Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Jak si vylepšit Windows pomocí programu nLite


Jak si vylepšit Windows pomocí programu nLite

Autor: jirka  |  6. říjen 2005  |  zobrazeno: 108 574×  |  50 komentářů

nLiteNež vám začnu popisovat úžasnou sílu, kterou v sobě skrývá program nLite, je třeba objasnit název článku. Vylepšením Windows (XP) zde budeme chápat nikoliv přidávání nějakých vychytávek, nýbrž odstranění přebytečného balastu, jež se nachází ve standardní instalaci vašich Windows XP. Abych ale někoho neodradil od toho, že budeme vylepšovat pouze Windows XP, rád podotýkám, že nLite lze použít pro tyto verze Windows:

 • Windows 2000 (Pro, Server, Advanced)
 • Windows XP 32bit (Pro, Home, RME)
 • Windows XP 64bit
 • Windows 2003 32bit (Standard, Web, Enterprise)
 • chystá se podpora pro nové Windows Vista

Program nLite vyžaduje ke svému provozu a vůbec k nainstalování této aplikace .NET Framework 1.1. Pokud jej nemáte nainstalovaný (v běžné instalaci Windows XP není obsažen), je třeba tak učinit. Po instalaci a spuštění programu se vám okamžitě objeví nabídka vyběru jazyka, kde je i *čeština*. To velmi usnadní veškerou práci s celým program, který je velmi intuitivní, přesto vás varuji před odebíráním komponent, o nichž nevíte, zda je skutečně nebudete potřebovat. Vyhnete se tak připadným problémům v již nainstalovaných Windows. Většina položek, které jsou nabídnuty k odinstalování obsahuje informační popisek v češtině, díky němuž zjistíte, k čemu dána věc slouží.

Poté budete vyzváni k nalezení umístění instalačních souborů systému Windows. Proto zkopírujte celé instalační CD na váš harddisk, dejme tomu do C:\WinXP-SP2. Poté na tuto složku odkažte a program zjistí verzi Windows, jazyk operačního systému, velikost současné instalačky a volné místo na vašem disku.

V dalším kroku můžete načíst profil, který jste si už například vytvořili při předešlých hrátkách s nLite. To je velmi užitečná věc. Proto vám doporučuji si vždy po dokončení práce zkopírovat soubory Poslední relace.ini, kde jsou uloženy informace o systému a odebraných komponentách, a Poslední relace_u.ini, kde jsou uloženy informace pro bezobslužnou instalaci Windows. Oba soubory se nacházejí v daném adresáři, na který jste odkázali program při výběru umístění instalačních souborů. Vše lze samozřejmě ručně editovat pomocí jakéhokoliv textového editoru.

V dalším kroku se konečně dostaneme k jádru věci. Nyní můžete zatrhnout možnosti, které chcete měnit. Na vyběr máme:

 • Integrace Service Packu
 • Integrace opravných balíčků
 • Integrace ovladačů
 • Odebrat součásti Windows
 • Bezobslužná instalace
 • Patche
 • Tweaky
 • Bootovatelný obraz ISO
nLite

Názvy jsou všeříkající. Než projedete celý program zabere to spoustu času. Ale 100% to bude stát za to. Díky možnosti integrace service packu a opravných balíčků (fixů) si můžete vytvořit nejaktuálnější záplatovaný systém. Mohu říct, že integrace funguje. Tuto funkci jsem v minulosti využil, kdy jsem měl originální instalačku Windows XP Pro SP1a a bez problémů jsem si tak vytvořil Windows XP Pro SP2. Integraci ovladačů jsem nezkoušel, nemohu se tedy podělit o zkušenosti.

nLiteNejzajímavější položka je samozřejmě Odebrat součásti Windows. Zde se můžete vyřádit, ale znovu upozorňuji abyste pečlivě zvážili co odebíráte. Po najetí myši na danou komponentu se vpravo nahoře ukáže popis funkce komponenty a velikost, kterou ušetříte jejím odebráním. Odebrat lze snad cokoliv, takže se můžete pořádně vyřádit :-) Pokud je něco označeno červenou barvou, rozhodně to neodebírejte, neboť se jedná o systémově nutnou věc.

Pokud jste si na začátku vybrali možnost bezobslužné instalace, pak zde můžete nastavit všechny parametry, které po vás Microsoft chce uprostřed instalace Windows, takže vy vůbec nemusíte čekat na tu úžasnou chvilku, kdy musíte vyplnit vše nutné a klidně si radši dejte pětadvacet :-) Pokud jde o mód bezobslužné instalace, doporučuji nechat FullUnattended. V dalších záložkách této karty lze nastavit vše potřebné, např. seriové číslo; složku, do níž se instalují programy (defaultně Program Files); vypnutí firewallu a režimu spánku; vaše jméno, heslo administrátora; pracovní skupinu; jazyk; časové pásmo, rozlišení monitoru včetně frekvence (pozor – váš monitor toto nastavení musí umět) a ještě pár dalších věcí. Bezobslužná instalace je opravdu komfortní záležitost.

Jedeme dál – máme tu položku Patche, kde můžeme nastavit 4 změny, z nichž jedna je naprosto skvělá v případě, že používáte Windows jako souborový server. Standardně se může k jedněm Windows připojit maximálně 10 uživatelů. To se někdy označuje jako TCP/IP patch, díky čemuž se např. rozrůstající firma vyhne tomu, že kvůli více jak 10 uživatelům pracujícím na souborovém “serveru” bude muset kupovat např. Windows Server! Myslím, že bohatě stačí nastavit max. počet uživatelů na 100. Další 3 možnosti nastavení jsou následující: změna frekvence USB portů; povolení podpory nepodepsaných motivů (patch UXTheme.dll) a zakázání ochrany souborů.

Další položkou jsou Tweaky, kde můžete nastavit další vychytávky jako např. cesta k profilům (tedy změna názvu, popř. i umístění složky Documents and Settings) – stačí tedy změnit %SystemDrive%\Documents and Settings na %SystemDrive%\Dokumenty, nebo můžete klidně nastavit i absolutní cestu – C:\Dokumenty. Dále lze měnit název složky WINDOWS... V záložce Tweaky lze upravit desítky dalších věcí. Opět po najetí myši na danou položku se objeví popis, tentokráte vespod okna. Této záložce budu samostatně věnovat některý z budoucích článků, kde vyberu nejčastější tweaky, které se opravdu hodí. Na poslední záložce karty Tweak jsou služby. Zde můžete vybrat, které služby se mají zapínat automaticky, ručně nebo je zcela zakázat. To je také velmi užitečné v případě, že víte, co která služba dělá. Dvojklikem na danou položku se pak přepínají zmiňované 3 stavy – Automaticky, Ruční, Zakázáno.

nLiteNo a úplně poslední položkou je Bootovatelný obraz ISO, kterou byste měli mít vždy zatrhnutou. Zde můžete nastavit název ISO souboru. Atributy neměňte, není to nutné. Vše je nastaveno tak, jak má být. To znamená, že v okamžiku, kdy projdete všechny přechozí kroky, můžete si uložit ISO obraz, který si následněte vypálíte např. pomocí programu Nero nebo Alcohol 120%. Tomu předchází samotná práce programu, který integruje vše, co jste do něj nacpali a odebere vše, co nechcete. K tomu se přidají vynikající tweaky a patche. To vše se musí zkompilovat a zkomprimovat a to nějakou chvíli trvá. Plus mínus 15 minut, záleží i na konfiguraci vašeho PC.

Na konci vám program vypíše, jaká je nyní velikost instalačních Windows a kolik MB jste ušetřili. Mě se bez problémů podařilo odebrat 200MB zbytečností a to jsem integroval Service Pack 2. Nyní si už jen vyberete umístění, kam se má ISO obraz uložit a naše práce je tak dokončena.

Sami při instalaci nLite Windows zjistíte skutečný potenciál programu, neboť instalace Windows mi pak zabrala méně jak poloviční čas (15 minut a to mám poměrně starý počítač) a ještě k tomu je tam vše, co potřebuji a přitom vůbec nemusím být přítomen u instalace. Windowsy jsou navíc rychlejší a stabilnější a mohou být i aktuálně záplatované :-)

Znovu uvádím odkaz na neskutečně vyborný program nLite. Přeji příjemné experimentování.

Štítky: Utility


Komentáře

Muf
20. červenec 2010, 18:52

TO laik xp: Ne, bez instalačního CD nelze.

laik xp
20. červenec 2010, 13:04

ahoj prosim mohl bych se zeptat kdyz nemam instalacni CD XPecka tak to asi nemuzu ani udelat ze jo a nebo jesli to de i bez céda tak mi plsky porad te dekuji

Petr
24. prosinec 2009, 21:25

Bude podpora pro Windows7 ????

slavQoo
29. srpen 2009, 12:40

super program :) klobúk dole

lilgatto
27. duben 2009, 20:06

hej stači to na stahnuti

Martin
14. únor 2009, 15:31

Zdravim, mám podobný problém jako
petr → 2. květen 2006, 13:41

zdravím, postupoval jsem přesně podle návodu, jenže ve výsledném ISO chyběl soubor setup.exe. Můžete mi poradit, co mám ještě udělat. Díky

Vytvoří se mi zabalený soubor iso ale z něho instalace při boootu nenaběhne….

Dj_s
6. leden 2009, 18:06

Ahoj, chci se zeptat, tenhle program pry umi i integrovat do OS i ostatni programy mam na mysli treba microsoft office, qip, Adobe Photoshop atd.. Je to pravda..?? Pokud ano, tak bych rad nejakej tutorial jak na to.. Zatim dik..

upeer
20. listopad 2008, 00:35

setkal jste se někdo s problémem, že v N-lite (Nlite) upraveném XP nejde WPA? Víte jak na to? Díky

Ehrlich
29. září 2008, 14:45

Dbrý den,

chci se zeptat, jak mám do n-lite nainportovat ovladače, které neobsahují soubor *.inf – nemohu je rozbalit do jakéhokoliv adresáře.
děkuji

Piklis
26. květen 2008, 21:54

SP3 anglicka verze – beta

mam ji inegrovanou pomoci nlite a nainstalovanou – chodi to skvele

stezi
9. květen 2008, 11:49

Ahoj mám dotaz,chtěl jsem přidat ovladač na chipset driver intel, ale není tu ten soubor s příponou *.inf. Co s tím, poradíte.

misa kulicka
21. únor 2008, 03:52

mám dotaz jak funguje program to chápu a je uplne skvěli ale nejak me zarazila instalace WMP11 stahnul jsem si ho z microsoftu pres program windows update downloader a když ho chci aplikovat tak mi to napise nejakou chypu.NEbo se má nejdřív odebrat starý wmp?a potom integrovat nový? urcite jo nebo tam budou dva stary wmp 6 a nový wmp11??dííky za radu

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
10. únor 2008, 11:48

ad 1: SP3 stále neexistuje.
ad 2: je toho tolik… prohledéj fóra.
ad 3: samozřejmě, že ne. To ISO musíš vypálit na CD.

Frodo
9. únor 2008, 22:48

1.Můžu přidat místo SP2 už nové SP3?Je postup stejný?
2.Kterého ballastu se můžu zbavit konkrétně? Nechtěl bych totiž odebrat něco,bez čeho by si Windy při instalaci nedokázal poradit…
3.Naběhne vubec bootování z *.iso souboru?

tom
21. leden 2008, 10:05

N lite je skvělej program s jeho pomocí se mi podařilo konečně nainstalovat XP na notebook ACER kde bych musel dávat novej bios což je zatím nad moje síly.Tak jsem pomocí tohoto programu integroval ovladač a šlo to perfektně.Je super že je free

Andrzej
27. srpen 2007, 10:48

Potřebuji do instalace WIN XP vtlačit intelácký ovládač, ale ten jsem stáhl ve formě instalačního balíčku iata62_cd. Jak z toho vykuchat *.inf?

Juraj
13. květen 2006, 03:49

Pro Petra → 2. květen 2006, 12:41

Ten tvůj “setup.exe” soubor tam nemusí být, protože si vytvořil na konci instalace bootovatelné CD. Jestli chceš ale z nějákého důvodu mít na CD zmiňovaný soubor, stačí nezaškrtávat volbu “Volby operačního souboru – Manuální instalace a aktualizace” přibyde ti ale na disku 44 MB.

MM_tank
12. květen 2006, 18:38

S tím patchem a deseti uživateli se podle mě pletete. Popsaný patch je na současný počet síťových spojení – například při stahování www stránek, při programech jako je emule a dc++. Microsoft to zavedl aby se viry z nakažených počítačů nešířili tak rychle. Má smysl limit zvýšit.
Omezení 10 uživatelů na jeden počítač tímto odblokovat bohužel nejde, jedenáctý uživatel se k počítači/serveru/ prostě nepřihlásí.

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
12. květen 2006, 07:24

Upravovat Windows pomocí nLite není absolutní nesmysl. Člověk musí vědět, jak z toho něco vyždímat a ne ho po prvním použití hodit do koše. Doporučuji článek o nLite od Radka Hulána – Windows XP Reloaded jsou tu!. Pak snad zjistíte, že nLite je mocný nástroj zkušených.

Lada
12. květen 2006, 06:27

Zkoušel jsem vylepšit Windows XP a odebral jsem součásti podle doporučení. Instalace upravených WinXP proběhla v polovičním čase. Čerstvě nainstalovaný systém měl 26 běžících procesů a polykal 130 MB paměti. Zdálo se, že článek říká pravdu. Žádný rychlejší běh systému se ale nedostavil, pokud nemáte dobrou mašinu budou WXP stejně líná. Po doinstalaci zbývajících programů, které jsem předtím používal se počet běžících procesů zvýšil na 29 (tedy pouze o 5 méně než s originálními WinXP) a spotřeba RAM na 200 MB. Během doinstalace programů však WinXP hlásila chybějící ovladače a požadovala vložit instalační disk s WinXP.
Celkově shrnuto – upravovat WinXP pomocí N Lite je absolutní nesmysl. Pro hračičky je to možná dobrá zábava. Rozdíl v běhu PC (CPU 3 GHz, RAM 512 MB) absolutně žádný.

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací