Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Jak koupit Adobe software v USA


Jak koupit Adobe software v USA

Autor: Jiří Melčák  |  1. červenec 2008  |  zobrazeno: 61 515×  |  85 komentářů

Jak koupit Adobe software v USAKolem nákupu softwarové licence Adobe z USA vždy kolovaly určité fámy a zejména spíše domněnky a najít ověřenou informaci, jak celý postup probíhá bylo prostě nemožné. Ti, co s tím zkušenosti již měli se tím rozhodně nikde nechlubili. Jak je vám známo, není možné si z Evropy koupit a zaplatit za licenci Adobe (jakékoliv balíku) za ceny, které nabízí Adobe Store v USA a nechat si zaslat elektronicky licenci a daný balík si prostě stáhnout z jejich serveru. Licenční politika to neumožňuje. Jedinou možností tak zůstává koupit si např. DVD box nějakého software od Adobe a nechat si jej poslat poštou. V USA jsem nakupoval již 2x Adobe Creative Suite CS3 Design Premium a v článku popíšu, co vše vás na cestě k levnější licenci potká.

Adobe a eBay - vyběr prodávajícího

Na největším online tržišti světa eBay nakoupíte vše, od ponorky po ponožky, a tak není divu, že se zde prodávají DVD box verze Adobe. Pro nákup na eBay potřebujete mít ideálně PayPal účet pro online úhradu vybraného zboží. Když jsem zde nakupoval poprvé Adobe Creative Suite CS3 Design Premium, měl jsem samozřejmě pochybnosti o tom, zda vůbec zásilka dojde - platíte samozřejmě předem (byl to můj první nákup v USA a na eBay zároveň). Dlouho jsem špekuloval a nakonec jsem vybral jednoho prodávajícího, který měl označení PowerSeller - pokud takového prodejce najdete, můžete si být skutečně jisti, že vše proběhne, jak má. Ono označení PowerSeller je znakem toho, že prodejce má více než 98% kladné ohlasy od svých kupujících a jím uskutečněné obchody již přesáhli většinou několik stovek či tisíc položek.

Jak nakoupit Adobe software v USANa eBay samozřejmě můžete najít několik PowerSellerů a výběr už je samozřejmě na vás. Je ovšem nutné přihlédnout i k tomu, zda prodávající je ochoten zaslat zboží mimo USA/Kanadu, což už samo o sobě je hodně limitující faktor, neboť přece jen většina zboží je obchodována jen na území těchto dvou statů a ne každý se zrovna chce zabývát zásilkami do ČR. Ovšem u PowerSellerů to většinou zase není problém. Oni staví svůj business právě na celosvětovém obchodu. A pokud nenajdete žádného prodávajícího ochotného zaslat zboží do ČR, můžete využít služeb shipito.com - která za poměrně malý peníz vám zprostředkuje zaslání do ČR (můžete s nimi komunikovat v češtině).

Koupě Adobe licence na eBay a dotazy na prodejce

Před nákupem Adobe licence samozřejmě můžete prodávajícího kontaktovat přímo přes eBay a zeptat se ho na nějaké otázky - i já tak učinil, abych měl tak trochu klid na duši, že skutečně kupuji full version (nebo retail version - někdo píše to, někdo ono) a nikoliv nějaké EDU (education - pro studijní účely) nebo OEM. EDU verzii je samozřejmě nesmysl kupovat - tuto verzi nemůžete používat pro komerční účely a pokud chce nějaký student koupit EDU verzi, tak tu si může pořídit za pár tisícovek u nás v ČR. Ovšem jen do doby, kdy bude studovat - po ukončení studia musí koupit upgrade na komerční verzi, pokud ji chce nadále užívat legálně.

Mám tedy vybráno, případné dotazy jsou od prodávajícího zodpovězeny (většinou do 8 hodin - a to zejména díky časovému posunu) a můžu nakupovat. Přes PayPal zaplatím tedy nakonec $1022,90 ($995,95 stojí licence, $26,95 je poštovné do ČR). Tak a teď zbývá už jen čekat. Při prvním nákupu jsem čekal cca 3 týdny a zásilka mi tehdy přišla přímo domů - pošťačka předala z ruky do ruky. V dnešní době zpříspnění celních řízení a zejména několikanásobnému zvýšení objemu dovážených zásilek ze zahraničí díky přiznivému kurzu dolaru je již pravděpodobnější následující scénář, který mě potkal minulý měsíc.

Celní řízení, vyměření cla a DPH

Zásilka byla do Prahy do celního skladu doručena již za týden po zaplacení. Ovšem cesta z celnice ke mně domů trvala skoro další 2 týdny :( Druhý den po "zadržení" zboží v celním skladu mi přišel doporučený dopis a zároveň i postfax o příchodu zásilky ze zahraničí a byl jsem vyzván doložit potřebné doklady pro zahájení celního řízení, aby mohla být určena celního hodnota, z níž se počítá clo. Toto clo je následně přičteno k celní hodnotě a z této částky je vypočteno 19% DPH. Pokud vám zadrží zboží na celnici, pak prostě clo i DPH musíte zaplatit, ať si danou licenci chcete dát do účetnictví nebo ne. Pokud však chcete Adobe licenci dát do nákladů (ač to asi není zcela nutné, přece jen ušetříte desetitisíce, tak proč to neoželit, ale na druhou stranu, proč to do těch nákladů nedat ;) musí být vyplněn JSD doklad (jednotný správní doklad), což si asi každý nevyplní a také ne každý je z Prahy, aby si to zašel vyřídit osobně. Tady bych měl osobní připomínku k pražským celníkům, kteří si myslí, že celá ČR žije jen a pouze v Praze a hned za Prahou jsou už státní hranice. To, co jsem si od nich vyslechnul byl těžký pragocentralizmus a nakopal bych je nejraději tam, kde slunce nesvítí... No ale zpět k věci.

Jen malá poznámka - pokud dané zboží nechcete/nepotřebujete dát do nákladů - můžete si udělat soukromou vyclívku - tedy dané zboží máte pro osobní potřebu (bez možnosti vložení do účetnictví). V tomto případě můžete mailem poslat na pražskou celnici potřebné podklady pro tuto vyclívku - doklad o zaplacení, specifikaci dováženého zboží, případně fakturu a prohlášení, že daná zásilka je neobchodního charakteru. Na základě tohoto proběhne celní řízení, vyčíslí se clo a DPH a zboží vám zašlou na dobírku (většinou) a tím tak při převzetí zaplatíte ono případné clo a samozřejmě DPH.

JSD doklad - využívám služeb firmy KAMA na zprostředkování celního řízení

Já zvolil složitější cestu a chtěl jsem vložit licenci do nákladů - což přináší nutnost vyplnění JSD dokladu, o kterém samozřejmě nic nevím. Proto jsem využil služeb (tak trochu monopolistické) firmy KAMA, s.r.o., která sídlí snad o patro výše než pražská poštovní celnice. Po registraci na jejich stránkách a přihlášení se do systému, získáte možnost si vytisknout podklady, které potřebuje firma KAMA pro zastoupení vás v celním řízení - tedy zejména plnou moc (tu jim musíte poslat poštou ve 3 kopiích). Zbytek dokladů - stejné jako při soukromé vyclívce - je již možno poslat e-mailem, plus navíc ještě jedno prohlášení týkající se množství obalů uvedených na trh a ročního obratu - běžného člověka se to netýká a tím pádem prostě podepíše a pošle jim to.

Celní řízení

Dva dny po odeslání podkladů je fajn jim zavolat ;) protože jak se ukázalo buď toho mají opravdu hodně nebo jako už tradičně - na mě zapomněli. A jak už to bývá samozřejmě chyběl nějaký doklad, bez nějž nemůže celní řízení proběhnout. Chyběl doklad, kde by byla vyčíslena cena zásilky a poštovné samostatně. Řekl jsem, ať mrknou do zásilky (do té doby nemohou zásilku otevřít), že tam pravděpodobně bude faktura (při prvním nákupu tam byla). Bohužel nebyla, byl tam jiný doklad, který jim nestačil. Tak jsem doma prohledal všechny dokumenty a nakonec jsem jej našel, naskenoval a poslal mailem. Během druhého dne bylo vše vyřízeno. E-mailem mi firma KAMA zaslala výzvu k úhradě za clo a DPH, které vzniklo v celním řízení. Clo na dovážený software (minimálně z USA) je osvobozen od cla - kód TARIC je 8523409300. Bylo tedy vyčísleno jen DPH 3095,70 Kč - DPH musím uhradit nejpozději do deseti dnů převodem na účet. A zásilka mi už šla domů běžnou poštou - nečekají na zaplacení. Po doručení zásilky pak za pár dní přišly doklady z celního řízení, které již lze dát to účetnictví. A asi týden na to přišla i faktura od firmy KAMA na cca 677,60 Kč. Celý proces od doručení zásilky do celního skladu až po doručení ke mně domů trvala přibližně 14 dní - tedy 2x déle než cesta z USA do Prahy.

Licence Adobe za 20.000 Kč

Sečteno, podtrženo. Celková cena za nákup softwarové licence Adobe Creative Suite CS3 Design Premium stála 20.451 Kč, konkrétně:

  • licence - 16.293 Kč
  • poštovné - 430 Kč
  • clo - 0 Kč
  • DPH - 3.050 Kč
  • zprostředkování celního řízení - 678 Kč

Jak jsem psal výše, v případě soukromé vyclívky byste ušetřili oněch 678 Kč, ale nemohli byste si dát licenci do nákladů. Takže je pouze na vás, jak se rozhodnete. Každopádně i tak je to celé nádhera. Při porovnání ceny licence tady v ČR - Design Premium - 53.000 Kč (!) je úspora obrovská - ušetříte více než 30.000 Kč.

Jaké plynou důsledky z licence koupené v zahraničí?

V podstatě žádné - prostě máte samozřejmě anglickou verzi daného softwaru a jen tak nemůžete upgradovat na českou, ale vždy mi přišel u Adobe naprostý nesmysl mít prostředí v češtině, když se na internetu valí tisíce tutoriálů z 98% v angličtině. Jedinou překážkou snad může být absence české podpory Adobe na hotline. Ovšem kolik z vás vůbec kdy volalo na nějakou softwarovou podporu.

Co na to české zastoupení Adobe?

AdobeNic. Na českou podporu Adobe jsem se několikrát dotazoval, jaké jsou překážky/restrikce při nákupu softwaru v zahraničí a legálnosti celého procesu. Bohužel mi nikdy neodpověděli přímo - nevím, zda nevěděli nebo záměrně mlžili ;) Každopádně dvě licence mám již doma, obě šly bez jakýchkoliv problémů aktivovat a tím je vše vyřešeno. Ostatně si nemyslím, že by lidi hromadně začali nakupovat Adobe software v zahraničí, ne každý má na to nervy, ne každý má zkušenosti s podobným obchodem a ne každý si je jist v kramflecích při komunikaci v angličtině s kupujícím nebo při výběru onoho softwaru na eBay (opravdu si dejte pozor jestli kupujete FULL verzi a ne OEM nebo EDU) a někdo prostě stejně nakonec vyžaduje českou lokalizaci softwaru, čímž je stejně donucen koupit českou verzi Adobe za tak trochu hříšné peníze. Je neustále s podivem, proč jsou v Evropě tak vysoké ceny Adobe oproti USA. Argumenty ohledně rozdílné kupní síly se sice dají možná pochopit, přesto si myslím, že ceny vůbec neodráží skutečnou tržní situaci. Z dlouhodobého hlediska se však asi nedočkáme jakékoliv změny, co se cen týká.

Takový byl tedy můj proces nákupu Adobe software z USA. Ušetřil jsem, software mám v angličtině - jak jsem chtěl, je aktivován - mohu kdykoliv upgradovat například na připravovanou Adobe CS4 a ještě mám licenci v účetnictví.

Škoda, že Adobe neumožňuje celosvětovou distribuci elektronických licencí za jednotnou cenu. Adobe se prostě chová monopolisticky, kdy si může určovat rozdílné ceny na základě svého postavení na trhu, kde nemá přímou konkurenci. U běžných softwarových vývojářů je to samozřejmě zcela jinak - licence distribuují (většinou) výhradně elektronicky - zaplatíte přes PayPal a během pár minut máte licenci na mailu, stáhnete si software ze serveru a legálně si užíváte svého nového softwaru - takto jsem nakoupil už více jak 30 licencí, jen Adobe je taková výjimka - přesto se vyplatí podstoupit to martyrium.

No a zcela na závěr si nechávám perličku pro vás, co jste četli až do konce. Odkaz na prodejce, který vám to bez obav a za rozumnou cenu zašle 100% do ČR - WebCommunitySoftware bez nutnosti nákupu přes eBay - pro někoho to může být výhodou, pro jiného ne.

Jak koupit Adobe software v USA

Štítky: Tipy a triky


Komentáře

Tomas
31. prosinec 2011, 02:55

No, cenova politika ceskeho adobe (stejne jako treba microsoftu atd…) se da prelozit jako: sereme na vas, mate tretinovou kupni silu nez v USA, dame vam to dvakrat, trikrat draz, sak vy uz si rozmyslite, jestli si to radej nestahnout z torrentu ….. proste mam pocit, jako by byli alergicti na penize nebo snad co?! …..

Valeri
24. květen 2011, 14:54

Chci podekovat autorovi clanku. Moc dekuji. Poridila jsem Adobe Design Premium 4 pres www.webcommunitysoftware.com, vsechno probehlo podle podrobneho a srozumitelneho navodu autora. License je platna v CR, vsechno v poradku.
Diky. Diky. Diky.

Eva
1. únor 2011, 17:34

Dobrý den, chci se zeptat, zda-li máte zkušenosti s nákupem multilicence?

MartinF
5. březen 2010, 11:56

Díky za informace!
Mohu se zeptat na alternativní řešení?
Potřebuji adobe do živnosti.
Mohu koupit na e-bay jako soukromá osoba, proclít, atd.. a pak si to prodat do živnosti? Proclení by bylo ve zjednodušeném režimu, ne?
Jen se ptám, jestli je tato možnost a není to nějak v rozporu se zákony…
Předem díky za jakoukoli odpověď.

jura
20. říjen 2009, 17:19

Nechci nikoho mast, no: uvadi z licence:

Podmínky použití Adobe.com

18. Zákony o kontrole vývozu.

Potvrzujete a souhlasíte, že produkty, služby nebo technologie poskytované společností Adobe podléhají zákonům a předpisům Spojených států o kontrole vývozu. Tyto zákony a předpisy musíte dodržovat a bez předchozího schválení vládou USA nesmíte vyvézt, znovu vyvézt ani převádět produkty, služby nebo technologie Adobe, ať již přímo nebo nepřímo, do jakékoli země v rozporu s těmito zákony a předpisy.

Redaktor ovsem.netAutor článku Jiří Melčák
4. říjen 2009, 13:37

@Karel: Já tam osobně vůbec nebyl, v článku jsem psal, že mě v celním řízení za úplatu zastupovala firma KAMA, tato cena je i v součtu celkové ceny, kolik to suma sumárum stálo.

Karel
4. říjen 2009, 13:31

Dobrý den, výborně napsaný článek, ale moc dobře nechápu proč jste musel na celnici v Praze osobně. V mém případě mě zastupovala spediční společnost (samozřejmě po zaslání plné moci + scan občanky atd) která mě navíc sama oslovila . Výsledek – zboží dorazilo na dobírku a mám doklad, tedy fakturu v účetnictví. Cena za vyřízení JSD cca 600,- Kč. ALE HLAVNĚ, NIKAM JSEM NEMUSEL CESTOVAT

Ales
16. červenec 2009, 16:55

Ahoj, koupil jsem na Ebay 2ks CS4 design premium, cena licence cca 800 USD, jednou jsem musel platit DPH a podruhé to přišlo rovnou domů, razítko celnice tam bylo, ale DPH jsem neplatil. V prvním případě byla na krabici uvedena položka “gift” dárek, v druhém případě položka “other” ostatní… jestli tyto označení mají vliv na celní řízení, nevím… co se týče nákladů, do nákladu lze dát vše, co souvisí s podnikáním vedoucím k výdělku. pokud máte doklad nabytí, účet, z paypal, z ebay, nebo fakturu, dejte to tam. vy jste nabyli software v dobré víře, zaplatili…. co se týká OEM, ED, a jiných… platí to, co je uvedeno na faktuře.

Jiri
5. červen 2009, 16:29

No, tak jsem z toho teda jelen… S webcommunity jsem si nějaký čas dopisoval, ale že by mi vyloženě potvrdili fakt, že software v jejich obchodu je “retail”, to ne. Zastírají informace jakousi dezinformační mlhou a pořád psali, že se jedná o “full verzi” – co to znamená, nevim. Takže mi moc důvěryhodní nepřipadají :(

Jan
1. červen 2009, 07:15

O studentských verzích psáno zde, jen jestli to ovšem není jen registrační specialita ČR?

http://www.datapro.cz/adobe/adobeprostudenty/

DavieCZ
31. květen 2009, 18:56

Hele nejlepsi bude kdyz zavolas na adobe.. nadiktujes jim serial a oni ti reknou co mas za verzi.. Podle me ale Edu verze vyzaduje nejaky specialni kroky pri registraci…

Jan
21. květen 2009, 19:32

Tak ani po přihlášení na adobe.com to nepíše typ licence. Je tam jen toto
http://img.skitch.com/20090521-1sexdexi8e19y5dsmdiemd3wkh.png

Na faktuře mám napsáno Full version.
Tak nevím.

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
21. květen 2009, 19:17

@Jan: Přímo v softwaru nijak a ani v krabici to nemusí být zmíněno, protože je to prostě jeden soft, jde jen o fakturu, co je na ní napsané. Možná ale že při registraci na Adobe.com ti to ukáže.

Jan
21. květen 2009, 18:58

Jirka: zjistím nějak v softwaru jakou mám vlastně licenci? Nikde to nemůžu najít.
Jaká jsou pravidla pro registrace studentské verze? nemusí se to registrovat přes prodejce s nějakým potvrzením o studiu?

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
21. květen 2009, 18:36

@Jan: Předně tě nechci strašit, ale ED se používá jako zkratka právě pro education… A dle mých zkušeností si člověk musí dát hodně pozor na tuto zkratku, na eBay ji často měli až v popisu produktu úplně dole.

Něco jako Illustrator Edition určitě neexsituje - ve smyslu prodejního produktu od Adobe.

Jan
21. květen 2009, 18:21

Pietro: Kupoval jsem Full verzi.
Na obalu jsou dvě nálepky. na první je Serial number a nápis Illustrator ed.
Na druhé je napsáno
90096419
DVS/A, ILST,14.0, MAC,GEN,MUL,REV WWE/NAS

Při instalaci to chtělo jen sériové číslo a jméno a adresu držitele. O OEM ani slovo.

Napřed jsem se lekl, jestli to Illustrator ed nebude eductional, ale spíš to bude edition.

Pietro
21. květen 2009, 09:28

Jan: a verzia co ti prisla je teda OEM alebo retail? Dakujem.

Jan
20. květen 2009, 09:13

V sobotu jsem vyzvedl na poště Illustrator od WebCommunitySoftware.
Nainstalováno, zaregistrováno. Po instalaci si to stáhlo updaty a přišel i potvrzovací mail o registraci.

Jediné mínus bylo, že ač jsem si zaplatil Express Priority USPS, tak to přišlo obyčejnou zásilkou, na poště nechtěli podpis.

Co je plus, ač bylo na obálce nappsáno, že se jedná o software a byla tam i cena 339 USD, tak to nemá ani razítko “Bez Cla”. Jakoby to ani nešlo přes celnici.

Libor
22. duben 2009, 17:55

Zdar,

tak jsem se tez odhodlal koupit pres ebay.co.uk, bylo to od typka z estonska, Design Premium CS4, krabice v igelitu, aktivovano a zaregistrovano u adobe. Kupovano v EU od soukrome osoby, netreba platit DPH ani clo.

DavieCZ: kde jako na vnitrni strane disku? jsou tam jen nejake kody, stejne jako u Vist orig., a dalsiho softu. Neni to nejaka fama?

DavieCZ
17. duben 2009, 18:53

Hele.. dotaz na ty z vas kdo nakupovali u webcommunity nebo pres ebay.. Co mate napsano na vnitrni strane DVD disku? mel by tam byt anzev mista, kde se dvd lisovalo… Kamarad se ted vratil z Sanghaje, kde je trziste, kde lze koupit adobe soft, ktery je UPLNE k nerozeznani od originalu.. jedinou vodici znackou je prave napis na dvd… tak me zajima co tam kdo ma..

Diky

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací