Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Jak koupit Adobe software v USA


Jak koupit Adobe software v USA

Autor: Jiří Melčák  |  1. červenec 2008  |  zobrazeno: 61 538×  |  85 komentářů

Jak koupit Adobe software v USAKolem nákupu softwarové licence Adobe z USA vždy kolovaly určité fámy a zejména spíše domněnky a najít ověřenou informaci, jak celý postup probíhá bylo prostě nemožné. Ti, co s tím zkušenosti již měli se tím rozhodně nikde nechlubili. Jak je vám známo, není možné si z Evropy koupit a zaplatit za licenci Adobe (jakékoliv balíku) za ceny, které nabízí Adobe Store v USA a nechat si zaslat elektronicky licenci a daný balík si prostě stáhnout z jejich serveru. Licenční politika to neumožňuje. Jedinou možností tak zůstává koupit si např. DVD box nějakého software od Adobe a nechat si jej poslat poštou. V USA jsem nakupoval již 2x Adobe Creative Suite CS3 Design Premium a v článku popíšu, co vše vás na cestě k levnější licenci potká.

Adobe a eBay - vyběr prodávajícího

Na největším online tržišti světa eBay nakoupíte vše, od ponorky po ponožky, a tak není divu, že se zde prodávají DVD box verze Adobe. Pro nákup na eBay potřebujete mít ideálně PayPal účet pro online úhradu vybraného zboží. Když jsem zde nakupoval poprvé Adobe Creative Suite CS3 Design Premium, měl jsem samozřejmě pochybnosti o tom, zda vůbec zásilka dojde - platíte samozřejmě předem (byl to můj první nákup v USA a na eBay zároveň). Dlouho jsem špekuloval a nakonec jsem vybral jednoho prodávajícího, který měl označení PowerSeller - pokud takového prodejce najdete, můžete si být skutečně jisti, že vše proběhne, jak má. Ono označení PowerSeller je znakem toho, že prodejce má více než 98% kladné ohlasy od svých kupujících a jím uskutečněné obchody již přesáhli většinou několik stovek či tisíc položek.

Jak nakoupit Adobe software v USANa eBay samozřejmě můžete najít několik PowerSellerů a výběr už je samozřejmě na vás. Je ovšem nutné přihlédnout i k tomu, zda prodávající je ochoten zaslat zboží mimo USA/Kanadu, což už samo o sobě je hodně limitující faktor, neboť přece jen většina zboží je obchodována jen na území těchto dvou statů a ne každý se zrovna chce zabývát zásilkami do ČR. Ovšem u PowerSellerů to většinou zase není problém. Oni staví svůj business právě na celosvětovém obchodu. A pokud nenajdete žádného prodávajícího ochotného zaslat zboží do ČR, můžete využít služeb shipito.com - která za poměrně malý peníz vám zprostředkuje zaslání do ČR (můžete s nimi komunikovat v češtině).

Koupě Adobe licence na eBay a dotazy na prodejce

Před nákupem Adobe licence samozřejmě můžete prodávajícího kontaktovat přímo přes eBay a zeptat se ho na nějaké otázky - i já tak učinil, abych měl tak trochu klid na duši, že skutečně kupuji full version (nebo retail version - někdo píše to, někdo ono) a nikoliv nějaké EDU (education - pro studijní účely) nebo OEM. EDU verzii je samozřejmě nesmysl kupovat - tuto verzi nemůžete používat pro komerční účely a pokud chce nějaký student koupit EDU verzi, tak tu si může pořídit za pár tisícovek u nás v ČR. Ovšem jen do doby, kdy bude studovat - po ukončení studia musí koupit upgrade na komerční verzi, pokud ji chce nadále užívat legálně.

Mám tedy vybráno, případné dotazy jsou od prodávajícího zodpovězeny (většinou do 8 hodin - a to zejména díky časovému posunu) a můžu nakupovat. Přes PayPal zaplatím tedy nakonec $1022,90 ($995,95 stojí licence, $26,95 je poštovné do ČR). Tak a teď zbývá už jen čekat. Při prvním nákupu jsem čekal cca 3 týdny a zásilka mi tehdy přišla přímo domů - pošťačka předala z ruky do ruky. V dnešní době zpříspnění celních řízení a zejména několikanásobnému zvýšení objemu dovážených zásilek ze zahraničí díky přiznivému kurzu dolaru je již pravděpodobnější následující scénář, který mě potkal minulý měsíc.

Celní řízení, vyměření cla a DPH

Zásilka byla do Prahy do celního skladu doručena již za týden po zaplacení. Ovšem cesta z celnice ke mně domů trvala skoro další 2 týdny :( Druhý den po "zadržení" zboží v celním skladu mi přišel doporučený dopis a zároveň i postfax o příchodu zásilky ze zahraničí a byl jsem vyzván doložit potřebné doklady pro zahájení celního řízení, aby mohla být určena celního hodnota, z níž se počítá clo. Toto clo je následně přičteno k celní hodnotě a z této částky je vypočteno 19% DPH. Pokud vám zadrží zboží na celnici, pak prostě clo i DPH musíte zaplatit, ať si danou licenci chcete dát do účetnictví nebo ne. Pokud však chcete Adobe licenci dát do nákladů (ač to asi není zcela nutné, přece jen ušetříte desetitisíce, tak proč to neoželit, ale na druhou stranu, proč to do těch nákladů nedat ;) musí být vyplněn JSD doklad (jednotný správní doklad), což si asi každý nevyplní a také ne každý je z Prahy, aby si to zašel vyřídit osobně. Tady bych měl osobní připomínku k pražským celníkům, kteří si myslí, že celá ČR žije jen a pouze v Praze a hned za Prahou jsou už státní hranice. To, co jsem si od nich vyslechnul byl těžký pragocentralizmus a nakopal bych je nejraději tam, kde slunce nesvítí... No ale zpět k věci.

Jen malá poznámka - pokud dané zboží nechcete/nepotřebujete dát do nákladů - můžete si udělat soukromou vyclívku - tedy dané zboží máte pro osobní potřebu (bez možnosti vložení do účetnictví). V tomto případě můžete mailem poslat na pražskou celnici potřebné podklady pro tuto vyclívku - doklad o zaplacení, specifikaci dováženého zboží, případně fakturu a prohlášení, že daná zásilka je neobchodního charakteru. Na základě tohoto proběhne celní řízení, vyčíslí se clo a DPH a zboží vám zašlou na dobírku (většinou) a tím tak při převzetí zaplatíte ono případné clo a samozřejmě DPH.

JSD doklad - využívám služeb firmy KAMA na zprostředkování celního řízení

Já zvolil složitější cestu a chtěl jsem vložit licenci do nákladů - což přináší nutnost vyplnění JSD dokladu, o kterém samozřejmě nic nevím. Proto jsem využil služeb (tak trochu monopolistické) firmy KAMA, s.r.o., která sídlí snad o patro výše než pražská poštovní celnice. Po registraci na jejich stránkách a přihlášení se do systému, získáte možnost si vytisknout podklady, které potřebuje firma KAMA pro zastoupení vás v celním řízení - tedy zejména plnou moc (tu jim musíte poslat poštou ve 3 kopiích). Zbytek dokladů - stejné jako při soukromé vyclívce - je již možno poslat e-mailem, plus navíc ještě jedno prohlášení týkající se množství obalů uvedených na trh a ročního obratu - běžného člověka se to netýká a tím pádem prostě podepíše a pošle jim to.

Celní řízení

Dva dny po odeslání podkladů je fajn jim zavolat ;) protože jak se ukázalo buď toho mají opravdu hodně nebo jako už tradičně - na mě zapomněli. A jak už to bývá samozřejmě chyběl nějaký doklad, bez nějž nemůže celní řízení proběhnout. Chyběl doklad, kde by byla vyčíslena cena zásilky a poštovné samostatně. Řekl jsem, ať mrknou do zásilky (do té doby nemohou zásilku otevřít), že tam pravděpodobně bude faktura (při prvním nákupu tam byla). Bohužel nebyla, byl tam jiný doklad, který jim nestačil. Tak jsem doma prohledal všechny dokumenty a nakonec jsem jej našel, naskenoval a poslal mailem. Během druhého dne bylo vše vyřízeno. E-mailem mi firma KAMA zaslala výzvu k úhradě za clo a DPH, které vzniklo v celním řízení. Clo na dovážený software (minimálně z USA) je osvobozen od cla - kód TARIC je 8523409300. Bylo tedy vyčísleno jen DPH 3095,70 Kč - DPH musím uhradit nejpozději do deseti dnů převodem na účet. A zásilka mi už šla domů běžnou poštou - nečekají na zaplacení. Po doručení zásilky pak za pár dní přišly doklady z celního řízení, které již lze dát to účetnictví. A asi týden na to přišla i faktura od firmy KAMA na cca 677,60 Kč. Celý proces od doručení zásilky do celního skladu až po doručení ke mně domů trvala přibližně 14 dní - tedy 2x déle než cesta z USA do Prahy.

Licence Adobe za 20.000 Kč

Sečteno, podtrženo. Celková cena za nákup softwarové licence Adobe Creative Suite CS3 Design Premium stála 20.451 Kč, konkrétně:

  • licence - 16.293 Kč
  • poštovné - 430 Kč
  • clo - 0 Kč
  • DPH - 3.050 Kč
  • zprostředkování celního řízení - 678 Kč

Jak jsem psal výše, v případě soukromé vyclívky byste ušetřili oněch 678 Kč, ale nemohli byste si dát licenci do nákladů. Takže je pouze na vás, jak se rozhodnete. Každopádně i tak je to celé nádhera. Při porovnání ceny licence tady v ČR - Design Premium - 53.000 Kč (!) je úspora obrovská - ušetříte více než 30.000 Kč.

Jaké plynou důsledky z licence koupené v zahraničí?

V podstatě žádné - prostě máte samozřejmě anglickou verzi daného softwaru a jen tak nemůžete upgradovat na českou, ale vždy mi přišel u Adobe naprostý nesmysl mít prostředí v češtině, když se na internetu valí tisíce tutoriálů z 98% v angličtině. Jedinou překážkou snad může být absence české podpory Adobe na hotline. Ovšem kolik z vás vůbec kdy volalo na nějakou softwarovou podporu.

Co na to české zastoupení Adobe?

AdobeNic. Na českou podporu Adobe jsem se několikrát dotazoval, jaké jsou překážky/restrikce při nákupu softwaru v zahraničí a legálnosti celého procesu. Bohužel mi nikdy neodpověděli přímo - nevím, zda nevěděli nebo záměrně mlžili ;) Každopádně dvě licence mám již doma, obě šly bez jakýchkoliv problémů aktivovat a tím je vše vyřešeno. Ostatně si nemyslím, že by lidi hromadně začali nakupovat Adobe software v zahraničí, ne každý má na to nervy, ne každý má zkušenosti s podobným obchodem a ne každý si je jist v kramflecích při komunikaci v angličtině s kupujícím nebo při výběru onoho softwaru na eBay (opravdu si dejte pozor jestli kupujete FULL verzi a ne OEM nebo EDU) a někdo prostě stejně nakonec vyžaduje českou lokalizaci softwaru, čímž je stejně donucen koupit českou verzi Adobe za tak trochu hříšné peníze. Je neustále s podivem, proč jsou v Evropě tak vysoké ceny Adobe oproti USA. Argumenty ohledně rozdílné kupní síly se sice dají možná pochopit, přesto si myslím, že ceny vůbec neodráží skutečnou tržní situaci. Z dlouhodobého hlediska se však asi nedočkáme jakékoliv změny, co se cen týká.

Takový byl tedy můj proces nákupu Adobe software z USA. Ušetřil jsem, software mám v angličtině - jak jsem chtěl, je aktivován - mohu kdykoliv upgradovat například na připravovanou Adobe CS4 a ještě mám licenci v účetnictví.

Škoda, že Adobe neumožňuje celosvětovou distribuci elektronických licencí za jednotnou cenu. Adobe se prostě chová monopolisticky, kdy si může určovat rozdílné ceny na základě svého postavení na trhu, kde nemá přímou konkurenci. U běžných softwarových vývojářů je to samozřejmě zcela jinak - licence distribuují (většinou) výhradně elektronicky - zaplatíte přes PayPal a během pár minut máte licenci na mailu, stáhnete si software ze serveru a legálně si užíváte svého nového softwaru - takto jsem nakoupil už více jak 30 licencí, jen Adobe je taková výjimka - přesto se vyplatí podstoupit to martyrium.

No a zcela na závěr si nechávám perličku pro vás, co jste četli až do konce. Odkaz na prodejce, který vám to bez obav a za rozumnou cenu zašle 100% do ČR - WebCommunitySoftware bez nutnosti nákupu přes eBay - pro někoho to může být výhodou, pro jiného ne.

Jak koupit Adobe software v USA

Štítky: Tipy a triky


Komentáře

geek
12. srpen 2008, 10:36

OK, diky za info, Martine.

Martin Pecina
31. červenec 2008, 01:56

Geeku, pokud je mi známo, tak fonty v americké i české verzi InDesignu jsou totožné. Všechna písma Adobe Pro obsahují podporu středoevropských jazyků, tedy jak Myriad, tak Minion, Garamond, Lithos a další. Slovníky dělení pro středoevropské jazyky (nejen čeština, ale i slovenština, polština, maďarština a tak dále) jsou ale pouze doménou středoevropských verzí produktů Adobe.

geek
28. červenec 2008, 13:30

ne CZ verze, ale IE verze. v paletce character je v teto verzi moznost zvoleni jazyka; to deleni slov se pak chova dle nastaveneho jazyka.
ono jestli nekdo jenom upravuje fotky ve photoshopu, nebo dela web design, tak to moc roli nehraje. ale pokud ma clovek v tom lamat text, tak mi to trochu jako prekazka prijde.
pak by me teda jeste zajimalo, jestli ta zakladni sadka fontu, co k tomuto produktu davaji ma normalni ceskou diakritiku, treba myriad pro? diky

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
24. červenec 2008, 18:49

Takový problém jsem nikdy nezaznamenal. Ale je možné, že se CZ verze chová jinak – tu jsem zase já neměl možnost nikdy zkusit.

geek
24. červenec 2008, 18:05

myslim si, ze jeden z tech dovodu, proc evropska verze adobe softwaru je (i kdyz nezdrave) drazsi nez americka je, ze ie (international english) verze obsahuje ce fonty a podporu stredo- a vychodoevropskych jazyku, takze v cestine treba i spravne deleni slov. ale nemel jsem moznost delat v americke verzi, tak by me zajimalo, jestli je to pravda nebo ne?

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
23. červenec 2008, 12:12

Pokud ti to celníci projde bez uvalení cla/dph, a chtěl bys to do nákladů, musel by ses na celnici přihlásit a zboží si nechat proclít. Bez jejich dokladu to není možné dát do nákladů.

No takových spekulantů na webu najdete několik v českých vodách. Pokud vím, tak v tom případě už to není zboží pro “konečnou” spotřebu, ale dále se s ním obchoduje a je možné, že je tam jiná celní sazba – ale to nemohu už potvrdit. Každopádně při takovém přeprodeji musí projít celním řízením. Ovšem co se týká licence, to už si nejsem jist, na druhou stranu si myslím, že není problém to prodat dál. Ale to už je jiný příběh, kde nemám zatím zkušenosti.

Jan Sekerka
23. červenec 2008, 11:44

Děkuji za článek, jen bych se chtěl zeptat jak to je, když mi celníci balík nezadrží a chci si jej dát do nákladů. To bych musel jet do Prahy na celní úřad a nechat ho zpětně proclít?

Dále mě napadlo, když licenci koupím, proclím, zdaním, mohl bych ji teoreticky dál prodat(samozřejmě se ziskem)? Neporušil bych nějaká licenční podmínky Adobe v tom smyslu, že nejsem oficiální prodejce? Samozřejmě na vše by byla vystavená faktura atp.

Enti
23. červenec 2008, 08:39

Jen pripojim tip pro studenty: http://www.datapro.cz/adobe/adobeprostudenty/

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
21. červenec 2008, 15:29

Honza: Nevidím v tom problém, pouze to nedáš do účetnictví.

Honza
21. červenec 2008, 14:51

Pokud si udelam zminovanou soukromou vyclivku, mohu pouzivat software k podnikani bez problemu? Diky za odpoved

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
15. červenec 2008, 11:22

AE – Licence určená pro školy; pro studijní účely.

Tvá myšlenka je zajímavá, jenže pokud v ruce nemáš žádný doklad o nabytí – tedy fakturu a potažmo i onen DVD box, na němž je licenční číslo, pak je stejně tvá instalace nelegální, neboť nemáš jak prokázat jeho nabytí. Takže takhle to určitě nelze.

Pitrsonek
15. červenec 2008, 10:34

Jaky je rozdil mezi:
Adobe Creative Suite 3 Web Premium Retail DVD (WIN) a Adobe Creative Suite 3 Web Premium Retail AE (WIN)

Dále by mě zajímalo jestli se realizace nákupu dá provést takto:
Objednat si Adobe Creative Suite 3 nekam na zasilkovou sluzbu, a od te si nechat jen preposlat emailem klic a potom bych si stahl jen adobe z internetu a priradil svuj klic. Takto bych usetril za postovne a DPH.
Toto vse teda za predpokladu ze nechci licenci davat do nakladu.

Dekuji

Pari
8. červenec 2008, 11:10

Užitečný článek, děkuji ;-)

Petr S.
5. červenec 2008, 09:50

Dobrý článek, díky za něj!

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
3. červenec 2008, 09:55

Dobrá otázka, ale neznám přesnou odpověď. Přece jen 1800 dolarů je doporučená prodejní cena Adobe. Jestli prostě v Americe fungují nějací reselleři za zcela jiných cenových podmínek, o tom se můžu jen dohadovat. Přisoudil bych to trhu – Adobe má oficiální cenu a to, co se děje na eBay je výsledkem tržní nabídky a poptávky.

kacman
3. červenec 2008, 08:33

Nerozumim jen jedne veci. Jak je mozny, ze jsi koupil licenci na CS3 Design premium za 996 dolaru, kdyz primo Adobe ji prodava za 1800.

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
2. červenec 2008, 14:01

Tak to je špatné. Každopádně zboží z eBay lze běžně za pár dolarů připojistit, ovšem netuším, co by se mělo dít v případě skutečné ztráty.

severka
2. červenec 2008, 13:57

zde na Slovensku mame problem dokonca i s PayPal učtem,nevím zcela či naše pošta doručí zasilky z dražby na eBay,když se z USA strací na naší pošte obyčejní zasilky a když davam stižnost,tak dostavam takovou odpovéd,at im poručím posilat zasilky doporučene

kotlik
2. červenec 2008, 13:44

aha, tak každopádně díky za info! je možné, že na webu nemají aktuální informace. Ještě jednou díky.

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
2. červenec 2008, 13:39

Aha, promiň, nepochopil jsem to. No asi není nic jednodušší než jim napsat a zeptat se, ale jak říkám, vždy jsem kupoval pouze u WebCommunitySoftware – poprvé na eBay (jsou PowerSeller s více než 6.000 uskutečněnými obchody) a po druhé už jsem je kontaktoval přímo mailem – ani jsem u nich v eshopu nenakupoval. Komunikace s nimi byla naprosto skvělá. Mohu je jen doporučit.

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací