Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Jak koupit Adobe software v USA


Jak koupit Adobe software v USA

Autor: Jiří Melčák  |  1. červenec 2008  |  zobrazeno: 61 535×  |  85 komentářů

Jak koupit Adobe software v USAKolem nákupu softwarové licence Adobe z USA vždy kolovaly určité fámy a zejména spíše domněnky a najít ověřenou informaci, jak celý postup probíhá bylo prostě nemožné. Ti, co s tím zkušenosti již měli se tím rozhodně nikde nechlubili. Jak je vám známo, není možné si z Evropy koupit a zaplatit za licenci Adobe (jakékoliv balíku) za ceny, které nabízí Adobe Store v USA a nechat si zaslat elektronicky licenci a daný balík si prostě stáhnout z jejich serveru. Licenční politika to neumožňuje. Jedinou možností tak zůstává koupit si např. DVD box nějakého software od Adobe a nechat si jej poslat poštou. V USA jsem nakupoval již 2x Adobe Creative Suite CS3 Design Premium a v článku popíšu, co vše vás na cestě k levnější licenci potká.

Adobe a eBay - vyběr prodávajícího

Na největším online tržišti světa eBay nakoupíte vše, od ponorky po ponožky, a tak není divu, že se zde prodávají DVD box verze Adobe. Pro nákup na eBay potřebujete mít ideálně PayPal účet pro online úhradu vybraného zboží. Když jsem zde nakupoval poprvé Adobe Creative Suite CS3 Design Premium, měl jsem samozřejmě pochybnosti o tom, zda vůbec zásilka dojde - platíte samozřejmě předem (byl to můj první nákup v USA a na eBay zároveň). Dlouho jsem špekuloval a nakonec jsem vybral jednoho prodávajícího, který měl označení PowerSeller - pokud takového prodejce najdete, můžete si být skutečně jisti, že vše proběhne, jak má. Ono označení PowerSeller je znakem toho, že prodejce má více než 98% kladné ohlasy od svých kupujících a jím uskutečněné obchody již přesáhli většinou několik stovek či tisíc položek.

Jak nakoupit Adobe software v USANa eBay samozřejmě můžete najít několik PowerSellerů a výběr už je samozřejmě na vás. Je ovšem nutné přihlédnout i k tomu, zda prodávající je ochoten zaslat zboží mimo USA/Kanadu, což už samo o sobě je hodně limitující faktor, neboť přece jen většina zboží je obchodována jen na území těchto dvou statů a ne každý se zrovna chce zabývát zásilkami do ČR. Ovšem u PowerSellerů to většinou zase není problém. Oni staví svůj business právě na celosvětovém obchodu. A pokud nenajdete žádného prodávajícího ochotného zaslat zboží do ČR, můžete využít služeb shipito.com - která za poměrně malý peníz vám zprostředkuje zaslání do ČR (můžete s nimi komunikovat v češtině).

Koupě Adobe licence na eBay a dotazy na prodejce

Před nákupem Adobe licence samozřejmě můžete prodávajícího kontaktovat přímo přes eBay a zeptat se ho na nějaké otázky - i já tak učinil, abych měl tak trochu klid na duši, že skutečně kupuji full version (nebo retail version - někdo píše to, někdo ono) a nikoliv nějaké EDU (education - pro studijní účely) nebo OEM. EDU verzii je samozřejmě nesmysl kupovat - tuto verzi nemůžete používat pro komerční účely a pokud chce nějaký student koupit EDU verzi, tak tu si může pořídit za pár tisícovek u nás v ČR. Ovšem jen do doby, kdy bude studovat - po ukončení studia musí koupit upgrade na komerční verzi, pokud ji chce nadále užívat legálně.

Mám tedy vybráno, případné dotazy jsou od prodávajícího zodpovězeny (většinou do 8 hodin - a to zejména díky časovému posunu) a můžu nakupovat. Přes PayPal zaplatím tedy nakonec $1022,90 ($995,95 stojí licence, $26,95 je poštovné do ČR). Tak a teď zbývá už jen čekat. Při prvním nákupu jsem čekal cca 3 týdny a zásilka mi tehdy přišla přímo domů - pošťačka předala z ruky do ruky. V dnešní době zpříspnění celních řízení a zejména několikanásobnému zvýšení objemu dovážených zásilek ze zahraničí díky přiznivému kurzu dolaru je již pravděpodobnější následující scénář, který mě potkal minulý měsíc.

Celní řízení, vyměření cla a DPH

Zásilka byla do Prahy do celního skladu doručena již za týden po zaplacení. Ovšem cesta z celnice ke mně domů trvala skoro další 2 týdny :( Druhý den po "zadržení" zboží v celním skladu mi přišel doporučený dopis a zároveň i postfax o příchodu zásilky ze zahraničí a byl jsem vyzván doložit potřebné doklady pro zahájení celního řízení, aby mohla být určena celního hodnota, z níž se počítá clo. Toto clo je následně přičteno k celní hodnotě a z této částky je vypočteno 19% DPH. Pokud vám zadrží zboží na celnici, pak prostě clo i DPH musíte zaplatit, ať si danou licenci chcete dát do účetnictví nebo ne. Pokud však chcete Adobe licenci dát do nákladů (ač to asi není zcela nutné, přece jen ušetříte desetitisíce, tak proč to neoželit, ale na druhou stranu, proč to do těch nákladů nedat ;) musí být vyplněn JSD doklad (jednotný správní doklad), což si asi každý nevyplní a také ne každý je z Prahy, aby si to zašel vyřídit osobně. Tady bych měl osobní připomínku k pražským celníkům, kteří si myslí, že celá ČR žije jen a pouze v Praze a hned za Prahou jsou už státní hranice. To, co jsem si od nich vyslechnul byl těžký pragocentralizmus a nakopal bych je nejraději tam, kde slunce nesvítí... No ale zpět k věci.

Jen malá poznámka - pokud dané zboží nechcete/nepotřebujete dát do nákladů - můžete si udělat soukromou vyclívku - tedy dané zboží máte pro osobní potřebu (bez možnosti vložení do účetnictví). V tomto případě můžete mailem poslat na pražskou celnici potřebné podklady pro tuto vyclívku - doklad o zaplacení, specifikaci dováženého zboží, případně fakturu a prohlášení, že daná zásilka je neobchodního charakteru. Na základě tohoto proběhne celní řízení, vyčíslí se clo a DPH a zboží vám zašlou na dobírku (většinou) a tím tak při převzetí zaplatíte ono případné clo a samozřejmě DPH.

JSD doklad - využívám služeb firmy KAMA na zprostředkování celního řízení

Já zvolil složitější cestu a chtěl jsem vložit licenci do nákladů - což přináší nutnost vyplnění JSD dokladu, o kterém samozřejmě nic nevím. Proto jsem využil služeb (tak trochu monopolistické) firmy KAMA, s.r.o., která sídlí snad o patro výše než pražská poštovní celnice. Po registraci na jejich stránkách a přihlášení se do systému, získáte možnost si vytisknout podklady, které potřebuje firma KAMA pro zastoupení vás v celním řízení - tedy zejména plnou moc (tu jim musíte poslat poštou ve 3 kopiích). Zbytek dokladů - stejné jako při soukromé vyclívce - je již možno poslat e-mailem, plus navíc ještě jedno prohlášení týkající se množství obalů uvedených na trh a ročního obratu - běžného člověka se to netýká a tím pádem prostě podepíše a pošle jim to.

Celní řízení

Dva dny po odeslání podkladů je fajn jim zavolat ;) protože jak se ukázalo buď toho mají opravdu hodně nebo jako už tradičně - na mě zapomněli. A jak už to bývá samozřejmě chyběl nějaký doklad, bez nějž nemůže celní řízení proběhnout. Chyběl doklad, kde by byla vyčíslena cena zásilky a poštovné samostatně. Řekl jsem, ať mrknou do zásilky (do té doby nemohou zásilku otevřít), že tam pravděpodobně bude faktura (při prvním nákupu tam byla). Bohužel nebyla, byl tam jiný doklad, který jim nestačil. Tak jsem doma prohledal všechny dokumenty a nakonec jsem jej našel, naskenoval a poslal mailem. Během druhého dne bylo vše vyřízeno. E-mailem mi firma KAMA zaslala výzvu k úhradě za clo a DPH, které vzniklo v celním řízení. Clo na dovážený software (minimálně z USA) je osvobozen od cla - kód TARIC je 8523409300. Bylo tedy vyčísleno jen DPH 3095,70 Kč - DPH musím uhradit nejpozději do deseti dnů převodem na účet. A zásilka mi už šla domů běžnou poštou - nečekají na zaplacení. Po doručení zásilky pak za pár dní přišly doklady z celního řízení, které již lze dát to účetnictví. A asi týden na to přišla i faktura od firmy KAMA na cca 677,60 Kč. Celý proces od doručení zásilky do celního skladu až po doručení ke mně domů trvala přibližně 14 dní - tedy 2x déle než cesta z USA do Prahy.

Licence Adobe za 20.000 Kč

Sečteno, podtrženo. Celková cena za nákup softwarové licence Adobe Creative Suite CS3 Design Premium stála 20.451 Kč, konkrétně:

  • licence - 16.293 Kč
  • poštovné - 430 Kč
  • clo - 0 Kč
  • DPH - 3.050 Kč
  • zprostředkování celního řízení - 678 Kč

Jak jsem psal výše, v případě soukromé vyclívky byste ušetřili oněch 678 Kč, ale nemohli byste si dát licenci do nákladů. Takže je pouze na vás, jak se rozhodnete. Každopádně i tak je to celé nádhera. Při porovnání ceny licence tady v ČR - Design Premium - 53.000 Kč (!) je úspora obrovská - ušetříte více než 30.000 Kč.

Jaké plynou důsledky z licence koupené v zahraničí?

V podstatě žádné - prostě máte samozřejmě anglickou verzi daného softwaru a jen tak nemůžete upgradovat na českou, ale vždy mi přišel u Adobe naprostý nesmysl mít prostředí v češtině, když se na internetu valí tisíce tutoriálů z 98% v angličtině. Jedinou překážkou snad může být absence české podpory Adobe na hotline. Ovšem kolik z vás vůbec kdy volalo na nějakou softwarovou podporu.

Co na to české zastoupení Adobe?

AdobeNic. Na českou podporu Adobe jsem se několikrát dotazoval, jaké jsou překážky/restrikce při nákupu softwaru v zahraničí a legálnosti celého procesu. Bohužel mi nikdy neodpověděli přímo - nevím, zda nevěděli nebo záměrně mlžili ;) Každopádně dvě licence mám již doma, obě šly bez jakýchkoliv problémů aktivovat a tím je vše vyřešeno. Ostatně si nemyslím, že by lidi hromadně začali nakupovat Adobe software v zahraničí, ne každý má na to nervy, ne každý má zkušenosti s podobným obchodem a ne každý si je jist v kramflecích při komunikaci v angličtině s kupujícím nebo při výběru onoho softwaru na eBay (opravdu si dejte pozor jestli kupujete FULL verzi a ne OEM nebo EDU) a někdo prostě stejně nakonec vyžaduje českou lokalizaci softwaru, čímž je stejně donucen koupit českou verzi Adobe za tak trochu hříšné peníze. Je neustále s podivem, proč jsou v Evropě tak vysoké ceny Adobe oproti USA. Argumenty ohledně rozdílné kupní síly se sice dají možná pochopit, přesto si myslím, že ceny vůbec neodráží skutečnou tržní situaci. Z dlouhodobého hlediska se však asi nedočkáme jakékoliv změny, co se cen týká.

Takový byl tedy můj proces nákupu Adobe software z USA. Ušetřil jsem, software mám v angličtině - jak jsem chtěl, je aktivován - mohu kdykoliv upgradovat například na připravovanou Adobe CS4 a ještě mám licenci v účetnictví.

Škoda, že Adobe neumožňuje celosvětovou distribuci elektronických licencí za jednotnou cenu. Adobe se prostě chová monopolisticky, kdy si může určovat rozdílné ceny na základě svého postavení na trhu, kde nemá přímou konkurenci. U běžných softwarových vývojářů je to samozřejmě zcela jinak - licence distribuují (většinou) výhradně elektronicky - zaplatíte přes PayPal a během pár minut máte licenci na mailu, stáhnete si software ze serveru a legálně si užíváte svého nového softwaru - takto jsem nakoupil už více jak 30 licencí, jen Adobe je taková výjimka - přesto se vyplatí podstoupit to martyrium.

No a zcela na závěr si nechávám perličku pro vás, co jste četli až do konce. Odkaz na prodejce, který vám to bez obav a za rozumnou cenu zašle 100% do ČR - WebCommunitySoftware bez nutnosti nákupu přes eBay - pro někoho to může být výhodou, pro jiného ne.

Jak koupit Adobe software v USA

Štítky: Tipy a triky


Komentáře

Jiri
26. březen 2009, 09:12

to Jirka: Ohledně používání US software u nás, četl jsem si licenční podmínky uvedené u anglické verze After Effects CS3 a nenašel jsem tam žádnou zmínku o tom, že by se konkrétně u nás tato verze nesměla používat a to některé země jsou tam přímo vyjmenované. Ale podmínky u balíků CS mohou být samozřejmě jiné...

Libor
16. březen 2009, 00:48

Taky jsem si s nima dopisoval, na jeden dotaz jak to vlastne je s licenci, jestli je to OEM nebo co, odpovedeli ze by se to tak dalo rict. Pak jsem mel dotaz zda tedy kdyz to prezentuji jako full verzi, jestli je mozne po aktivaci software deaktivovat a nainstalovat na jine PC a znovu aktivovat, prestali odpovidat. Tento dotaz jsem zkousel i na jinych eshopech s podobnyma cenama a taky znamenal konec komunikace, maximalne jsem se dockal nejasnych odpovedi.

Mozna by nekdo kdo koupil tyhle levne baleni, mohl zkusit cvicne deaktivovat a znovu aktivovat:-)

necekam ze to nekdo riskne.

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
12. březen 2009, 15:40

Popravdě ti asi nikdy skutečně neřekne, zda je to nebo není ok. Já mohu jen potvrdit to, že od nich koupené licence šly na adobe.com bez problémů zaregistrovat, což je myslím hodně dobrá zpráva, ale zda je to opravdu ok, to nevím.

Minulý týden jsem psal do webcommunitysoftware.com ohledně dotazu na upgrade na CS4 a všechno jde, koupit lze i upgrady (byť na webu nejsou všechny vypsané).

Stále mě trápí jediná věc a to zda oni mají právo distribuovat tyto licence mimo USA, na což jsem se kdysi ptal a prý v tom z jejich pohledu není problém.

Jirka
12. březen 2009, 14:52

Teda ten www.webcommunitysoftware.com je fakt výborněj, ale pořád nechápu že maj tak výhodné ceny i oproti oficialnim Adobe US cenam. Nemůže to bejt nějaká levota? Dá se to třeba nějak ověřit oficiálně? Nerad bych to zjistil až při kontrole soft. policie.

Redaktor ovsem.net Johnyz
5. březen 2009, 13:22

no a není teda lepší vsadit na jistotu a koupit krabicovou verzi ?
Třeba teď mi málem odešel notebook, který už není v záruce, takže vím o čem mluvím.

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
5. březen 2009, 11:13

Přesně tak, je to jako s jakýmkoliv jiným OEM, kde je licence vázaná k hardware, stejně jako např. Windows. OEM nainstalovat na nový počítač lze pouze tehdy, jestliže je prokazatelné a dodavatel software to uzná, že došlo např. ke shoření základní desky a vy si koupíte novou, ale je to o dohadování se a riziko je velké.

Jiri
5. březen 2009, 10:58

to Libor: podle licenčních podmínek OEM, lze tento software nainstalovat jen na jeden počítač (koupený společně se software). Pokud se ti tento počítač podělá, tak už nemůžeš software nainstalovat na nový PC.

Libor
19. únor 2009, 13:01

Diky za odpoved, takze tys kupoval u webcommunity, takze asi jsou seriozni.
Ale stejne by me zajimalo jak je to s OEM verzi u nas, ale to se pravdepodobne nedovime – pro pripad ze bych koupil retail a prisla by OEM.

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
19. únor 2009, 10:57

Mě přišela retail verze v DVD boxech. Na eBay je potřeba si u toho dát pozor, v době kdy jsem to kupoval, byly ceny ještě blíže, než dnes. Lišily se jen o $100.

Libor
19. únor 2009, 03:33

Zdar,

je nějaký problém při koupi OEM verze? Netušíte někdo jak by dopadla případná kontrola. Jak je to s legalitou takoveho software ktery se u nás ani neprodává?
Co na to autor článku, přišla mu retail verze nebo OEM. Na ebay prodávají OEM za podobné ceny (tj dnes okolo 900USD Design Premium CS4) Pokud někdo nabízí Retail krabici tak ceny začínají na 1300USD.

Klára
19. únor 2009, 02:08

Díky za odpověd. Co myslíš tím zadáním? Jako adresu, jméno,atd? Ne, to jsem neuváděla. Dnes jsem ale bohužel zjistila, že jak jsem včera provedla tu odinstalaci, tak se mi to pořád drží v počítači!!Odinstalovala jsem to tedy znova, vypla Pc, ale při opětovném zapnutí pc, jsem v nainstal. programech našla opět Adobe Photoshop. Nemůžu to dostat z počítače!! Je nějaký jiný způsob jak to navždy odinstalovat??Tu 30denní zkušební verzi už raději nebudu znova instalovat…

Redaktor ovsem.net Johnyz
18. únor 2009, 09:49

Pokud jsi nic nezadávala, tak se nic nestalo. Program si klidně opět nainstaluj na těch 30 dní.

Klára
18. únor 2009, 04:50

Ahoj, nevím kam se obratit.Na netu jsem si stahla verzi Adobe Photoshop cs3, chtela jsem to vyzkouset zdarma na 30dni, ale mam obavy ze jsem neco klikla omylem. Priznam se ze anglicky neumim, tak jsem pozdeji nakoukla do slovniku, a zrejme jsem klikla – Koupit online. chtela bych vas poprosit, jestli mi muzete nekdo odpovedet, co by nasledovalo v pripade ze jsem opravdu klikla na -Koupit??Nezadavala jsem zadne jmeno, adresu, nic , proste zadny kontakt na me.Jedine co mozna maji je moje IPadresa. Program jsem radeji odinstalovala, ale bojim se aby po me nechtely nejakych 20-25 tisic. Priznavam ze jsem trdlo, ale opravdu tomu nerozumim, a chtela jsem program na foto jen skusit.Dekuji, a doufam ze mi nekdo poradi.

Jiri
15. únor 2009, 10:32

Googlil jsem informace o WebCommunitySoftware a našel jsem pár hodnocení od uživatelů, že jim přišla OEM verze a ne RETAIL. Taktéž, když se kouknete na Ebay, vypadá to, že většina verzí Adobe softwaru je OEM.

DavieCZ
9. únor 2009, 14:11

Táákže moje zkušenost s nakupem photoshopu pre ebay…

PS nakonec prisel.. ale ukazalo se ze se jedna o padelek (nektere obrazky na krabici byly nekvalitne vytistene a na cd je napis made in singapore).. otevrel jsem tedy na PayPal dispute a eskaloval celou zalezitost na claim.. Zabalil photoshop zpet do krabice a poslal zpet..

Paypal mi vysel vstric a ted mi prisel email ze behem nekolika dni mi poslou penize zpet.. Nutno dodat, ze prodejce netusil ze prodava padelek.. a byl docela ochotny komunikovat..

Az penize prijdou zpet a dolar klesne tak kupuju znova :) mam vyhlidleho prodejce “cyberpcs” – super ceny a hodne pozitivni hodnoceni…

mirek
9. únor 2009, 13:27

Jakube – jestli sleduješ ještě tuto diskusi, zajímalo by mne jak jsi dopadl – zejména zda prodejce byl ochoten vystavit (pro nás z hlediska průkaznosti tak potřebné) separátní licence na více osob.
Moc dík za zkušenost. Mirek

ever
23. leden 2009, 18:59

Casto to jde koupit i levneji jinde – staci pouzit weby na srovnavani cen a vybrat ten nejlevnejsi a nejspolehlivejsi eshop. Znamena to sice, ze musite pouzit nejakou preposilaci sluzbu (do USA a pak do CR), ale vyplati se to. Americke shopy totiz nesmi distribuovat Adobe mimo USA. Zajimave ale, ze to WebCommunitySoftware dela:)

Jiri
17. leden 2009, 19:36

článek je super :)
Uvažuji o master collection od těch WebCommunitySoftware. Nezkoušel jste zjistit přímo u Adobe, jestli je číslo vaší licence opravdu “retail”? Chtěl bych si být absolutně jistý než to objednám.

Díky…

headead
10. leden 2009, 04:37

diky diky diky za tenhle clanek, uz hledam asi 14 dni jak to vlastne je.

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
19. prosinec 2008, 15:58

Tak to je lidově řečeno pešek. Při transakcích přes eBay jsou platby pojištěny, peníze zpět dostaneš v tom problém nevidím, jen to zabere čas, což je vždy mrzuté.

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací