Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Obnova systému s Acronis True Image 9 CZ


Obnova systému s Acronis True Image 9 CZ

Autor: Miroslav Tydlačka  |  15. květen 2006  |  zobrazeno: 58 686×  |  38 komentářů

Acronis True Image 9 CZA máme tady pokračování článku o Acronis True Image, který pokračuje návodem jak obnovit systém u již vytvořené zálohy. Máme-li vytvořenou zálohu celého disku C:\ a soubor je uložený na disku D:\ můžeme provést obnovu systému. Tu ovšem musíme provést s vytvořeným bootovacím CDčkem, které jsme si již vytvořili. V BIOSu (po startu stiskneme klávesu delete) je nutné mít nastaveno jako první bootvací zařízení CD mechaniku a potom z pevného disku (implicitně  Advanced Bios Features / First Boot Device CDROM / Second Boot Device HDD-0).

Vložíme CD do mechaniky a restartujeme počítač. Počítač se restartuje a na obrazovce se objeví okno podobné té z Windows a vybereme Acronis True Image (Plná verze). Dále vybereme Obnovit/Další. Výběr záložního souboru, najdeme soubor zálohy, který jsme vytvořili, v našem případě bude na disku D:\ a postupujeme následovně: 

Začínáme
 
Dáme obnovit
Po nabootování naběhne toto okno dáme Acronis (plná verze)  Protože se bavíme o obnově systému klikneme na Obnovit  
 
Vybereme zálohu
 
Zde dáme obnovit disky
Najdeme již vámi vytvořenou zálohu, kterou jsme uložili na jiný disk než máme systém. Například disk D:\ nebo na síťový disk viz. můj případ. Zde vybereme Obnovit disky nebo diskové oddíly, protože jsme zálohovali celý systém.
 
Vybrat diskový oddíl
 
Obnovíme disk C:
Vybereme diskový oddíl, který chceme obnovit. Pro nás platí disk C:\Vybereme, kam chceme obnovit systém, zase je to disk C:\
 
Vybereme disk aktivní
 
Toto okno ponecháme beze změny
Velice důležitá volba! Vždy je třeba zaškrtnout Aktivní.Zde můžeme měnit velikost diskového oddílu. Nedoporučuji měnit protože by nám vzniklo prázdné místo na disku.
 
Přiřadíme C:
 
Ponecháme beze změny
A zase klasika dáme disk C:\Můžete si zvolit kontrolu před a po obnovení. Osobně neprovádím zabirá zbytečně čas.
 
Další oddíl už ne
 
Závěrečné okno
Další důležitá volba rozhodně nesouhlaste. Souhrné informace po kliknutí na tlačítko Pokračovat spustíme proces, který je samozřejmě nevratný. Také v tuto dobu nesmíte vypnout počítač.

Takto vytvořená záloha celého hlavního disku mi několikrát usnadnila práci a ušetřila čas, který bych strávil znovuinstalováním Windows se všemi těmi ovladači. Pokud i vy budete postupovat podle těchto kroků nemůže dojít k ničemu nepředvídanému, hlavně co se týče obnovy. Ta je ze všeho nejdůležitější a v případě špatně provedené obnovy můžete o svou zálohu přijít. Je mi jasné, že tento postup asi nebude dostatečný pro úplné začátečníky s Windows, protože to znamená zásah do BIOSu a při nesprávném nastavení First Boot Device hrozí, že nenajede systém vůbec, protože BIOS zvolený disk nenajde. Proto musí mít uživatel alespoň základní znalosti toho, co vlastně dělá.

Štítky: Programy


Komentáře

Redaktor ovsem.netAutor článku Tydla
13. listopad 2006, 07:48

Ale takhle to musí fungovat! při obnově přepíše jen ten disk, který chceme. To znamená dám li přepsat jen C: tak přepíše jen C: a D: nechá tak jak je.

Martin
13. listopad 2006, 03:40

Mě by zajímalo,jak předejít tomu,aby když obnovuji systém na rozdělený disk,aby A.T.I.9cz NESMAZAL druhý disk (např “D”),ale jenom přepsal “C”.Mám v poč. dva 120GB a jeden 300GB disk a musim mít ten velký jako systémový,jinak si nerozumí s chipsetem (nForce2 + vše Maxtor a PATA),takže nebudu mít přece na 300GB disku jen systém.Jinak obnova je naprosto O.K.

LubošS
5. listopad 2006, 15:00

1) A ako postupovať v prípade, že HDD odíde do večných lovíšť komplet – technická závada – a proste je nefunkčný.
Boot CD je vytvorené a záloha céčka je vypálená na DVD.
2) Ako vypáliť zálohu na DVD v Nero ?
Varianty : – datové DVD – bootovací DVD – UDF DVD – UDF/ISO DVD

Luboš
19. říjen 2006, 15:59

Používáme program Power Quest, jsme s ním velice spokojeni, akorát máme 2 disky a 2 systémy, při potřebě obnovy zapneme druhý systémový disk a spustíme si PQ, přiřadíme “otisk C” na místo původního umístnění.Program se spustí a provede tuto operaci v normálním režimu, za 3-5 minut. Pokud by nebyl druhý systém, provádí ji v restartu po dobu asi 40-50 minut. Tento program se nám velice líbí, je to v podstatě identický nástroj, jaký se výše popisuje.

Martin
13. říjen 2006, 15:27

Dobry den,
rad bych se zeptal na nasledujici problem. Mam vytvoreny bootovaci cd, ale kdyz zadam obnoveni systemu, tak mne to napise hlasku: “E0001F4: Acronis true image has not found any hard disk drives”. Nevite prosim kde je problem? Mam vytvorene zalohy a potrbuju aktualne obnovit system. Dekuji MO

Redaktor ovsem.net Jirka
4. říjen 2006, 22:15

Pro Karlose [komentář 11]: Acronis True Image umí dělat zálohu za běhu systému, tzn. i při zálohování systémového disku, na němž právě pracujete, neboť program všem spuštěným aplikacím přikáže uložit všechny rozpracované úlohy a True Image začně zálohovat a pokud používáte nějaký program a ukládáte data, pak si to True Image pohlídá a přednostně zazálohuje data, které používá váš spuštěný program.

Co se týká obnovy, pak je True Image schopen z Windows obnovit jiný diskový oddíl, ale nikoliv přirozeně systémový disk. Z prostředí Windows můžete spustit obnovu systémového disku, ale v zápětí bude nuceni restartovat a program automaticky v “DOSovém” režimu začne systém obnovovat. Ale abych odpověděl, zda to lze obnovovat bez bootovacího CD, pak samozřejmě ano, neboť jak jsem psal, lze obnovu spustit z Windows a program se automaticky spustí ještě před startem Windows a provede svou vynikající práci.

Redaktor ovsem.netAutor článku Tydla
10. září 2006, 21:26

Nechci se mýlit, protože tuto funkci přímo z Windows nepoužívám, ale mělo by to takhle fungovat. Samozřejmě po obnovení to bude chtít restart systému kdy se obnovení Win provede, bez toho restartu to nemůže fungovat.

Karlos
10. září 2006, 15:42

Dotaz na Obnova systému s Acronis True Image 9 CZ:

Dá se obnova systému na disku C dělat i v běžně spuštěném ve Windows programu? To je, když nejsem spokojem s prací systému (např. něco jsem nainstaloval, poškodil se systém a ani po odinstalování škodlivého programu a odvirování systém už nepracuje tak jak předtím), avšak systém jakžtakž ještě pracuje, jestli lze provét spuštění Acronis true image (bez bootování) a pak dát normálně obnovit z uložené zálohy např. na disku D celý disk C. Nebo jak píšete musí se toto dělat pouze z bootovacího CD na kterém je výše uvedený program? Šlo by to i bez bootovacího CD?
Díky Karlos.

tomcat
27. srpen 2006, 23:12

Ahoj, nevim, jestli jsem to jen nepochopil, nebo mi to nejak uniklo, ale jde mi o moznost narvat na jedine dvd tak nejak vsehcno potrebne pro reinstalaci kompu – tzn. jak windows se vsema nainstalovanyma ovladacema, tak i instalovane programy, napr. nero, winamp, ms office atd… Ne to mit vsechno separatne. Dik za odpoved.

Marcy
28. červenec 2006, 16:38

tom6: Nemas nahodou souborovy system fat32??

MaJo
18. červenec 2006, 16:09

Teď jsem si koupil českou verzi a nainstaloval a dle provedeného překladu se o programu rozhodně nedá říct že byl “hezky česky”. Spíš jenom “česky”.
V překladu je dost chyb a překlepů...

Yenda
11. červenec 2006, 10:18

Acronis True Image 9 CZ
1 482,00 Kč cena s DPH za 1 licenci
a ne za 2300 víme Michale?

tom
1. červenec 2006, 15:34

Já s tím programem mám problém.Když zálohuji a vychozí velikost vycházi do asi 3,70 gb tak to funguje.Ale jak překročím tak mě to pořád háže chyba 7020.Vždy radši dávám kontrolu image.Nevíte čím to je?Ukladamt to přimo než naběhne windovws.Diky za radu

Michal
17. červen 2006, 01:19

Návod na Power Quest sice ve slovenštině má na svých stránkách “budko” http://www.budko.sk/- ono ho ostatně není zapotřebí ten program je jednoduchej – Tru Image je složitej má podstatně víc funkcí ale pro domácí použití za 2300 Kč to se mi zdá docela dost…

ČUPR
16. červen 2006, 00:31

No jo, ale tenhle je hezky a ČESKY ! :-)

Michal
28. květen 2006, 20:12

Jo je to supr program – mám ho v práci , ale doma používám starý dobrý Power Quest 5.0 – není sice tak komfortní , ale dá se sehnat zdarma.

Redaktor ovsem.net Lenka
16. květen 2006, 07:25

Opraveno :-)

Pavel
15. květen 2006, 22:34

Jen taková nepatrná poznámka: disky se (ve Win) označují C:, D: a nikoli C:/

Případný zpětný lomítko C:\ pak značí kořenovej adresář.

Jinak ale nemám problém…

Pavel

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací