Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Jak koupit Adobe software v USA


Jak koupit Adobe software v USA

Autor: Jiří Melčák  |  1. červenec 2008  |  zobrazeno: 61 517×  |  85 komentářů

Jak koupit Adobe software v USAKolem nákupu softwarové licence Adobe z USA vždy kolovaly určité fámy a zejména spíše domněnky a najít ověřenou informaci, jak celý postup probíhá bylo prostě nemožné. Ti, co s tím zkušenosti již měli se tím rozhodně nikde nechlubili. Jak je vám známo, není možné si z Evropy koupit a zaplatit za licenci Adobe (jakékoliv balíku) za ceny, které nabízí Adobe Store v USA a nechat si zaslat elektronicky licenci a daný balík si prostě stáhnout z jejich serveru. Licenční politika to neumožňuje. Jedinou možností tak zůstává koupit si např. DVD box nějakého software od Adobe a nechat si jej poslat poštou. V USA jsem nakupoval již 2x Adobe Creative Suite CS3 Design Premium a v článku popíšu, co vše vás na cestě k levnější licenci potká.

Adobe a eBay - vyběr prodávajícího

Na největším online tržišti světa eBay nakoupíte vše, od ponorky po ponožky, a tak není divu, že se zde prodávají DVD box verze Adobe. Pro nákup na eBay potřebujete mít ideálně PayPal účet pro online úhradu vybraného zboží. Když jsem zde nakupoval poprvé Adobe Creative Suite CS3 Design Premium, měl jsem samozřejmě pochybnosti o tom, zda vůbec zásilka dojde - platíte samozřejmě předem (byl to můj první nákup v USA a na eBay zároveň). Dlouho jsem špekuloval a nakonec jsem vybral jednoho prodávajícího, který měl označení PowerSeller - pokud takového prodejce najdete, můžete si být skutečně jisti, že vše proběhne, jak má. Ono označení PowerSeller je znakem toho, že prodejce má více než 98% kladné ohlasy od svých kupujících a jím uskutečněné obchody již přesáhli většinou několik stovek či tisíc položek.

Jak nakoupit Adobe software v USANa eBay samozřejmě můžete najít několik PowerSellerů a výběr už je samozřejmě na vás. Je ovšem nutné přihlédnout i k tomu, zda prodávající je ochoten zaslat zboží mimo USA/Kanadu, což už samo o sobě je hodně limitující faktor, neboť přece jen většina zboží je obchodována jen na území těchto dvou statů a ne každý se zrovna chce zabývát zásilkami do ČR. Ovšem u PowerSellerů to většinou zase není problém. Oni staví svůj business právě na celosvětovém obchodu. A pokud nenajdete žádného prodávajícího ochotného zaslat zboží do ČR, můžete využít služeb shipito.com - která za poměrně malý peníz vám zprostředkuje zaslání do ČR (můžete s nimi komunikovat v češtině).

Koupě Adobe licence na eBay a dotazy na prodejce

Před nákupem Adobe licence samozřejmě můžete prodávajícího kontaktovat přímo přes eBay a zeptat se ho na nějaké otázky - i já tak učinil, abych měl tak trochu klid na duši, že skutečně kupuji full version (nebo retail version - někdo píše to, někdo ono) a nikoliv nějaké EDU (education - pro studijní účely) nebo OEM. EDU verzii je samozřejmě nesmysl kupovat - tuto verzi nemůžete používat pro komerční účely a pokud chce nějaký student koupit EDU verzi, tak tu si může pořídit za pár tisícovek u nás v ČR. Ovšem jen do doby, kdy bude studovat - po ukončení studia musí koupit upgrade na komerční verzi, pokud ji chce nadále užívat legálně.

Mám tedy vybráno, případné dotazy jsou od prodávajícího zodpovězeny (většinou do 8 hodin - a to zejména díky časovému posunu) a můžu nakupovat. Přes PayPal zaplatím tedy nakonec $1022,90 ($995,95 stojí licence, $26,95 je poštovné do ČR). Tak a teď zbývá už jen čekat. Při prvním nákupu jsem čekal cca 3 týdny a zásilka mi tehdy přišla přímo domů - pošťačka předala z ruky do ruky. V dnešní době zpříspnění celních řízení a zejména několikanásobnému zvýšení objemu dovážených zásilek ze zahraničí díky přiznivému kurzu dolaru je již pravděpodobnější následující scénář, který mě potkal minulý měsíc.

Celní řízení, vyměření cla a DPH

Zásilka byla do Prahy do celního skladu doručena již za týden po zaplacení. Ovšem cesta z celnice ke mně domů trvala skoro další 2 týdny :( Druhý den po "zadržení" zboží v celním skladu mi přišel doporučený dopis a zároveň i postfax o příchodu zásilky ze zahraničí a byl jsem vyzván doložit potřebné doklady pro zahájení celního řízení, aby mohla být určena celního hodnota, z níž se počítá clo. Toto clo je následně přičteno k celní hodnotě a z této částky je vypočteno 19% DPH. Pokud vám zadrží zboží na celnici, pak prostě clo i DPH musíte zaplatit, ať si danou licenci chcete dát do účetnictví nebo ne. Pokud však chcete Adobe licenci dát do nákladů (ač to asi není zcela nutné, přece jen ušetříte desetitisíce, tak proč to neoželit, ale na druhou stranu, proč to do těch nákladů nedat ;) musí být vyplněn JSD doklad (jednotný správní doklad), což si asi každý nevyplní a také ne každý je z Prahy, aby si to zašel vyřídit osobně. Tady bych měl osobní připomínku k pražským celníkům, kteří si myslí, že celá ČR žije jen a pouze v Praze a hned za Prahou jsou už státní hranice. To, co jsem si od nich vyslechnul byl těžký pragocentralizmus a nakopal bych je nejraději tam, kde slunce nesvítí... No ale zpět k věci.

Jen malá poznámka - pokud dané zboží nechcete/nepotřebujete dát do nákladů - můžete si udělat soukromou vyclívku - tedy dané zboží máte pro osobní potřebu (bez možnosti vložení do účetnictví). V tomto případě můžete mailem poslat na pražskou celnici potřebné podklady pro tuto vyclívku - doklad o zaplacení, specifikaci dováženého zboží, případně fakturu a prohlášení, že daná zásilka je neobchodního charakteru. Na základě tohoto proběhne celní řízení, vyčíslí se clo a DPH a zboží vám zašlou na dobírku (většinou) a tím tak při převzetí zaplatíte ono případné clo a samozřejmě DPH.

JSD doklad - využívám služeb firmy KAMA na zprostředkování celního řízení

Já zvolil složitější cestu a chtěl jsem vložit licenci do nákladů - což přináší nutnost vyplnění JSD dokladu, o kterém samozřejmě nic nevím. Proto jsem využil služeb (tak trochu monopolistické) firmy KAMA, s.r.o., která sídlí snad o patro výše než pražská poštovní celnice. Po registraci na jejich stránkách a přihlášení se do systému, získáte možnost si vytisknout podklady, které potřebuje firma KAMA pro zastoupení vás v celním řízení - tedy zejména plnou moc (tu jim musíte poslat poštou ve 3 kopiích). Zbytek dokladů - stejné jako při soukromé vyclívce - je již možno poslat e-mailem, plus navíc ještě jedno prohlášení týkající se množství obalů uvedených na trh a ročního obratu - běžného člověka se to netýká a tím pádem prostě podepíše a pošle jim to.

Celní řízení

Dva dny po odeslání podkladů je fajn jim zavolat ;) protože jak se ukázalo buď toho mají opravdu hodně nebo jako už tradičně - na mě zapomněli. A jak už to bývá samozřejmě chyběl nějaký doklad, bez nějž nemůže celní řízení proběhnout. Chyběl doklad, kde by byla vyčíslena cena zásilky a poštovné samostatně. Řekl jsem, ať mrknou do zásilky (do té doby nemohou zásilku otevřít), že tam pravděpodobně bude faktura (při prvním nákupu tam byla). Bohužel nebyla, byl tam jiný doklad, který jim nestačil. Tak jsem doma prohledal všechny dokumenty a nakonec jsem jej našel, naskenoval a poslal mailem. Během druhého dne bylo vše vyřízeno. E-mailem mi firma KAMA zaslala výzvu k úhradě za clo a DPH, které vzniklo v celním řízení. Clo na dovážený software (minimálně z USA) je osvobozen od cla - kód TARIC je 8523409300. Bylo tedy vyčísleno jen DPH 3095,70 Kč - DPH musím uhradit nejpozději do deseti dnů převodem na účet. A zásilka mi už šla domů běžnou poštou - nečekají na zaplacení. Po doručení zásilky pak za pár dní přišly doklady z celního řízení, které již lze dát to účetnictví. A asi týden na to přišla i faktura od firmy KAMA na cca 677,60 Kč. Celý proces od doručení zásilky do celního skladu až po doručení ke mně domů trvala přibližně 14 dní - tedy 2x déle než cesta z USA do Prahy.

Licence Adobe za 20.000 Kč

Sečteno, podtrženo. Celková cena za nákup softwarové licence Adobe Creative Suite CS3 Design Premium stála 20.451 Kč, konkrétně:

  • licence - 16.293 Kč
  • poštovné - 430 Kč
  • clo - 0 Kč
  • DPH - 3.050 Kč
  • zprostředkování celního řízení - 678 Kč

Jak jsem psal výše, v případě soukromé vyclívky byste ušetřili oněch 678 Kč, ale nemohli byste si dát licenci do nákladů. Takže je pouze na vás, jak se rozhodnete. Každopádně i tak je to celé nádhera. Při porovnání ceny licence tady v ČR - Design Premium - 53.000 Kč (!) je úspora obrovská - ušetříte více než 30.000 Kč.

Jaké plynou důsledky z licence koupené v zahraničí?

V podstatě žádné - prostě máte samozřejmě anglickou verzi daného softwaru a jen tak nemůžete upgradovat na českou, ale vždy mi přišel u Adobe naprostý nesmysl mít prostředí v češtině, když se na internetu valí tisíce tutoriálů z 98% v angličtině. Jedinou překážkou snad může být absence české podpory Adobe na hotline. Ovšem kolik z vás vůbec kdy volalo na nějakou softwarovou podporu.

Co na to české zastoupení Adobe?

AdobeNic. Na českou podporu Adobe jsem se několikrát dotazoval, jaké jsou překážky/restrikce při nákupu softwaru v zahraničí a legálnosti celého procesu. Bohužel mi nikdy neodpověděli přímo - nevím, zda nevěděli nebo záměrně mlžili ;) Každopádně dvě licence mám již doma, obě šly bez jakýchkoliv problémů aktivovat a tím je vše vyřešeno. Ostatně si nemyslím, že by lidi hromadně začali nakupovat Adobe software v zahraničí, ne každý má na to nervy, ne každý má zkušenosti s podobným obchodem a ne každý si je jist v kramflecích při komunikaci v angličtině s kupujícím nebo při výběru onoho softwaru na eBay (opravdu si dejte pozor jestli kupujete FULL verzi a ne OEM nebo EDU) a někdo prostě stejně nakonec vyžaduje českou lokalizaci softwaru, čímž je stejně donucen koupit českou verzi Adobe za tak trochu hříšné peníze. Je neustále s podivem, proč jsou v Evropě tak vysoké ceny Adobe oproti USA. Argumenty ohledně rozdílné kupní síly se sice dají možná pochopit, přesto si myslím, že ceny vůbec neodráží skutečnou tržní situaci. Z dlouhodobého hlediska se však asi nedočkáme jakékoliv změny, co se cen týká.

Takový byl tedy můj proces nákupu Adobe software z USA. Ušetřil jsem, software mám v angličtině - jak jsem chtěl, je aktivován - mohu kdykoliv upgradovat například na připravovanou Adobe CS4 a ještě mám licenci v účetnictví.

Škoda, že Adobe neumožňuje celosvětovou distribuci elektronických licencí za jednotnou cenu. Adobe se prostě chová monopolisticky, kdy si může určovat rozdílné ceny na základě svého postavení na trhu, kde nemá přímou konkurenci. U běžných softwarových vývojářů je to samozřejmě zcela jinak - licence distribuují (většinou) výhradně elektronicky - zaplatíte přes PayPal a během pár minut máte licenci na mailu, stáhnete si software ze serveru a legálně si užíváte svého nového softwaru - takto jsem nakoupil už více jak 30 licencí, jen Adobe je taková výjimka - přesto se vyplatí podstoupit to martyrium.

No a zcela na závěr si nechávám perličku pro vás, co jste četli až do konce. Odkaz na prodejce, který vám to bez obav a za rozumnou cenu zašle 100% do ČR - WebCommunitySoftware bez nutnosti nákupu přes eBay - pro někoho to může být výhodou, pro jiného ne.

Jak koupit Adobe software v USA

Štítky: Tipy a triky


Komentáře

kotlik
2. červenec 2008, 13:29

no, já nemyslel Shipito – to taky vim, že funguje dobře, ale myslel jsem ten poslední odkaz na WebCommunitySoftware. Píšeš, že bez problémů zboží do ČR doručí, ale tam jsem našel právě jen tu výše zmíněnou větu..? Jinak díky moc za článek! Myslim, že to je opravdu dost užitečné!

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
2. červenec 2008, 13:18

kotlik: Osobně jsem služeb shipita zatím nevyužil, ale zprostředkovaně o nich vím, že prostě dělaj svou práci a zboží bez problémů posílají do ČR.

Balron: No já měl poprvé také bobky, jestli neutratím 16k a nic nepříjde, ale ono přišlo a už 2x. Pokud nechceš eBay – doporučuji tu firmu, na níž jsem dával odkaz v posledním odstavci – vždy jsem kupoval u nich. Jednou zprostředkovaně přes eBay, podruhé již přímo u nich – resp. to už jsme vše řešili přes mail. 2x jsme koupil, 2x to došlo, jak mělo ;)

Gaston: No jo, ale nezapomeň přičíst DPH.

kotlik
2. červenec 2008, 12:09

Co se toho posledního odkazu týče – nikde nevidím, že by posílali zboží i do ČR. Viz tato věta na stránce “Shipping”:

We are now shipping to the following countries outside the United States:

* Australia * Canada * New Zealand * Puerto Rico * United Kingdom

Máte to opravdu nějak ověřené?

Gaston
2. červenec 2008, 04:15

Tak se nestačím divit kolik stojí Vista Ultimate Full
Při 15 Kč za dolar necelý 3 litry stat je zloděj největší I když k tomu napočítám rozumnou přirážku a vezmu v potaz kupní sílu vůčí výplatám tak by cena u nás neměla přesáhnout 4 tisíce

Balron
2. červenec 2008, 00:53

Díky za zajímavý článek.
Už jsem několikrát o nákupu CS uvažoval, ale ceny u nás jsou nehorázné a na eBay bych asi neměl odvahu. Možná to někdy risknu až zas bude 20k navíc :))

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací