Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Proč jsem přešel na souborový manažer Total Commander


Proč jsem přešel na souborový manažer Total Commander

Autor: Milan Kvita  |  23. leden 2009  |  zobrazeno: 29 248×  |  24 komentářů

Total CommanderVelmi dlouhou dobu jsem používal souborového manažera Altap Salamander (dříve Servant Salamander). Vlastně za to může brácha, který mi na můj první počítač nainstaloval rannou verzi. Za tu dobu jsem si program osvojil a on se stal nedílnou součástí mého software balíčku. Nikomu jsem jej nevnucoval, ale byl jsem pyšný na to, že nepoužívám Total Commander (dříve Windows Commander) jako všichni ostatní. Bylo velmi zajímavé sledovat především tyto dva rivaly, jak společně soupeří a vymýšlejí jakékoliv usnadňovátka pro své uživatele.

Poměrně často měl navrch Total Commander. Velmi jednoduchá jazyková podpora, podpora pluginů, snadná správa FTP. Servant Salamander byl doslova v plínkách a velmi dlouho trvalo vývojářům implementovat alespoň podporu FTP - věcička, kvůli které mnoho uživatelů používá právě Total Commander. Nicméně předposlední dva roky (rok 2008 vynechám) šlo vidět, že se ve firmě Altap alespoň někdo snaží a má roadmap na poměrně dlouhou dobu. Jednu dobu mne i překvapil možností kopírovat soubory z FTP na FTP (i toto jsem nejednou využil).

Přenastavený Total Commander Diskuze o tom, co souboroví manažeři umí a co ne, bychom mohli vést hodiny a stejně bychom se nedobrali výsledku. Každý má jiné požadavky a potřeby. Někdo může namítat, že mu postačí obyčejný windows průzkumník, ale pro většinu uživatelů je nedostačující. Dva panely jsou prostě dva panely. Hromada vžitých klávesových zkratek mnohonásobně usnadní práci. Přepínání mezi disky, další lišty plné různých "urychlovátek" ušetří hodiny proklikávání. Existence náhledů, připojitelnost na ftp, informace o souborech. To jsou pro aspoň trošku pokročilého uživatele dost důležité věci.

Altap (servant) SalamanderAltap Salamander u mne bohužel skončil. Měl jsem chvíli času a podíval jsem se tedy na jejich domovské stránky altap.cz . Očekával jsem alespoň nějaké drobné info, ale poslední aktualita ohledně vývoje byla někdy z března 2008 a to vydali verzi 2.51. Na fóru není nijak extra aktivita a o nově chystaných verzích ani slovo. Asi snad pořád platí roadmap, který uvedli 27.dubna 2007. SDK (software development kit) mne ani moc nezajímá. psát pluginy a vyvíjet program se mi opravdu nechce. Namátkově jsem novinky firmy Altapvyzkoušel Total Commander a své pomocí jsem se jej snažil upravit na vzhled Altap Salamanderu. Nestahoval jsem žádné pluginy, pouze jsem vlítnul do nastavení a pročetl si všechny možné volby, které tam snad existují. Asi po hodině jsem kupodivu dodal TC-čku velmi podobný vzhled a funkčnost AS-ka. A to ještě mám vlevo adresářový strom, který mi ukazuje, kde právě jsem :-). Vzhledem k tomu, že devět z deseti mých známých TC používá, nebude problém doptat se na nějaké pěkné pluginy. AS má jednu velkou nevýhodu. Pokud vám vyprší zkušební doba, musíte vyčkat 30 sekund, abyste mohli program spustit. Půl minuty je ukrutná doba. Především pro někoho, kdo potřebuje vyřídit jenom nějakou prkotinu - zkopírovat soubor, vyeditovat pár řádků textu atd. Mnohokrát se mi to stalo a není to nadvakrát příjemné. Ona stačí obyčejná stará verze instalátoru. Program vás jednoduše nepustí, zahlásí starou verzi a vy musíte pro novou na internet. Pokud jste v oné chvíli bez internetu (čerstvá instalace například), jste nuceni sáhnout po univerzálním řešení (Total Commander). U TC stačí totiž navolit číslo 1,2,3 a můžete s poklidem pracovat.

I kdyby vývojáři z Altapu vydali rovnou verzi 3.0, asi bych už se nevrátil. Total Commander mi poskytuje vše, co potřebuji a někdy i to více, které většinou rozhoduje.

Štítky: Programy


Komentáře

venca
25. leden 2009, 01:22

1,2,3 řešit nemusíš, stačí koupit licenci a těch pár stovek není moc za tenhle program, já bez něj ani dělat neumím :) a navíc je na pořád

fittipaldi
24. leden 2009, 16:08

to Gianluca: portable verze resi hodne zdanlive neresitelnych problemu ;)

Tomik
24. leden 2009, 01:06

[1] A dokážeš pomocí dvou až tří klavesových zkratek během necelých dvou vteřin přejmenovat všechny soubory začínající na F, tak aby měli předponu “sm_” – například toto prostě jinde než v souborovém manažeru neuděláš. Pokud jsi pomalý při práci, pak rozdíl mezi TC (případně jiným managerem) není. Pokud, ale chceš rychlost na naučíš se kl. zkratky, nemůžeš tvrdit, že dokážeš pracovat rychle a efektivně jen v prostředí průzkumníka.

Gianluca
24. leden 2009, 00:51

Ja se pred strasne davnym casem, kdy jsem prechazel z 286 na 100MHz AMD :), rozhodl ze prestanu pouzivat souborove managery a naucim se plnohodnotne pracovat s prostredim windows. Nejsem tak znevyhodnen na pocitacich, kde neni manager nainstalovan… Nyni jsem s rozhodnutim spokojen a pracuji velice rychle (obzvlaste pri praci s vice okny ;) )

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací