Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | The Bat! - profesionální emailový klient


The Bat! - profesionální emailový klient

Autor: Jiří Melčák  |  6. říjen 2006  |  zobrazeno: 29 726×  |  10 komentářů

The Bat!Při každodenní práci s internetem se člověk nevyhne práci s emaily. Pro ulehčení této práce existují desítky rozmanitých emailových klientů. Který je však nejlepší? Který z nich má nejvíce funkcí a splní všechny vaše přání a požadavky? Odpověď zní netopýr. The Bat! je skutečným profesionálem na poli emailových klientů, jehož výrobcem je společnost RITLabs. Program je dostupný ve dvou verzích - Professional a Home.

Hlavní okno emailového klienta The Bat!Instalační balíček má velikost 10.2MB (pro aktuální verzi 3.85.03) a instalační balíček češtiny (a slovenštiny) má velikost 1MB. Nejprve nainstalujte program The Bat! a poté českou lokalizaci. Při prvním spuštění máte možnost zvolit online šifrování emailových zpráv na disku (pouze ve verzi Professional). Pak už jen zadáte vaše jméno, email, smtp a pop3 server, přihlašovací jméno a heslo a můžete s programem hned začít pracovat. Jen podotknu, že The Bat! si poradí nejen s protokoly SMTP a POP3 ale také IMAP4, TLS(SSL), MIME, APOP a LDAP.

Hlavní okno programu, jež vidíte na obrázku nahoře, lze upravit k obrazu svému. Můžete si např. stáhnout balíky ikonek, které nahradí ty stávající, nebo změnit témata vzhledu a nakonec si také lze pohrát s rozmístěním jednotlivých panelů pomocí Zobrazit - Rozmístění panelů. Zejména volba Panel s účty vlevo se opravdu hodí, jestliže pomocí The Bat! spravujete více emailových účtů.

Konfigurace filtrů zprávProgram se velmi jednoduše ovládá a díky filtrům, které si můžete snadno vytvořit nebo upravit, za vás netopýr udělá spoustu práce sám. Pokud si chcete filtr nastavit zcela ručně, použijte v menu Účet - Konfigurace filtrů. Filtr lze vytvořit nejen pro přichozí zprávy, ale také pro odeslané, přečtené, zodpovězené nebo zprávy na serveru. Nový filtr přidáte přes menu Soubor - Nový filtr. V pravém panelu si filtr pojmenujete a můžete nastavit skutečně rozmanité podmínky. Stačí pouze kliknout na jediné slovo v panelu podmínek a vyskočí vám seznam alternativních podmínek, které navíc můžete slučovat nebo vylučovat, ať v rámci jednotlivých podmínek nebo v rámci bloku podmínek. V okamžiku, kdy máte vytvořenou podmínku, je potřeba nastavit funkci, která se vykoná při splnění podmínek. To učiníte pomocí tlačítka Přidat funkci. Možností je skutečně přehršel a jistě tam najdete vše, co potřebujete.

Rychlé vytvoření filtru pomocí CTRL+SHIFT+FAlternativně lze rychleji nastavit filtr se základním tříděním zpráv například tak, že vám příjde email od člověka, od kterého chcete mít korespondenci oddělenou samostatně ve složce od ostatních emailů. Nejprve si vytvořte adresář se jménem dotyčné osoby a pak jen stačí kliknout na email od daného člověka a pomocí klávesové zkratky CTRL + SHIFT + F se vám objeví dialogové okno, ve kterém stačí pomocí tlačítka vedle pole Přesunout do adresáře vybrat ve stromové struktuře ten adresář, který jste před chvíli vytovřili. Přirozeně máte možnost nastavit jinou podmínku než je výchozí a to identifikace podle celé emailové adresy. Pro běžné podmínky to ale výsostně stačí.

Úprava nastavení emailového účtuCo se týká nastavení jednotlivých účtů, pak možností je opět velká spousta. Od logování přenosu, způsobu mazání mailů, intervalů příjímaní zpráv až po nejpoužívanější šablony zpráv. V šablonách doporučuji se zaměřit zejména na šablonu nové zprávy, jež se vám zobrazí vždy, když začnete psát nový email. Zde lze použít jak globální proměnné (tlačítko Makra - znovu zde najdete neskutečné množství možností), tak jednoduše vámi napsaný text. Dále si zde můžete nastavit znakovou sadu (doporučuji ponechat windows-1250) nebo potvrzení o přijetí nebo přečtení zprávy. Ještě se vrátím k těm šablonám. Systém vám samozřejmě umožňuje si vytvářet a používat neomezené množství šablon a používat je při různých příležitostech.

Vlastnosti programu The Bat!Nyní se podívejme na hlavní nastavení programu. Asi je zbytečné opakovat, že nastavíte absolutně vše potřebné. The Bat! je prostě v možnostech nastavení doslova a dopísmene dokonalý. Nastavit lze vše od písma, adresáře pro ukládání zpráv, nastavení barevných skupin (velmi užitečná funkce, díky níž si přijatý email můžete barevně označit a tím jasně poznáte, co je třeba rychle vyřídit) až po módy zobrazení zpráv, záložkový systém (pomocí atributů zpráv tak můžete velmi rychle a efektivně filtrovat zprávy), různá varování (bránící spuštění nebezpečných příloh), editor prohlížeče zpráv atd. The Bat! také disponuje podporou pluginů třetích stran např. z řad výrobců antivirů a antispamů. O antispamových pluginech pro netopýra bude napsán samostatný článek.

Panel editace emailové zprávyNesmím také zapomenout na tzv. MailTicker, což je proužek, který se vám zobrazí v okamžiku, kdy vám příjdou nové emaily a zprávy vám v ní obíhají dokola. Proužek jde velikostně libovolně upravit nebo přemístit. Samozřejmě lze i celý vypnout v nastavení programu. Jediným upozorněním, že vám pak přišla zpráva je ikonka letícího netopýra v systémové liště vedle hodin.

Mezi další funkce netopýra patří např. plánovač, zápisník, propracovaná kartotéka kontaktů, zálohování a obnova dat, PGP šifrování, interní prohlížeč obrázků, rozhovor pomocí zpráv (na způsob icq), import/export zpráv (včetně podpory unixových souborů) atd.

The Bat!O netopýrovi by se toho dalo napsat ještě mnohé. Věřím však, že pokud si program jednou vyzkoušíte a sedne vám, pak ho již nikdy nevyměníte za jiný. The Bat! je uživatelsky velmi přívětivý a stovky různých nastavení z něj dělají skutečného profesionála v oboru, který se vyrovná (a pro mě i předčí) velký Outlook. Zbožným přáním pak zůstává větší podpora ze stran výrobců různých softwarů (zejména těch synchonizačních). Nicméně hledáte-li dokonalost, již nehledejte, našli jste ji.

Závěrem jen zbývá doplnit informace o ceně za poštovního netopýra. Verze Home je dostupná za cenu 1.200 Kč a verze Professional za 1.500 Kč. Výrobce nabízí také zvýhodněné licence pro studenty a invalidní osoby. Podrobný ceník včetně upgradů najdete na českých stránkách The Bat!.

Štítky: Programy


Komentáře

Ctibor
16. červen 2007, 18:18

Jsem spokojený s IncrediMail Xe prče je vymakaný

Hugo
16. červen 2007, 07:06

TheBat!Pro 3.99 je skutečně nejlepší emailový klient. Ale právě ta dokonalost přináší chyby. Které u mně nedokázal ještě nikdy nikdo vyřešit. Například kontola čekého jazyka, která je normální i u těch nejslabších klientů – to je obrovská chyba. Nebo normální je když někomu pošlete textový email a on vám zase v tom samém emailů odpovída a já mu zase v tom samém emailů odpovídám a tak to může pokračovat dál. Vždy nově dopsaný text, se píše vždy u všech klientů na prvním místě a pod tím je teprve text který jsem dostal. Tady se to musí složitě nastavovat, a nikdy nemusí být výsledek dokonalý. Přesně podle normálních zvyklostí. Nebo mám kontakt ten když mi napíše je to normálně čitelné, ale když mu chci v tom samém emailů od povědět, předešlý text je nečitelný protože je v UTF-8 a normálně TheBat! je nastaven na Středoevropský 8859-2. A s tím si tento klient neumí poradit. Psal jsem panu Marku Mikušovi, ale ten se na vše vykašlal a neměl zájem pomoci. A ještě si dělal ze mě legraci. Takže sečteno a podtrženo, nikdy neříkejme že je vše dokonale. Doufám že jsem pana Mikuše neurazil, ale bohužel je to tak. Děkuji.

Petr
8. únor 2007, 23:12

To martin: jake problemy s prijimanim CA certifikatu myslis?

charon
8. únor 2007, 14:11

the bat ma otrasny export sprav – prakticky nepouzitelny. pouzival som ho niekolko rokov, ale nastastie sa mi podarilo sa oslobodit

Martin
28. listopad 2006, 02:19

Tak vyskusal som ho, je to velmi mily a sikovny program, ale ma par problemov, ktore som zistil sa vyskytuju iba unho, napriklad, ma problem s prijmanim CA certifikatov, ktore ine programy ako Eudora , Netscape…. nemaju, tieto problemy nemam iba ja, ale mali ich aj ostatny a podpora od predajcov je mizerna,
Uvidim idem skusti tu eudoru,
Ked nie asi sa vratim k Thunderbirde

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
13. listopad 2006, 18:01

Určitě The Bat! vyzkoušej, je to prostě profi klient. Pokud jde o spamy je zde několik řešení:

AntispamSniper for The Bat! 1.6.5 FREE – postrádá pár zajímavých funkcí
AntispamSniper for The Bat! 1.6.5 – plná verze – rezence se připravuje

Anebo v aktuálním čísle Computer č. 21 je půl roční plná verze AGAVA Antispam Servant

Osobně doporučuji komerční AntispamSniper.

Martin
13. listopad 2006, 15:22

Pouzivam Thunderbird, a som s nim v celku spokojny, akurat je dost na figu co sa tyka spamov a dalsich pakovin, prepusta vsetko, mozne.
Akurat sa chystam vyskusat BAT! kedze mam rad zmenu, som zvedavy co je taky dobry.
Inac MS Outlook, cital som niejake recenzie a nie je to ziadna slava, ako celkovo produkty od Mrkvosoftu, aj tento stoji za…. Jediny dobry produkt od MS. bol asi Win98SE a Win95

Juri
7. říjen 2006, 17:15

Pošťáka The Bat! používám zhruba rok a nemůžu si ho vynachválit. Před ním jsem pracoval cca 3 roky s Thundebirdem. Podle mne nemá The Bat! v současné době konkurenci, jediná možná volba je ještě MS Outlook 2003. Ale mě osobně více sedí The Bat!. Rychlost a množství funkcí The Bat! je v porovnání v Thundebirdem naprosto ohromující. Vřele doporučuji všem. Když vezmu v úvahu cenu tohoto softwaru tak těch 1500kč za jeho profi verzi je velmi dobrá investice.

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
6. říjen 2006, 14:17

Já zase zkoušel Thunderbird a práce s ním mi přišla opravdu špatná. Každopádně máš pravdu, že Thunderbird je zadarmo. The Bat! je svou podstatou komerční program a díky tomu je tak propracovaný.

Když jsem si vedle netopýra nainstaloval znovu Thunderbird, tak jsem ho vydržel mít na počítači asi 2 dny, pak šel do kytek.

Já tvrdím, že za ty peníze je The Bat! skvělý software.

Ivorius
6. říjen 2006, 14:01

Vyzkoušel jsem ho, ale děkuji nechci. Proč platit za něco, když to můžu mít legálně zdarma – viz proč jsem si zamiloval thundebird

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací