Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Process Explorer - mějte kontrolu nad spuštěnými procesy


Process Explorer - mějte kontrolu nad spuštěnými procesy

Autor: Jiří Melčák  |  25. listopad 2006  |  zobrazeno: 17 276×  |  3 komentáře

Vzhled Process ExploreruRád bych vám představil malý, ale o to užitečný freeware program - Process Explorer, který osobně používám již déle jak rok. Než se vrhneme na tuto utilitku, díky které získáte absolutní kontrolu nad systémovými procesy, rád bych se lehce dotknul historie. Společnost Sysinternals, která tuto a mnoho dalších utilit vyvinula, byla letos v červenci převzata samotným Microsoftem. Můžeme tedy jen doufat, že to povede k rychlejšímu vývoji jednotlivých utilit. Novou oficiální stránku původní Sysinternals najdete na Windows Sysinternals.

Process Explorer lze ve své podstatě chápat jako velmi nadstandardního správce úloh, který se vám objeví po nejznámnější klávesové zkratce CTRL + ALT + DELETE. A co je ještě krásnější, hned po spuštění doporučuji zathrnout v menu Options - Replace Task Manager, díky čemuž se vám po oné zkratce vždy již bude spuštet Process Explorer namísto původního správce úloh, ve kterém opravdu skoro nic nezjistíte. Díky stromové struktuře máte absolutní kontrolu nad tím, který proces je spuštěn pod jiným procesem. Abyste získali větší přehled můžete si v menu View - Select Columns... nastavit, které vlastnosti chcete vidět. Určitě doporučím položku Command Line (vidíte tak, odkud je daný proces/soubor spuštěn - lze tak i odhalit spuštěné viry, trojany a keyloggery), dále Company Name (i zde lze občas odhalit nějakého toho škůdce), Window Title (název okna, má-li nějaký), Window Status (status programu - běží, neodpovídá...) a CPU (vytížení procesoru daným procesem).

Vzhled Process ExploreruNejčastější důvod proč používám tento program je, abych takříkajíc killnul (násilně ukončil) program nebo proces. V běžném správci úloh se vám často může stát, že danou aplikaci nejste schopni ukončit. Process Explorer to vše zvládne bez problému. Také se vám může hodit zkratka CTRL + I, která vyvolá okno systémových informací. Funkce Process Exploreru by vydaly na malou knížku. A ač je program v angličtině, skutečně doporučuji Process Explorer do každého počítače. Jednak získtáte větší kontrolu nad počítačem a jistě se i něčemu přiučíte. Minimálně to, že kliknutí na daný proces ve spolupráci s klávesou DELETE je všemocný ;) Ještě přidávám odkaz na stažení Process Exploreru (1,5 MB).

Štítky: Programy


Komentáře

Carl114
27. srpen 2010, 14:28

Určitě užitečný program. Já přes něj vypínám Handle jedné hry, abych jí mohl spustit vícekrát. Docela šikovný podvůdek =D. Malý, jednoduchý a rychlí.

Semtexx
29. srpen 2007, 11:03

A pokud chcete mít tento program i v CZ verzi, tak si stáhněte patch na češtinu zde:

http://cestiny.idnes.cz/pp/processexplorercz.html

a většina popisků je i pro našince :-).

mrtvocich
25. květen 2007, 19:36

Díky za dobrý tip :)

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací