Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Jak si vylepšit Windows pomocí programu nLite


Jak si vylepšit Windows pomocí programu nLite

Autor: jirka  |  6. říjen 2005  |  zobrazeno: 108 593×  |  50 komentářů

nLiteNež vám začnu popisovat úžasnou sílu, kterou v sobě skrývá program nLite, je třeba objasnit název článku. Vylepšením Windows (XP) zde budeme chápat nikoliv přidávání nějakých vychytávek, nýbrž odstranění přebytečného balastu, jež se nachází ve standardní instalaci vašich Windows XP. Abych ale někoho neodradil od toho, že budeme vylepšovat pouze Windows XP, rád podotýkám, že nLite lze použít pro tyto verze Windows:

 • Windows 2000 (Pro, Server, Advanced)
 • Windows XP 32bit (Pro, Home, RME)
 • Windows XP 64bit
 • Windows 2003 32bit (Standard, Web, Enterprise)
 • chystá se podpora pro nové Windows Vista

Program nLite vyžaduje ke svému provozu a vůbec k nainstalování této aplikace .NET Framework 1.1. Pokud jej nemáte nainstalovaný (v běžné instalaci Windows XP není obsažen), je třeba tak učinit. Po instalaci a spuštění programu se vám okamžitě objeví nabídka vyběru jazyka, kde je i *čeština*. To velmi usnadní veškerou práci s celým program, který je velmi intuitivní, přesto vás varuji před odebíráním komponent, o nichž nevíte, zda je skutečně nebudete potřebovat. Vyhnete se tak připadným problémům v již nainstalovaných Windows. Většina položek, které jsou nabídnuty k odinstalování obsahuje informační popisek v češtině, díky němuž zjistíte, k čemu dána věc slouží.

Poté budete vyzváni k nalezení umístění instalačních souborů systému Windows. Proto zkopírujte celé instalační CD na váš harddisk, dejme tomu do C:\WinXP-SP2. Poté na tuto složku odkažte a program zjistí verzi Windows, jazyk operačního systému, velikost současné instalačky a volné místo na vašem disku.

V dalším kroku můžete načíst profil, který jste si už například vytvořili při předešlých hrátkách s nLite. To je velmi užitečná věc. Proto vám doporučuji si vždy po dokončení práce zkopírovat soubory Poslední relace.ini, kde jsou uloženy informace o systému a odebraných komponentách, a Poslední relace_u.ini, kde jsou uloženy informace pro bezobslužnou instalaci Windows. Oba soubory se nacházejí v daném adresáři, na který jste odkázali program při výběru umístění instalačních souborů. Vše lze samozřejmě ručně editovat pomocí jakéhokoliv textového editoru.

V dalším kroku se konečně dostaneme k jádru věci. Nyní můžete zatrhnout možnosti, které chcete měnit. Na vyběr máme:

 • Integrace Service Packu
 • Integrace opravných balíčků
 • Integrace ovladačů
 • Odebrat součásti Windows
 • Bezobslužná instalace
 • Patche
 • Tweaky
 • Bootovatelný obraz ISO
nLite

Názvy jsou všeříkající. Než projedete celý program zabere to spoustu času. Ale 100% to bude stát za to. Díky možnosti integrace service packu a opravných balíčků (fixů) si můžete vytvořit nejaktuálnější záplatovaný systém. Mohu říct, že integrace funguje. Tuto funkci jsem v minulosti využil, kdy jsem měl originální instalačku Windows XP Pro SP1a a bez problémů jsem si tak vytvořil Windows XP Pro SP2. Integraci ovladačů jsem nezkoušel, nemohu se tedy podělit o zkušenosti.

nLiteNejzajímavější položka je samozřejmě Odebrat součásti Windows. Zde se můžete vyřádit, ale znovu upozorňuji abyste pečlivě zvážili co odebíráte. Po najetí myši na danou komponentu se vpravo nahoře ukáže popis funkce komponenty a velikost, kterou ušetříte jejím odebráním. Odebrat lze snad cokoliv, takže se můžete pořádně vyřádit :-) Pokud je něco označeno červenou barvou, rozhodně to neodebírejte, neboť se jedná o systémově nutnou věc.

Pokud jste si na začátku vybrali možnost bezobslužné instalace, pak zde můžete nastavit všechny parametry, které po vás Microsoft chce uprostřed instalace Windows, takže vy vůbec nemusíte čekat na tu úžasnou chvilku, kdy musíte vyplnit vše nutné a klidně si radši dejte pětadvacet :-) Pokud jde o mód bezobslužné instalace, doporučuji nechat FullUnattended. V dalších záložkách této karty lze nastavit vše potřebné, např. seriové číslo; složku, do níž se instalují programy (defaultně Program Files); vypnutí firewallu a režimu spánku; vaše jméno, heslo administrátora; pracovní skupinu; jazyk; časové pásmo, rozlišení monitoru včetně frekvence (pozor – váš monitor toto nastavení musí umět) a ještě pár dalších věcí. Bezobslužná instalace je opravdu komfortní záležitost.

Jedeme dál – máme tu položku Patche, kde můžeme nastavit 4 změny, z nichž jedna je naprosto skvělá v případě, že používáte Windows jako souborový server. Standardně se může k jedněm Windows připojit maximálně 10 uživatelů. To se někdy označuje jako TCP/IP patch, díky čemuž se např. rozrůstající firma vyhne tomu, že kvůli více jak 10 uživatelům pracujícím na souborovém “serveru” bude muset kupovat např. Windows Server! Myslím, že bohatě stačí nastavit max. počet uživatelů na 100. Další 3 možnosti nastavení jsou následující: změna frekvence USB portů; povolení podpory nepodepsaných motivů (patch UXTheme.dll) a zakázání ochrany souborů.

Další položkou jsou Tweaky, kde můžete nastavit další vychytávky jako např. cesta k profilům (tedy změna názvu, popř. i umístění složky Documents and Settings) – stačí tedy změnit %SystemDrive%\Documents and Settings na %SystemDrive%\Dokumenty, nebo můžete klidně nastavit i absolutní cestu – C:\Dokumenty. Dále lze měnit název složky WINDOWS... V záložce Tweaky lze upravit desítky dalších věcí. Opět po najetí myši na danou položku se objeví popis, tentokráte vespod okna. Této záložce budu samostatně věnovat některý z budoucích článků, kde vyberu nejčastější tweaky, které se opravdu hodí. Na poslední záložce karty Tweak jsou služby. Zde můžete vybrat, které služby se mají zapínat automaticky, ručně nebo je zcela zakázat. To je také velmi užitečné v případě, že víte, co která služba dělá. Dvojklikem na danou položku se pak přepínají zmiňované 3 stavy – Automaticky, Ruční, Zakázáno.

nLiteNo a úplně poslední položkou je Bootovatelný obraz ISO, kterou byste měli mít vždy zatrhnutou. Zde můžete nastavit název ISO souboru. Atributy neměňte, není to nutné. Vše je nastaveno tak, jak má být. To znamená, že v okamžiku, kdy projdete všechny přechozí kroky, můžete si uložit ISO obraz, který si následněte vypálíte např. pomocí programu Nero nebo Alcohol 120%. Tomu předchází samotná práce programu, který integruje vše, co jste do něj nacpali a odebere vše, co nechcete. K tomu se přidají vynikající tweaky a patche. To vše se musí zkompilovat a zkomprimovat a to nějakou chvíli trvá. Plus mínus 15 minut, záleží i na konfiguraci vašeho PC.

Na konci vám program vypíše, jaká je nyní velikost instalačních Windows a kolik MB jste ušetřili. Mě se bez problémů podařilo odebrat 200MB zbytečností a to jsem integroval Service Pack 2. Nyní si už jen vyberete umístění, kam se má ISO obraz uložit a naše práce je tak dokončena.

Sami při instalaci nLite Windows zjistíte skutečný potenciál programu, neboť instalace Windows mi pak zabrala méně jak poloviční čas (15 minut a to mám poměrně starý počítač) a ještě k tomu je tam vše, co potřebuji a přitom vůbec nemusím být přítomen u instalace. Windowsy jsou navíc rychlejší a stabilnější a mohou být i aktuálně záplatované :-)

Znovu uvádím odkaz na neskutečně vyborný program nLite. Přeji příjemné experimentování.

Štítky: Utility


Komentáře

Petr
22. prosinec 2005, 12:09

Je zmínka o nastavení frekvence USB v programu nLite. Jakou frekvenci mám nastavit ????

Martin
22. prosinec 2005, 12:08

No pokuď už máte nainstalované WOUSY XP tak použijte XPlite, který taky odinstaluje nepotřebné součásti XP. Ale samozřejmě že je lepší ty nepotřebné věci vůbec neinstalovat. Funkční instalace pro použítí PC se sítí a internetem může zabrat pouhých 400MB namísto klasických 1.3 GB.

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
22. prosinec 2005, 12:08

Bohužel to nelze udělat, protože ten patch se aplikuje na instalační soubory Windows a tedy nelze nic aplikovat v již nainstalovaných Windows.

Osobně ale musím říct, že i přes aplikaci TCP/IP patche přes nLite mám s omezením 10 uživatelů stále problémy. ſešením je použít utilitku XP Antispy která za běhu umožſuje patchnout TCP/IP omezení. Bohužel ani to mě nepomohlo. Buď mám divnou instalačku WinXP nebo fakt už nevím.

Jo a doporučuji patchnout na maximálně 50 uživatelů. S větším počtem jsou prý někdy problémy. Pokuk se ti to podaří rozchodit, prosím ozvi se nebo napiš své zkušenosti.

Jakub
22. prosinec 2005, 12:06

A je možno nějak patche aplikovat na již nainstalované Windows? Potřebuji jen změnit v aktuálně nainstalovaných WXP SP2 počet max. připojených uživatelů a nechce se mi kvůli tomu vytvářet nový ISO a znova instalovat :-(

Jakub

Pavel
22. prosinec 2005, 12:06

Nevím jestli někomu nebude vadit přímý link na návod v češtině, pokud ano tak ho smažte. Napsal jsem průvodce pro nLite (starší verze z dubna 2005) na http://www.craftcom.net/08_upravujeme/nlite.htm

Pavel

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
22. prosinec 2005, 12:05

Taky to není návod, ale mini návod. Osobně si myslím, že pokud je program v češtině, tak si každý přečte co právě odebírá z Windows, takže je jen na uživateli, aby si to vyzkoušel. Tímto článkem jsem spíše chtěl upozornit, že existují vynikající program, který pomůže odstranit mnoho překážek z Windows.

Pokud jde o implementaci, tak jsem v článku psal, že jsem to nezkoušel, ale vím, že to funguje (četl jsem to někde na jiném blogu). Takže drivery, hot fixy lze integrovat. Ale programy, s tím bohužel nemohu pomoct, protože nevím. Osobně tomu nevěřím. Ale bylo by to fajn :-)

Karlik
22. prosinec 2005, 12:03

Já bych se chtěl zeptat jestli by šlo přidat do systému nějaký rovnou nainstalovaný program. Jakože když ty nové windows nainstaluju, už tam bude rovnou nainstalován třeba MS Office. Myslím, že podle tvého návodu bych si nové Windows vytvořit neuměl…

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
22. prosinec 2005, 12:03

Abych se vrátil k prvnímu komentáři… Sice si musíte nainstalovat .NET Framework, ale pouze do současných Windows, kde pak osekáte instalačku pro nové Windows, které teprve budete instalovat, takže v tom nevidím až takový problém :-)

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
22. prosinec 2005, 12:02

Bohužel jsem tvému komentáři neporozumněl. Program nLite jednoduše vyžaduje .NET Framework a proto jestliže ho chceme používat není zbytí. NET Framework ve verzi 1.1 již nedělá žádné problémy jako jeho předchůdce 1.0. Také se mi nelíbilo instalování dalšího 22MB programu, ale ve výsledku to stálo za to.

Hubert
22. prosinec 2005, 12:02

”.NET Framework 1.1.” ještě nic neodstranil a už tam chce další nainstalovat… :-((((( :-((((

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací