Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Total Commander - souborový manažer


Total Commander - souborový manažer

Autor: jirka  |  20. říjen 2005  |  zobrazeno: 59 494×  |  29 komentářů

Vzhled Total CommanderuVěřím, že většina z vás se už setkala se souborovým manažerem Total Commander nebo alespoň o něm slyšela. Pokud stále ještě používáte klasický windowsácký průzkumník a zdá se vám, že vaše práce není efektivní, pak doporučuji jedině a pouze Total Commander 6.53. Věřím, že se mezi vámi najdou i zástánci velmi podobného programu, který jsem kdysi také vyzkoušel a tím je Servant Salamander 2.0. Osobně mi ale více vyhovoval a stále vyhovuje Total Commander. Oba programy jsou shareware a dají se bez problémů koupit – Total Commander (bývalý Windows Commander) stojí 1.179 Kč a Servant Salamander za 774 Kč.

Total CommanderInstalační soubor Total Commanderu má přibližně 1,6MB. Určitě vás nepřekvapí, že program obsahuje i češtinu. Největší výhodou programu oproti Servant Salamanderu je ten, že Commander vám bude fungovat i po uplynutí 30 dnů za cenu toho, že vás program zdrží asi 1 sekundu při startu programu, kdy se objeví varování, že je program shareware a musíte kliknout na jedno ze tří tlačítek. Za to patří velký dík programátorům, ale pozor! je to porušení licenčních podmínek. Každopádně to funguje i nadále :-)

Nejpoužívanější zkratky Total Commanderu:
  • CTRL + F → Spuštění dialogové okna pro FTP
  • CTRL + D → Přístup k “oblíbeným” adresářům
  • CTRL + T → Vytvoření záložky
  • CTRL + M → Hromadné přejmenování
  • ALT + F7 → Vyhledávání v aktuálním adresáři a jeho podadresářích
  • SHIFT + F6 → Přejmenování aktuálního souboru/složky
  • SHIFT + F2 → Porovnání adresářů

Program obsahuje dvě okna, což je základ souborového manažeru. Nad každým oknem vidíte všechny své dostupné disky, disketovky a mechaniky (i virtuální) a můžete přistupovat na okolní počítače, popř. na připojené síťové jednotky. Pod těmito jednotkami je popis disku (nebo jiné jednotky), maximální velikost jednotky a volné místo. Pokud jde o konfiguraci celého programu, tak vše nastavíte v Konfigurace → Nastavení. Tam nastavíte skutečně mnoho. Doporučuji si to nastavení důkladně projít, věřte, že najdete mnoho užitečného. Vyzdvihnu hlavně funkci odkazu na externí archivátory, jako např. na WinRAR, díky čemuž můžete rozbalovat a komprimovat RAR soubory. Samozřejmě si můžete zadat cestu k dalším externím programům a to dokonce tak, že každé příponě lze nadefinovat specifický program na prohlížení i editaci.

Nad disky je umístěna paleta tlačítek, která je plně konfigurovatelná a to tak, že na volné místo kliknete pravým tlačítkem a kliknete na Změnit… a můžete si vytvořit odkaz, Přidání nového tlačítka na lištukterým si spustíte libovolný program nebo vyberete nějakou interní funkci programu. Doporučuji si vytvořit tlačítko, díky kterému se budete přepínat mezi zobrazováním skrytých souborů (viz obrázek vlevo). Tato funkce se jmenuje cm_SwitchHidSys. Interními funkcemi je program doslova prošpikován, škoda jen, že jsou pojmenovány v angličtině a pro ty, co neovládají jazyk, jsou tak zcela nepoužitelné.

Ve spodní části okna progamu je příkazový řádek a nejpoužívanější funkce, které fungují jednak jako tlačítko a zároveň jako nápověda pro zkratku, kterou voláte tuto funkci. K pohodlné práci v programu potřebujete znát přiližně 14 zkratek, z nichž některé již byly vypsány výše…

Total Commander také umožňuje přístup na FTP servery a plnohodnotnou práci s nimi, včetně kopírování na pozadí a porovnání obsahu adresářů. Celkově lze říci, že umí téměř vše, co prostě požadujete. A pokud to program neumí standardně, skoro jistě existuje plugin, kterých je na stránkách výrobce více než dost. Zmíním pár opravdu zajímavých → prohlížení dokumentů Microsoft Word, Excel přímo z okna Total Commanderu (pomocí klávesy F3); přístup na linuxový souborový systém RaiserFS a EXT2; přímé vypalování v programu; přístup na flash kartu foťáků značky Canon, jež nepodporují Mass Storage; katalogizace CD a DVD disků, disket, ZIP disků, HDD, FTP…; vytváření image souborů; čtení instalačních MSI souborů; obnovení smazaných souborů; přístup k registrům; přístup k telefonům podporujícím Symbian; prohlížení souborů AutoCAD, DBF, SWF, OGG, MP3 (ID3 tagy)...; zvýraznění syntaxe pro zdrojové kódy HTML, PHP, C++, Visual Basic…;

Zkrátka a jednoduše → hledejte, určitě najdete to, co potřebujete :-) Instalace pluginů v drtivé většině probíhá automaticky a to tak, že po stažení pluginu, který je běžně ZIPován, a jeho otevření přímo v Total Commanderu se sám po odsouhlasení nainstaluje. Pokud se nenainstaluje, pak je v ZIPu přiložen návod, jak vše správně nainstalovat.

Jako souborový manažer je Total Commander špička a nezbývá mi, než vám jej bez okolků doporučit. Vzhledem k tomu, že program je česky, věřím, že pro vás nebude problém vše nastavit k obrazu svému. A pokud se naučíte používat těch několik zkratek, pak vaše práce se soubory bude velmi efektivní. Pro další pokročilé nastavení a mírný tuning programu přikládám link na Total Commander Tweak 6.03. Program stačí jednou odkudkoliv spustit, nastavit parametry a vypnout. Tento tuningový prográmek je v angličtině. Doporučuji v případě, že máte koupenou legální verzi programu odškrtnout v první záložce nazvanou Behavior → Turn splash screen at startup on, čímž vám při startu kompletně zmizí úvodní obrazovka. Jako další položku pro odškrtnutí doporučuji Show square brackets around directories, čímž zrušíte protivně hranaté závorky v názvech složek. Dále lze např. nastavit odepření přístupu na vybrané disky a jednotky, ikony systému, atd. Na konci stačí kliknout na Apply, vypnout Total Commander a znovu jej spustit a vše je hotovo :-)

Štítky: Systémové nástroje


Komentáře

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
4. leden 2007, 22:55

Pro ty, co to s legálností myslí tedy vážně, přidávám odkaz na soubor UnRAR for Windows. Ten si uložte, kam chcete a v TC u archivátoru souborů RAR odkažte na tento soubor a můžete směle rozbalovat RAR soubory.

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
4. leden 2007, 22:49

Jj, to jsem si myslel. Díky za oficiální vyjádření českého zástupce tohoto softwaru, aspoň v tom máme všichni jasno.

V.Mlich
4. leden 2007, 22:26

Licence WinRARu rika jasne: po uplynuti zkusebni doby registrovat nebo smazat. Ale pokud nepotrebujete archivy vytvaret, muzete k TC pouzit externi UNRAR, ktery je zdarma vcetne zdrojoveho textu.

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
4. leden 2007, 21:21

Jasně, souhlasím s tím, že logika říká, že je to nelegální... Proto jsem napsal do WinRARu a uvidíme, zda se ozvou.

A díky za pochvalu… to vždy potěší ;o)

Pepeek
4. leden 2007, 20:40

to Jirka To by si potom WinRAR nikdo nikdy nekoupil…mohl by jej v klidu “vyvolávat”v TC až do smrti :-).Samozřejmě v koupeném TC…
Možná jsem to zprvu nenapsal jasně,taky si v tomhle nejsem jist,ale logika mi říká,že je to nelegální.
Jinak bych chtěl pochválit Váš web,dobrá práce.

Redaktor ovsem.net Johnyz
4. leden 2007, 19:26

já jen dodám, že když vám dojde měsíční zkušební lhůta u TC, tak stejně po její vypršení porušujete zákon. I když tento program lze spustit kliknutím na jedno ze tří čísel. Je to někde v licenci napisane …

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
4. leden 2007, 19:14

Zde si nejsem jist, logika věci říká, že ano. Pročítal jsem teď na rychlo licenci WinRARu a nic takového co by charakterizovalo výše popsaný způsob použití jsem v licenčním ujednání nenašel. Ale abys neřekl, napíšu českým distributorům WinRARu a zjistím podrobnosti.

Pepeek
4. leden 2007, 17:59

Vyzdvihnu hlavně funkci odkazu na externí archivátor WinRAR, díky čemuž můžete rozbalovat a komprimovat RAR soubory a přitom! nemusíte mít zakoupený samotný WinRAR. Stačí vám shareware verze, neboť Total Commander program WinRAR volá, ale nespouští ho zcela, takže další super funkce.
...hmm,a v tomto případě se o porušení licenčního ujednání nejedná? Myslím,že to není možné.

YaroslaF
27. prosinec 2006, 00:43

Jen dodám, že pokud někdo hledá free alternativu TC, celkem povedený je
freeCommander anebo WorkSoft Navigator

Jirka K.
30. listopad 2006, 15:14

V průzkumníku samozřejmě datum a velikost souboru jsou, stačí si zobrazení přepnout z default Vedle sebe na Podrobnosti… Ale přípona je problém, resp nebude když se vypne skrývání známých přípon… v možnostech zobrazení složky… Stačí s windows umět :D No tím ale nehájím průzkumníka. Sám se bez TC neobejdu, zvláště díky pluginům, přístup a editace registru, přístup k službám a programům spouštěnýc při startupu, procesů, služeb, vypalování, virtuální CD/DVD, přístup na ext2 diskové oddíly, secure ftp. Procházení, případně komprimace bzip2, 7z, iso, msi, možnost editace kontextových a aplikačních menu, konverze mezi grafickými formáty, ořezávání obrázků... To vše díky cca 40 pluginům. A díky tomu že pluginy jsou zdarma, to celý vyjde na cca 1000kč, dokonalý soft :)

niky
11. květen 2006, 18:00

Lenka:

“V průzkumníku musím informace o souboru hledat, ale v commanderu vidím okamžitě všechno (velikost souboru, koncovku, datum…)”

To nevim, ale ja informace o souboru vidim take. Soubor, priponu, velikost, typ, datum posledni zmeny atd. To chce umet s tim pruzkumnikem Windows pracovat a ne to zkusit a po peti minutach nespokojene odejit…

MiK
30. březen 2006, 23:24

Jak změním vzhled v TC? Viděl sem obrázky z Power Packu TC a tam to je pěkně vymazleny :)

Johnyz
16. březen 2006, 15:49

Hesla do tří písmen se dají pomocí bruteforce (zkoušení znak po znaku), do pěti až šesti písmen zvládají pouze placené programy a už i tak je to pro ně pěkná fuška a od sedmi písmen a víc je to takřka nemožné. Potom jsou ještě slovníkové útoky (slova od a do z) a platí pravidlo čím větší tím lepší, ale tam jsou jednoduše regulérní slova. Přes TC to nezjistíš.

frenk
16. březen 2006, 15:30

Mam problem ze neznam heslo na rozbaleni souboru rar muze mi nekdo poradit predem dekuji

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
12. leden 2006, 22:10

Ad werd: přečti si můj komentář číslo 5... Jednoduše potřebuješ jen ty dva soubory – wincmd.ini a wcx_ftp.ini. Oba jsou umístěny v adresáři C:\Windows. První obsahuje nastavení programu a druhý veškeré přístupy na FTP. Hesla jsou šifrovaná, přesto vždy stačí soubor nahrát do daného umístění a fungují, což je jedna z bezpečnostních chyb. I když zas není úplně jednoduché se nabourat přes síť do složky Windows. Osobně jsem rád, že to tak funguje :)

werd
12. leden 2006, 18:25

Marně někde scháním jak v tc mohu vyzálohovat jeho nastavení abych to vše nemusel pracně ladit k dokonalosti včetně připojení ftp atd… Nevíte to někdo co je to kde za knihovnu či něco jiného nějaký conf.?? Díky

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
5. leden 2006, 21:27

Ad Jano: pokud vím, tak čeština neexistuje a dovolím si tvrdit, že je čeština téměř zbytečná. I když je pravda, že člověk zcela neovládající angličtinu asi bude hodně tápat.

Jano
5. leden 2006, 21:18

Nevíte češtině do TweakTC

Redaktor ovsem.net Johnyz
5. leden 2006, 11:15

Servant Salamanderovi třikrát sláva, na něj taky nezapomínejte (máte jak 2 prostředí v linuxu – KDE a GDI)

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
5. leden 2006, 08:41

Ad Mic: Seš můj člověk :) Na jednu stranu beru, že Explorer je nesrovnatelný s Total Commanderem (nebo Salamanderem), na stranu druhou Explorer rád s Commanderem srovnám v tom, že absolutně nic neumí, je uživatelsky nekomfortní a jediné co umí je vytvářet složky, prohlížet je a složitě kopírovat :) Explorer je mrtev, ať žije král Total Commander.

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací