, který podobný způsob propojení se sociálními sítěmi představil už mnohem, mnohem dříve. Za sebe však můžu říct, že Digsbyho pojetí je o něco lepší.

ICQ 7 - krok vpřed, krok vzad

ICQ povyrostlo. Stejně jak tomu bylo v případě Windows, magická sedmička se nese v duchu změn, které někoho zaujmou, jiný je bude nenávidět. Osobně považuji ICQ 7 jako ideálního klienta pro mladou sortu uživatelů. Těm se bude určitě líbit moderní pojetí, otravovat je bude zas všudepřítomná reklama. Zjednodušení vzhledu, snížení nároků na HW a propojení se sociálními sítěmi jsou velkými plus, nicméně nepředpokládám, že by se řada uživatelů vzdala svého oblíbeného QIPu (nebo jiného alternativního IM klienta). ICQ se po dosti nepovedené šesté generaci bude muset ještě hodně snažit, aby se jejich oficiální klient dostal zpět na výsluní. ICQ 7 může být dobrým krokem kupředu. Anebo taky ne.

Štítky: ICQ, Internet, Komunikace


Komentáře

bara
26. prosinec 2013, 23:59

jak mám na windowsu 7 udělat takovou tu pusniku k smajlíkovi na facebook
prosím poradte,…..?

Hecky Hecky
13. listopad 2010, 10:45

Omg to jako v cesku opravdu lidi neznaji jine programy na komunikaci nez tento paskvil.

RMMS
23. srpen 2010, 11:02

Ahoj,mám tentýž problém.Mám účet a nemohu se připojit na ICQ.Co s tím?

Libuse
7. květen 2010, 15:35

Ja potrebuju poradit,mam ucet na ICQ7 a nemuzu se knemu pripojit a nevim proc pomoste dekuji.

aldik
2. duben 2010, 01:19

joOo a už vyšlo ICQ7.1 s podporou Facebook chatu :-) kdyby teda to někdo nepostřehl :D

aldik
2. duben 2010, 01:18

ICQ7 je náhodou konečně povedený klient z dílny ICQ (AOLu), teda když nepočítám ICQ5.1

ICQ6 a 6.5 byla nepovedená meziverze která jim ubrala spoustu uživatelů a přešli k neofic. a tedy nelegálním klientům :-)

ad reklamy- ale ICQ je zdarma pro uživatele a z reklam žije, takže proč pořád někdo na ty reklamy nadává?? to má AOL platit provoz ICQ z čeho kdyby tam nebyli reklamy?? .. zajímavé že spousta uživatelů chce všechno ZDARMA a BEZ reklam.. a provozovatel si ma peníze asi tisknout nebo co :-/

iveta
10. březen 2010, 01:09

chtěla byh mít icq

a
2. březen 2010, 20:46

Oficiální icq klient má nejhezčí emotikony, co jsem kdy viděl v messengerech. Jinak vypadá jako omalovánka pro děti a zvedá se z toho žaludek.
Icq mají všichni, msn nikdo. Používám icq2go a považuji to za nejlepší řešení – žádný klient, žádný balast, jednoduché, rychlé, funguje všude.

Tomáš
2. březen 2010, 12:23

Neinstalujte si icq 7, já jsem si ho instaloval a den po té se můj účet nechtěl přihlásit, tak jsem se vrátil k icq 6.5, a když jsem se na to díval, musím říct, žě icq 6.5 je lepší než icq 7, proto si ho neistalujte!!!

Banner killer
9. únor 2010, 14:30

http://www.murb.com/index.php?page_id=385

Absolut
4. únor 2010, 14:42

Já si dám ty banery vždy pod lištu, jinak bych se z toho zbláznil. Je to dělání si z lidí voly, když není možnost to vypnout. Vnucovaná reklama už dávno nefrčí, asi to na marketingovém ještě neví… Jo, kde chybí invence, dohání se to hloupostí…

mikrom
2. únor 2010, 13:03

achjo, otravna reklama, vzdyz je v icq snad odjakziva a cini mu asi dost zasadni prijem, ne?..
tady na me blika hnusnej banner na banan,cz, mutanta taky nemam a ty dalsi 4 bannery jsou nastesti jen po strane a tolik nerusej..
sedmicka lepsi nez sestka, ale mirandy se stene nevzdm i kdyz tim porusuju podminky uzivani icq..

Exik
28. leden 2010, 11:54

Myslim si ze ani nova verze icq me neprinuti prejit z qipa/mirandy. Uz ty zvuky co to pouziva ve me vyvolavaji nejakou alergickou reakci, smajly totalne vyblite… FB ani Twitter to nezachrani. O pameti ani nemluvim, ale na to ze je to jen kecalek zere neskutene moc. Co se tyka komercniho protokolu ktery se pry aktualizuje -slouzi jen k tomu aby odstipl alternativni klienty, coz se mi taky nelibi. Kdyby mi kamosi nepouzival icq, tak ho snad taky ani nepouzivam a budu verny jabberu nebo ircu :)

Redaktor ovsem.netAutor článku Ondřej Žáček
27. leden 2010, 08:01

Přesvědčit ten zástup kontaktů, aby přešli na jiné alternativy je pro celých 100% z nich nemožné. Holt, ale mezi mými přáteli jsou lidé, kterým ICQ někdo nainstaloval a oni sami raději zkoušet nic nebudou. Osobně nejvíce sympatií projevuji MSN, které se mi v mnoha směrech osvědčilo daleko lépe. Na začátek stačí, že oficiální klient je opravdu propracovaný a nemusím řešit denní záplavu ruských turistů při svém chatu s přáteli. Někteří přešli, naučili se používat celou službu Live (SkyDrive, LiveMesh…) a nemůžou si to vynachválit….Bohužel, chtělo by to v Čechách malinko větší podporu a třeba větší reklamu. (Zkuste vysvětlit laikovi, v čem je ICQ k ničemu – odpoví “mi to neva, mi to stačí”). Jinak Google Talk, je taky velice příjemné a nenáročné řešení…

D.Dušek
27. leden 2010, 06:22

Souhlasím s tím dodaným bohužel na začátku článku. Už nějakou dobu využívám jako alternativu za icq jabber, a nemůžu si ho vynachválit. Sice jsem přišel o dost známých z icq, ale jejich chyba. Návod jak založit jabber jsem jim poslal, takže až něco budou potřebovat (jako, že potřebují něco dost často), tak napíší. Přesvědčil jsem dokonce pár dívek(!), aby přešlo. :)

suprmajkl
26. leden 2010, 23:16

vracím se k verzi 6.5, něco tak trapného a nepřehledného nemuseli dělat, navíc nefunguje sweet im. je to jak messenger, fakt ne verzi 7 nechci

Jitule
26. leden 2010, 20:41

Pro nekoho by to asi chtelo clanek o tom, co je to za zahadny pojmy – hlava, google a slusny chovani :D

Redaktor ovsem.netAutor článku Ondřej Žáček
26. leden 2010, 20:26

co takhle ji nejdřív zapojit? Nebo použít hlavu, google a slušné chování…

kamil
25. leden 2010, 20:52

nefunguje mi kamera,na skype ano,co s tím? díky za radu.

kamil
25. leden 2010, 20:50

nefunguje mi kamera,co s tím?

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací