Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | ICQ 7 - IM komunikátor v novém balení


ICQ 7 - IM komunikátor v novém balení

Autor: Ondřej Žáček  |  22. leden 2010  |  zobrazeno: 27 679×  |  27 komentářů

ICQ 7ICQ je u nás nejpopulárnější IM komunikátor (slušelo by se dodat - bohužel).  O kvalitách samotného protokolu bylo napsáno mnohé, jedno však ICQ upřít nelze, a to, že čeští uživatelé jsou s ním nadmíru spokojeni a se vší parádou jej používají. Co však odneslo ostrou kritiku i od laické veřejnosti byl oficiální klient. ICQ 5.1 byl ve své době velice používaný, ale s jeho moderním nástupcem - verzí 6 (a později 6.5), přišly dost radikální změny v pojetí, náročnosti na HW a vzhledu. Proto mnoho uživatelů začalo používat daleko jednodušší a méně náročnější alternativy jako např. QIP, Miranda, Digsby, Gtalk... ICQ chce vše změnit a hodlá napravit chyby, které předchozí generace napáchala. Myslíte si, že se mu to ale podaří s novou verzi ICQ 7?

ICQ 6 je mrtev, ať žije ICQ 7...

ICQ 7 - chat oknoFaktem je, že ICQ 6 byl náročný mastodont, který pořádně vycucal nejen vaší RAM, ale i vaše nervy. Už jen samotné okno programu bylo natolik veliké, že v mnoha případech (hlavně na netboocích) zabíralo půl obrazovky. Stejně tak nepříjemné byly i všudypřítomné reklamy.

Bohužel, část těchto bolístek si ICQ 7 přechovává a je to vidět hned na první pohled. Grafika se o poznání zjednodušila a již nepůsobí tak nabubřele, otravné reklamy jsou ale napasovány, kam se jen vešlo. Taktéž spotřeba operační paměti oproti např. zmíněnému QIPu je stále několikanásobně vyšší. Subjektivně však můžu říci, že ICQ 7 oproti svému předchůdci běhá docela svižně, rychle se spouští a vypíná a i nové efektní prohlížení obrázků (ICQ se zjevně inspirovalo v Windows Live Messengeru) nejeví známky trhání a působí docela efektivně.

Hlavní okno ICQ 7Chatovací okno taktéž dospělo grafických změn. Velké ikony z minulé generace byly z části zminimalizovány do spodní části, zbytek ikon sloužících pro různé způsoby komunikace se přestěhovaly pod avatara vašeho kamaráda. Zde opět musím zvednout varovný prst nad otravnou reklamou, která neskutečně rozptyluje a navíc zabírá mnoho místa. Taktéž záložky (při otevření několika chatů) mi příjdou zbytečně veliké a políčko pro psaní textu by si možná zasloužilo širší nastavení velikostí (mě se jej podařilo tažením kurzoru jen zvětšit a zmenšit na původní hodnotu na pro mě příjemnou hodnotu – tedy o něco menší - však nikoliv).

Z minulé generace ICQ 7 zdědila také zvuky, nesympatické smajlíky, Xtraz hry a aplikace a způsob tvorby vtipně nazvaných ICQ čertíků. Zachována byla i služba posílání SMS. Vystihnout bych měl audio/video hovory. Bohužel, po několika pokusech jsem ohodnotil kvalitu jako podprůměrnou. Hovory často padaly, video se sekalo a kvalita zvuku nebyla nikterak oslňující. Nároky samotného programu na RAM pak vystělily do výšin. Takový Skype či MSN je o třídu nebo dvě výše.

Integrace sociálních sítí do ICQ 7... revoluce nebo evoluce?

ICQ 7 - propojení se sociálními sítěmiNejrevolučnější novinkou v ICQ 7 je výrazné propojení se sociálními sítěmi Facebook, Twitter, Youtube, Flickr aj. Nyní můžete skrze klienta sledovat dění na vašich sociálních sítích. Pro přehled změn přibyla nad seznamem kontaktů nová ikonka (pojmenovaná kanály přátel), pod kterou se schovává náhled na všechny novinky (zobrazuje se zde vaše facebook "zeď", twitter příspěvky, ale i aktualizace statusů vašich ICQ přátel atd.). Zde můžete provádět i základní administraci svých sociálních účtů včetně přidání obrázků do své zprávy, ty se pak automaticky nahrají i do ostatních sítí. V rámci ICQ se jedná o docela příjemné změny, bojím se však, přímého srovnání s konkurenčním Digsbym, který podobný způsob propojení se sociálními sítěmi představil už mnohem, mnohem dříve. Za sebe však můžu říct, že Digsbyho pojetí je o něco lepší.

ICQ 7 - krok vpřed, krok vzad

ICQ povyrostlo. Stejně jak tomu bylo v případě Windows, magická sedmička se nese v duchu změn, které někoho zaujmou, jiný je bude nenávidět. Osobně považuji ICQ 7 jako ideálního klienta pro mladou sortu uživatelů. Těm se bude určitě líbit moderní pojetí, otravovat je bude zas všudepřítomná reklama. Zjednodušení vzhledu, snížení nároků na HW a propojení se sociálními sítěmi jsou velkými plus, nicméně nepředpokládám, že by se řada uživatelů vzdala svého oblíbeného QIPu (nebo jiného alternativního IM klienta). ICQ se po dosti nepovedené šesté generaci bude muset ještě hodně snažit, aby se jejich oficiální klient dostal zpět na výsluní. ICQ 7 může být dobrým krokem kupředu. Anebo taky ne.

Štítky: ICQ, Internet, Komunikace


Komentáře

aldik
25. leden 2010, 16:00

náhodou nové icq7 je povedené :-) .. akorát mě štve že dali pryč původní statusy :/

Jitule
24. leden 2010, 16:19

S ICQ to neni zase tak spatny. Ma dokonce jednu vec, ktera se mi libi a je lepsi nez u QIPa – ta jejich kytka :D Musim uznat, ze v tom je fakt lepsi :)

Dash
24. leden 2010, 11:10

Neřekl bych, že je to složité. Jde pouze o to, aby si založili LiveID (to není problém díky tomu, že je MS nenutí zakládat e-mail ani číslo) a usoudili, že tam i někdo je. S tím druhým skvěle pomáhají skupiny. Je spousta českých skupin, kde se dají nabrat ti skuteční čeští “přátelé” (lidi, které neznáme, ale ukazujeme jim fotky z dovolené). Díky tomuto mám až na pár kontaktů všechny lidi na Windows Live. A dnes v těch pár kontaktech nevidím problém, mají facebook, e-mail i mobilní telefon.

Redaktor ovsem.netAutor článku Ondřej Žáček
23. leden 2010, 16:51

Gtalk není klient ale protokol, došlo k omylu. Děkujeme za upozornění.
ICQ je velmi zastaralé, má veliké problémy s bezpečností a funkčností. Osobně doporučuji všem Live Messengera, ale přesvědčit lidi, aby používali něco jiného je velmi složité…

Dash
23. leden 2010, 13:14

ICQ7 je až nápadně podobné staršímu Windows Live Messengeru a to je podle mne pro ICQ špatně. Dokonce i funkce jsou až nápadně podobné. Na rozdíl od Windows Live Mesengeru, jak jsem již jednou psal, ale stále neumí přenášet zprávy psané rukou a to je v dnešní době dotekových zařízení pořádný hřebík do rakve (ikdyž uživatelé ICQ asi ani netuší, že by něco takového mohlo existovat). Ohledně her je na tom ICQ opět vedle Windows Live Messengeru bídně.
Od verze ICQ6 mám pocit, že se až moc inspiruje z Windows Live Messengeru a verze 7 to jen potvrzuje. ICQ by potřebovalo z Windows Live Messengeru přebrat hlavně funkčnost. Plácat pro starý a neschopný protokol velkého mamuta je k ničemu. Tohle Microsoft pochopil a skoro s každým novým významným klientem přišla i velká změna protokolu. Kupříkladu protokol již přímo podporuje mobilní zařízení (posílá méně dat, atd.), šifrování (to přineslo nedávno nefunkčnost MSN Messengeru – nutno nainstalovat nový SSL certifikát), přenos souborů, přenos videa i zvuku, atd.
P.S.: On už Gtalk umí pracovat s ICQ protokolem? (je zmíněný na začátku mezi alt.klienty pro ICQ)

Redaktor ovsem.netAutor článku Ondřej Žáček
23. leden 2010, 13:01

Nejsem si zcela jist, zda integrace sociálních sítí do ICQ je dostatečný důvod, aby mnozí ICQ 7 nainstalovali. Důvod je jednoznačný. Co je nejznámější sít u nás? Facebook. Co se na Facebook nejčastěji dělá? Hrají hry. Dají se Facebook hry hrál přes ICQ 7? Nedají… – to už je ale na další článek. S ICQ 7 je to dost složité. Ano, pomalu dohání konkurenci, ale ještě je pořád dost daleko…

Redaktor ovsem.net Jiří Melčák
22. leden 2010, 18:00

Plně souhlasím s autorem. ICQ 7 může vcelku krásně útočit na (hlavně) stávájící uživatele ICQ, aby upgradovali, protože ICQ 7 má co nabídnout v podobě integrace a propojení se sociálními sítěmi, které teď hrají prim. Beztak se brzy dočkáme nuceného upgradu, jako tomu bylo u proklínané a velmi nepodařené verze 6. Dokonce může některé zběhlíky přilákat zpět od alternativních klientů.

Každopádně faktem zůstává, že je to moloch a reklama je tak otravná, že používání ICQ 7 je prostě snad i zdraví nebezpečné. Ale jistě se brzy objeví bannerkillery – pokud již dávno nejsou na světě. Pak by ICQ 7 byl pro AOL dobrým krokem vpřed. Stále to však chce spoustu věcí zjednodušit, stále je co odlehčovat i na samotné grafice, nabubřelost je zde jen na škodu.

Je také nutné zapracovat na systémových prostředcích, které se podle mého rychlého testu vůbec nezlepšili, ale také nepohoršily oproti verzi 6.

Klasickým příjemným bonusem jsou pro mladé hlavně online hry, které mohou hrát spolu, to se mi u ICQ vždy líbilo. Každopádně řady zastánců alternativních klientů asi extra neprořídnou. Uvidíme ;)

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací