Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Jak si vylepšit Windows pomocí programu nLite


Jak si vylepšit Windows pomocí programu nLite

Autor: jirka  |  6. říjen 2005  |  zobrazeno: 108 594×  |  50 komentářů

nLiteNež vám začnu popisovat úžasnou sílu, kterou v sobě skrývá program nLite, je třeba objasnit název článku. Vylepšením Windows (XP) zde budeme chápat nikoliv přidávání nějakých vychytávek, nýbrž odstranění přebytečného balastu, jež se nachází ve standardní instalaci vašich Windows XP. Abych ale někoho neodradil od toho, že budeme vylepšovat pouze Windows XP, rád podotýkám, že nLite lze použít pro tyto verze Windows:

 • Windows 2000 (Pro, Server, Advanced)
 • Windows XP 32bit (Pro, Home, RME)
 • Windows XP 64bit
 • Windows 2003 32bit (Standard, Web, Enterprise)
 • chystá se podpora pro nové Windows Vista

Program nLite vyžaduje ke svému provozu a vůbec k nainstalování této aplikace .NET Framework 1.1. Pokud jej nemáte nainstalovaný (v běžné instalaci Windows XP není obsažen), je třeba tak učinit. Po instalaci a spuštění programu se vám okamžitě objeví nabídka vyběru jazyka, kde je i *čeština*. To velmi usnadní veškerou práci s celým program, který je velmi intuitivní, přesto vás varuji před odebíráním komponent, o nichž nevíte, zda je skutečně nebudete potřebovat. Vyhnete se tak připadným problémům v již nainstalovaných Windows. Většina položek, které jsou nabídnuty k odinstalování obsahuje informační popisek v češtině, díky němuž zjistíte, k čemu dána věc slouží.

Poté budete vyzváni k nalezení umístění instalačních souborů systému Windows. Proto zkopírujte celé instalační CD na váš harddisk, dejme tomu do C:\WinXP-SP2. Poté na tuto složku odkažte a program zjistí verzi Windows, jazyk operačního systému, velikost současné instalačky a volné místo na vašem disku.

V dalším kroku můžete načíst profil, který jste si už například vytvořili při předešlých hrátkách s nLite. To je velmi užitečná věc. Proto vám doporučuji si vždy po dokončení práce zkopírovat soubory Poslední relace.ini, kde jsou uloženy informace o systému a odebraných komponentách, a Poslední relace_u.ini, kde jsou uloženy informace pro bezobslužnou instalaci Windows. Oba soubory se nacházejí v daném adresáři, na který jste odkázali program při výběru umístění instalačních souborů. Vše lze samozřejmě ručně editovat pomocí jakéhokoliv textového editoru.

V dalším kroku se konečně dostaneme k jádru věci. Nyní můžete zatrhnout možnosti, které chcete měnit. Na vyběr máme:

 • Integrace Service Packu
 • Integrace opravných balíčků
 • Integrace ovladačů
 • Odebrat součásti Windows
 • Bezobslužná instalace
 • Patche
 • Tweaky
 • Bootovatelný obraz ISO
nLite

Názvy jsou všeříkající. Než projedete celý program zabere to spoustu času. Ale 100% to bude stát za to. Díky možnosti integrace service packu a opravných balíčků (fixů) si můžete vytvořit nejaktuálnější záplatovaný systém. Mohu říct, že integrace funguje. Tuto funkci jsem v minulosti využil, kdy jsem měl originální instalačku Windows XP Pro SP1a a bez problémů jsem si tak vytvořil Windows XP Pro SP2. Integraci ovladačů jsem nezkoušel, nemohu se tedy podělit o zkušenosti.

nLiteNejzajímavější položka je samozřejmě Odebrat součásti Windows. Zde se můžete vyřádit, ale znovu upozorňuji abyste pečlivě zvážili co odebíráte. Po najetí myši na danou komponentu se vpravo nahoře ukáže popis funkce komponenty a velikost, kterou ušetříte jejím odebráním. Odebrat lze snad cokoliv, takže se můžete pořádně vyřádit :-) Pokud je něco označeno červenou barvou, rozhodně to neodebírejte, neboť se jedná o systémově nutnou věc.

Pokud jste si na začátku vybrali možnost bezobslužné instalace, pak zde můžete nastavit všechny parametry, které po vás Microsoft chce uprostřed instalace Windows, takže vy vůbec nemusíte čekat na tu úžasnou chvilku, kdy musíte vyplnit vše nutné a klidně si radši dejte pětadvacet :-) Pokud jde o mód bezobslužné instalace, doporučuji nechat FullUnattended. V dalších záložkách této karty lze nastavit vše potřebné, např. seriové číslo; složku, do níž se instalují programy (defaultně Program Files); vypnutí firewallu a režimu spánku; vaše jméno, heslo administrátora; pracovní skupinu; jazyk; časové pásmo, rozlišení monitoru včetně frekvence (pozor – váš monitor toto nastavení musí umět) a ještě pár dalších věcí. Bezobslužná instalace je opravdu komfortní záležitost.

Jedeme dál – máme tu položku Patche, kde můžeme nastavit 4 změny, z nichž jedna je naprosto skvělá v případě, že používáte Windows jako souborový server. Standardně se může k jedněm Windows připojit maximálně 10 uživatelů. To se někdy označuje jako TCP/IP patch, díky čemuž se např. rozrůstající firma vyhne tomu, že kvůli více jak 10 uživatelům pracujícím na souborovém “serveru” bude muset kupovat např. Windows Server! Myslím, že bohatě stačí nastavit max. počet uživatelů na 100. Další 3 možnosti nastavení jsou následující: změna frekvence USB portů; povolení podpory nepodepsaných motivů (patch UXTheme.dll) a zakázání ochrany souborů.

Další položkou jsou Tweaky, kde můžete nastavit další vychytávky jako např. cesta k profilům (tedy změna názvu, popř. i umístění složky Documents and Settings) – stačí tedy změnit %SystemDrive%\Documents and Settings na %SystemDrive%\Dokumenty, nebo můžete klidně nastavit i absolutní cestu – C:\Dokumenty. Dále lze měnit název složky WINDOWS... V záložce Tweaky lze upravit desítky dalších věcí. Opět po najetí myši na danou položku se objeví popis, tentokráte vespod okna. Této záložce budu samostatně věnovat některý z budoucích článků, kde vyberu nejčastější tweaky, které se opravdu hodí. Na poslední záložce karty Tweak jsou služby. Zde můžete vybrat, které služby se mají zapínat automaticky, ručně nebo je zcela zakázat. To je také velmi užitečné v případě, že víte, co která služba dělá. Dvojklikem na danou položku se pak přepínají zmiňované 3 stavy – Automaticky, Ruční, Zakázáno.

nLiteNo a úplně poslední položkou je Bootovatelný obraz ISO, kterou byste měli mít vždy zatrhnutou. Zde můžete nastavit název ISO souboru. Atributy neměňte, není to nutné. Vše je nastaveno tak, jak má být. To znamená, že v okamžiku, kdy projdete všechny přechozí kroky, můžete si uložit ISO obraz, který si následněte vypálíte např. pomocí programu Nero nebo Alcohol 120%. Tomu předchází samotná práce programu, který integruje vše, co jste do něj nacpali a odebere vše, co nechcete. K tomu se přidají vynikající tweaky a patche. To vše se musí zkompilovat a zkomprimovat a to nějakou chvíli trvá. Plus mínus 15 minut, záleží i na konfiguraci vašeho PC.

Na konci vám program vypíše, jaká je nyní velikost instalačních Windows a kolik MB jste ušetřili. Mě se bez problémů podařilo odebrat 200MB zbytečností a to jsem integroval Service Pack 2. Nyní si už jen vyberete umístění, kam se má ISO obraz uložit a naše práce je tak dokončena.

Sami při instalaci nLite Windows zjistíte skutečný potenciál programu, neboť instalace Windows mi pak zabrala méně jak poloviční čas (15 minut a to mám poměrně starý počítač) a ještě k tomu je tam vše, co potřebuji a přitom vůbec nemusím být přítomen u instalace. Windowsy jsou navíc rychlejší a stabilnější a mohou být i aktuálně záplatované :-)

Znovu uvádím odkaz na neskutečně vyborný program nLite. Přeji příjemné experimentování.

Štítky: Utility


Komentáře

petr
2. květen 2006, 12:41

zdravím, postupoval jsem přesně podle návodu, jenže ve výsledném ISO chyběl soubor setup.exe. Můžete mi poradit, co mám ještě udělat. Díky

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
1. březen 2006, 12:34

Ne ne, tak to není. nLite nejprve integruje celý SP2 – je to první položka a stejně tak je první na řadě při rozbalování a kompilaci instalačního souboru. Pak až nastupuje odebírání (již updatovaných komponenet SP2) součástí Windows. Rozhodně není pravda, že bootovací CD nejprve nainstaluje odlehčené Windows a pak až SP2, protože ten SP2 je již integrován v instalačce a tedy se okamžitě instalují odlehčené Windows včetně SP2.

Juraj
28. únor 2006, 21:41

Právě i tak si myslím, že nLite odebere dané součásti jen z instalačního CD Windows a SP 2 nechá, tak jak je. Po vytvoření bootovacího CD se spustí nejprve instalace odlehčeného Windows XP a poté až Service Pack 2, který nLite něják neupraví a výjde to na stejno, jako bych pak instaloval Service Pack 2 zvlášť. Jen to proběhne automaticky.

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
27. únor 2006, 22:04

No je to dost pravděpodobné. Ale nemáš k tomu vůbec žádný důvod. Pomocí nLite nejprve integruj (hned první položka v menu) SP2, pak odeber windowsácký balast a jsi v pohodě. Při odebírání Internet Exploreru dávaj pozor. Rozhodně neodstraňuj jádro IE!

Juraj
27. únor 2006, 18:38

Mám dotaz, když si vytvořím bootovací CD s odebranými stálými součástmi Windows jako jsou WM player, Internet Explorer, Outlook Express, MSN Explorer, Messenger a pod. a následně ho nainstaluji a poté použiju SP 2, nenainstaluje se mi tam po aktualizaci znovu fůru bordelu, kterého jsem se tak pracně zbavil. Děkuji za odpověď.

mirk
29. leden 2006, 19:31

http://www.msfn.org/board/index.php?showforum=89

Zde je forum nLite a odkaz na forum pro pridavani programu (ACDsee, Totalcmd apod) do bezobsl. inst.

Pavel
13. leden 2006, 16:03

Kebi,

jasně že známe: 98Lite, www.litepc.com

Pavel

Kebi
13. leden 2006, 10:32

neznate nekdo program na osekani win98 ?

Radka
6. leden 2006, 19:35

Tak to jo to ti děkuji za odpověď!!!

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
5. leden 2006, 23:41

On se v žádné složce nenachází. Musíš si jej buď stáhnout (260.1 MB) např. ze stránek Slunecnice.cz nebo Microsoftu nebo ho určitě najdeš na starších CD nejrůznějších počítačových časopisů nebo si můžeš zažádat o jeho zaslání Microsoftem za 79 Kč (tak jsem učinil já – čekal jsem ale téměř 2 měsíce). Pak tento soubor nahraješ kdekoliv na svůj disk a v nLite na něj pouze odkážeš a on si ho sám rozbalí a pak jej integruje.

Radka
5. leden 2006, 23:19

Tak teda jsem to zkusila taky a mám ůplně stejný problém sice vše zaškrtnu i právě tu integraci service packu ale potom to po mě chce najít právě kde mám ten servis pack2 a já teda nevím kde napište někdo prosím přesnou cestu kde se nachází na disku servis pack2 to znamená ve který složce atd.

eraser
22. prosinec 2005, 12:16

Menší tutoriál pre nLite.

http://eraser.wz.cz/pages/articles/nlite-tutorial.html

Pavel
22. prosinec 2005, 12:15

Těm kdo se “bojí” vyzkoušet nLite a očesat instalační cd WinXP bych doporučil si stáhnout VMware (stačí “demo” verze omezená na cca 90 dní), nainstalovat, vytvořit tzv. virtuální počítač a do něj pak instalovat XP z “osekanýho” cd vytvořenýho programem nLite.

Pavel

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
22. prosinec 2005, 12:14

Jde o to, že program NIJAK neovlivní stávající instalaci Vašich WinXP, neboť hlavní účelem programu je deinstalace nesmyslných věcí, které tam Microsoft nacpal. Odinstalovávájí se ale pouze části instalačky, tedy nejprve si musíte zkopírovat celý obsah instalačního CD na Váš pevný disk a hned v první položce jak spustíte program nLite, odkážete na toto umístění na Vašem pevném disku a dále již pracujete pouze s touto instalačkou, nikoliv tedy s tím co máte naistalované. Tento program odebere různý balast z instalačního CD a poté Vám vytvoří image (obraz) nového instalačního CD s osekanými

součástmi WinXP. Tento obraz již můžete vypálit přes Nero – Výpálit obraz na disk. A toto CD bude automaticky bootavatelné.

Používám nebo zkoušením programu však nemůžete udělat nějakou “botu”. Klidně to zkoušejte.

To celé ale znamená, že musíte touto instalačkou znovu přeinstalovat systém. Záleží jak jste v tomhle kovaný. Pokud si tím nejste jist, tak doporučuji program nepoužívat. Je to spíše pro velmi pokročilé uživatele.

jarda
22. prosinec 2005, 12:13

Dobrý den

Jsem naprostý laik a můj dotaz se týká použití programu N-LITE.Používám Win XP, SP2 to je vše co vím s jistotou.Nainstaloval jsem si program nLine a mám obavu jej spustit, mám obavu abych něco neodklepl a tím si poničil systém.Můj dotaz zní – mohu program bez obav spustit aniž bych něco pokazil? Prý to po použití osvěží provoz Win XP. Potřeboval bych to, mám původní instalaci již přes dva roky bez jakého koliv zásahu. A používám Internet Chello.

Předem Vám děkuji za pomoc a radu, s pozdravem Jaroslav

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
22. prosinec 2005, 12:13

Jasně, posílej. Čekám :-)

Josef Pelikán
22. prosinec 2005, 12:12

Ahoj Jirko! Smím ti napsat na tvůj e-mail a připojit screenshot? Já mám hlavně problém s výběrem konkrétních souborů z toho SP2. Moc by mi to pomohlo. Pepa.

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
22. prosinec 2005, 12:12

No, je to strašně jednoduché. Na obrázku jde jasně vidět, že hned první položka je integrace SP, tzn. že si vybereš tuto položku a pak se tě to zeptá jen na umístění toho Service Packu na disku a za chvíli to máš hotové. Na tom nemůžeš nic zkazit. Program je v češtině, takže je to fakt jednoduché.

Josef Pelikán
22. prosinec 2005, 12:11

Ahoj všem!!! Můžete mi někdo poradit jak provést implementaci SP2 do Win. pomocí nLite? Buď jsem blbej já nebo někdo jinej, ale přečetl jsem asi milion návodů co jsem kde našel a nebylo mi to nic platné. SP2 mám stažený na disku a když se jej snažím nLite naservírovat, nic se neděje. Je snad nutné vybrat nějaký konkrétní soubor? Děkuji. Pepa.

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
22. prosinec 2005, 12:10

Já bych tam nic neměnil. Defaultně tam myslím je 125 MHz. Větší frekvence by mohla zlepšit komunikaci mezi myší nebo tabletem a počítačem. Vyšší frekvence by ale mohla způsobit nefuknčnost (nikoliv jeho zničení :-) periferie. Musím říct, že si tím však nejsem zcela jist.

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací