Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Irfan View - oblíbený obrázkový freeware prohlížeč


Irfan View - oblíbený obrázkový freeware prohlížeč

Autor: Milan Kvita  |  17. leden 2009  |  zobrazeno: 584 255×  |  11 komentářů

Irfan ViewIrfanview již dlouhou dobu patří mezi mé oblíbené nástroje, co se týče zpracování a prohlížení obrázků i multimédia souborů. Nevím, jestli je lepší než komerční ACDSee nebo defaultní průzkumnikový prohlížeč anebo freeware XnView, nijak jsem to nezkoumal. Již od začátku instalace mi něco napovídalo, že je to ten pravý prohlížeč obrázků. Ten, který se neptá co a jak, ale prostě to udělá. A umí to.

Začal bych asi tím, že prohlížeč je freeware. Už jen tato zmínka by vás měla vést k odzkoušení tohoto programu. Po neuvěřitelně rychlé a jednoduché instalaci zabírá na disku pouhých 1,5MB. Základní instalace obsahuje podporu těch nejznámějších obrázkových formátů. Komu by to nestačilo, může si stáhnout pluginy. A není jich málo. Podpora přehrávání multimediálních souborů (avi,mp3 a různé odnože), možnost vytváření slideshow v exe nebo scr formátu nebo možnost zasílat soubory emailem, přes ftp. Každému dle jeho gusta. Ještě jsem to nezkoušel, ale Irfan viewer bude s velkou pravděpodobností i portable (akorát při instalaci se vás to ptá, jaké soubory má otevírat - asociovat). Jednotná verze pro všechny windows je více než vítaná (především i win95). Pro ne-angličtináře je k dispozici i čeština a dalších xy jazyků.

Irfan ViewVždy, když potřebuji něco provést s obrázkem, tak se nejdříve dívám, zda-li to umí Irfan View. No a můžu s úspěchem říci, že jsem někdy i překvapen, že to dokáže. Pokud to neumí, na řadu přijde chtě-nechtě Adobe Photoshop nebo jiný nástroj k tomu určený.

Hromadné přejmenovávání a hromadnou konverzi používám snad nejčastěji. Ušetří to velkou spoustu času a je velmi účinné v případech, kdy máte třeba více než 10 fotek z foťáku a potřebujete je rychle přenést na internet například na rajce.net nebo google picasa (internetovým konvertorům nadvakrát nevěřím). Stačí si zvolit exportní formát, výslednou velikost, kvalitu a nějak je systematicky pojmenovat.

batch rename,resize (hromadné přejmenování, konvezre) S načteným obrázkem můžete dělat doslova psí kusy. Otáčet, ořezávat, resamplovat, měnit velikost, obrátit barvy, odbarvit a další. S pomocí pluginů si možnosti můžete ještě rozšířit, vše záleží na vašich potřebách. Pro fotografy a milovníky fotografií bude určitě důležitá klávesa I. Zobrazí se veškeré informace o souboru a EXIF info jim načte vítané informace. Typ foťáku, jakým programem to bylo foceno, jaké barvy, jestli s bleskem nebo bez, použité ISO a mnoho dalších informací, jakým způsobem byla fotka vytvořena. Pro zobrazení potřebujete již plugin exif.dll.

exif informace Program dokáže i vyhledávat fotky v dané lokaci a umí vyhledávat i dle EXIF informací. Ještě jsem to nezkoušel, ale Irfan Viewer by měl plně spolupracovat se vstupními zařízeními - scanner, web kamera, atd. Umí také zachytávat vaši plochu, což oceníme my redaktoři, pokud chceme udělat pouze snímek programu a neotvírat přitom Photoshop nebo jiný komplexní program. Těch funkcí a možností je opravdu hodně a asi bude nejlepší, když si sami určíte, nač jej budete používat. Osobně používám snad jen ten základ, ale jsem s programem naprosto spokojen.

Štítky: Programy


Komentáře

JJJ
18. březen 2010, 14:21

Irfan má několik zásadních nedostatků, které by šlo snadno odstranit. např. při zoomování obrázků je děsně pomalý (png, jpg), nelze posunovat zvětšený obrázek kurzorovými klávesami ani myší (packa), nelze nadefinovat vlastní klávesové zkratky
Naopak výborný je v možnostech prohlížení vekého množství typů obrázků (např djvu), ale někdy je to i na obtíž, když mě to prohlíží i pdf během prohlížení obrázků.

Exik
1. březen 2009, 09:30

Jo Irfan View je skvely. Nezabira skoro nic, otevre skoro vsecko… a zadarmo… co vic si prat? :)

Zee
17. únor 2009, 23:54

No ja používal ACDsee, ale od dob co to automaticky přehrává video, tak sem přecházel k novému prohlížeči a měl sem na výběr buď Infran nebo Fastone…tak sem je oba ozkusil a ten Fastone mě příjde intuitivnější a přátelštější na ovladání. Tak používám ten :)

Lukáš
9. únor 2009, 03:27

Já irfanu nikdy nepřišel na chuť. ACDSee 3.0 je pro mě nepřekonaným. Zkuste ale Vallen JPegger , zdá se mi dobrý.

myf
3. únor 2009, 21:43

JohnyZ: Co jsem zkoušel, tak nikoli. Ale nezaškodí občas projít Comparison of image viewers

Redaktor ovsem.netAutor článku Johnyz
3. únor 2009, 15:23

existuje vůbec něco, co je free i pro komerční účely a je tak dobré jak IV,XNV, faststone? :)

myf
31. leden 2009, 13:47

Stojí za zmínku že jak IrfanView, tak FastStone i XnView jsou “freeware“ pouze pro osobní ( nekomerční ) užití. Všiml jsem si že tato informace (byť pro mnohé skutečně nepodstatná) v recenzích málokdy zazní. Viz infa irfan , xnview , faststone .

DaM
22. leden 2009, 16:08

Tak já používám IrfanView od verze 1.55a..
Jsem tedy taky náročný na grafický vzhled a ikona se mi taky nelíbí, i když si uvědomuju, že to je fakt prkotina. Ostatně ikonu lze změnit.
Ale kromě rychlosti a ceny považuju za nejsilnější zbraň Iv práci s formáty. Chci-li něco uložit a mít to pod kontrolou (!), tak jedině Iv. No a pak ty dávkové konverze..

Strangy
19. leden 2009, 12:52

Mě na tomhle prohlížeči vadí, že má jednu ikonu pro všechny druhy obrázků (a ještě tak hnusnou rudou kůži). Protože dělám grafiku, je pro mě přehled typů obrázků důležitej. Dlouhou dobu jsem používal ACDsee, ale má to spoustu zbytečností, co vůbec nepotřebuju. Nakonec jsem našel uplně výbornej malej prohlížeč obrázku s podobně barevně rozlišenýma ikonama různých typů rastrů, jako má právě ACDsee. Jmenuje se “FastStone Image Viewer”, pro domácí použití je free a jsem s ním nadmíru spokojenej.

Veolw
17. leden 2009, 17:22

Můžu potvrdit, že IrfanView je portable. Po instalaci můžete jednoduše zkopírovat aplikaci např. na USB a bezproblému ji používat kdekoliv.

Eviator
17. leden 2009, 11:47

Irfanview používám od verze 3.21 (2000), ale i když vedle něj stál konkurenční ACDsee, tak mě právě u Irfana vyhovovala jednoduchost a pluginovatelnost. Samozřejmě na složitější úpravy je tu třeba Photoshop, ale na klasické prohlížení je to podle mě jeden z nejlepších programu.

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací