Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Total Commander - souborový manažer


Total Commander - souborový manažer

Autor: jirka  |  20. říjen 2005  |  zobrazeno: 59 733×  |  29 komentářů

Vzhled Total CommanderuVěřím, že většina z vás se už setkala se souborovým manažerem Total Commander nebo alespoň o něm slyšela. Pokud stále ještě používáte klasický windowsácký průzkumník a zdá se vám, že vaše práce není efektivní, pak doporučuji jedině a pouze Total Commander 6.53. Věřím, že se mezi vámi najdou i zástánci velmi podobného programu, který jsem kdysi také vyzkoušel a tím je Servant Salamander 2.0. Osobně mi ale více vyhovoval a stále vyhovuje Total Commander. Oba programy jsou shareware a dají se bez problémů koupit – Total Commander (bývalý Windows Commander) stojí 1.179 Kč a Servant Salamander za 774 Kč.

Total CommanderInstalační soubor Total Commanderu má přibližně 1,6MB. Určitě vás nepřekvapí, že program obsahuje i češtinu. Největší výhodou programu oproti Servant Salamanderu je ten, že Commander vám bude fungovat i po uplynutí 30 dnů za cenu toho, že vás program zdrží asi 1 sekundu při startu programu, kdy se objeví varování, že je program shareware a musíte kliknout na jedno ze tří tlačítek. Za to patří velký dík programátorům, ale pozor! je to porušení licenčních podmínek. Každopádně to funguje i nadále :-)

Nejpoužívanější zkratky Total Commanderu:
  • CTRL + F → Spuštění dialogové okna pro FTP
  • CTRL + D → Přístup k “oblíbeným” adresářům
  • CTRL + T → Vytvoření záložky
  • CTRL + M → Hromadné přejmenování
  • ALT + F7 → Vyhledávání v aktuálním adresáři a jeho podadresářích
  • SHIFT + F6 → Přejmenování aktuálního souboru/složky
  • SHIFT + F2 → Porovnání adresářů

Program obsahuje dvě okna, což je základ souborového manažeru. Nad každým oknem vidíte všechny své dostupné disky, disketovky a mechaniky (i virtuální) a můžete přistupovat na okolní počítače, popř. na připojené síťové jednotky. Pod těmito jednotkami je popis disku (nebo jiné jednotky), maximální velikost jednotky a volné místo. Pokud jde o konfiguraci celého programu, tak vše nastavíte v Konfigurace → Nastavení. Tam nastavíte skutečně mnoho. Doporučuji si to nastavení důkladně projít, věřte, že najdete mnoho užitečného. Vyzdvihnu hlavně funkci odkazu na externí archivátory, jako např. na WinRAR, díky čemuž můžete rozbalovat a komprimovat RAR soubory. Samozřejmě si můžete zadat cestu k dalším externím programům a to dokonce tak, že každé příponě lze nadefinovat specifický program na prohlížení i editaci.

Nad disky je umístěna paleta tlačítek, která je plně konfigurovatelná a to tak, že na volné místo kliknete pravým tlačítkem a kliknete na Změnit… a můžete si vytvořit odkaz, Přidání nového tlačítka na lištukterým si spustíte libovolný program nebo vyberete nějakou interní funkci programu. Doporučuji si vytvořit tlačítko, díky kterému se budete přepínat mezi zobrazováním skrytých souborů (viz obrázek vlevo). Tato funkce se jmenuje cm_SwitchHidSys. Interními funkcemi je program doslova prošpikován, škoda jen, že jsou pojmenovány v angličtině a pro ty, co neovládají jazyk, jsou tak zcela nepoužitelné.

Ve spodní části okna progamu je příkazový řádek a nejpoužívanější funkce, které fungují jednak jako tlačítko a zároveň jako nápověda pro zkratku, kterou voláte tuto funkci. K pohodlné práci v programu potřebujete znát přiližně 14 zkratek, z nichž některé již byly vypsány výše…

Total Commander také umožňuje přístup na FTP servery a plnohodnotnou práci s nimi, včetně kopírování na pozadí a porovnání obsahu adresářů. Celkově lze říci, že umí téměř vše, co prostě požadujete. A pokud to program neumí standardně, skoro jistě existuje plugin, kterých je na stránkách výrobce více než dost. Zmíním pár opravdu zajímavých → prohlížení dokumentů Microsoft Word, Excel přímo z okna Total Commanderu (pomocí klávesy F3); přístup na linuxový souborový systém RaiserFS a EXT2; přímé vypalování v programu; přístup na flash kartu foťáků značky Canon, jež nepodporují Mass Storage; katalogizace CD a DVD disků, disket, ZIP disků, HDD, FTP…; vytváření image souborů; čtení instalačních MSI souborů; obnovení smazaných souborů; přístup k registrům; přístup k telefonům podporujícím Symbian; prohlížení souborů AutoCAD, DBF, SWF, OGG, MP3 (ID3 tagy)...; zvýraznění syntaxe pro zdrojové kódy HTML, PHP, C++, Visual Basic…;

Zkrátka a jednoduše → hledejte, určitě najdete to, co potřebujete :-) Instalace pluginů v drtivé většině probíhá automaticky a to tak, že po stažení pluginu, který je běžně ZIPován, a jeho otevření přímo v Total Commanderu se sám po odsouhlasení nainstaluje. Pokud se nenainstaluje, pak je v ZIPu přiložen návod, jak vše správně nainstalovat.

Jako souborový manažer je Total Commander špička a nezbývá mi, než vám jej bez okolků doporučit. Vzhledem k tomu, že program je česky, věřím, že pro vás nebude problém vše nastavit k obrazu svému. A pokud se naučíte používat těch několik zkratek, pak vaše práce se soubory bude velmi efektivní. Pro další pokročilé nastavení a mírný tuning programu přikládám link na Total Commander Tweak 6.03. Program stačí jednou odkudkoliv spustit, nastavit parametry a vypnout. Tento tuningový prográmek je v angličtině. Doporučuji v případě, že máte koupenou legální verzi programu odškrtnout v první záložce nazvanou Behavior → Turn splash screen at startup on, čímž vám při startu kompletně zmizí úvodní obrazovka. Jako další položku pro odškrtnutí doporučuji Show square brackets around directories, čímž zrušíte protivně hranaté závorky v názvech složek. Dále lze např. nastavit odepření přístupu na vybrané disky a jednotky, ikony systému, atd. Na konci stačí kliknout na Apply, vypnout Total Commander a znovu jej spustit a vše je hotovo :-)

Štítky: Systémové nástroje


Komentáře

MIC
5. leden 2006, 00:20

Moc nechapu, jak nekdo muze vubec zkouset srovnavat “pruzkumnika” a Total Commander. TC pouzivam uz hodne let a explorer toho proste oproti TC umi asi desetinu, takze proste je to nesrovnatelne. Nevim o nicem, co by explorer umel a TC ne, zato vim z fleku minimalne o deseti vecech, ktere TC umi a explorer ne :-).
A co se tyce jednoduchosti, staci si predstavit, co je potreba udelat v pruzkumnikovi, aby clovek udelal tak zakladni vec, jako je treba rozbaleni nejakeho souboru ze ZIP archivu nekam na disk, a pak si zkuste totez v TC, kde je to otazka zmacknuti nekolika klaves… kdyz si date tu praci a zapamatujete si jakych :)

Redaktor ovsem.net Lenka
22. prosinec 2005, 12:29

Ad Tereza: Velice zajímavý a originální názor :-) Hodnotím jako názor roku :-D

tereza
22. prosinec 2005, 12:28

ahoj je to kravina!!!

kika
22. prosinec 2005, 12:27

Drobeck: Konfigurace – Funkce – Výběr souborů – Levým tlačítkem (Windows standard), a kontextové menu je na světě.

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
22. prosinec 2005, 12:27

No to ti věřím, že je to nepříjemné. Doporučuji odinstalovat TC a odstranit vše co po něm zbylo, tedy instalační adresář, dále soubor wincmd.ini který je umístěn v C:\Windows\wincmd.ini kde je uloženo vlastně celé nastavení Total Commanderu a dále na stejném umístění je soubor wcx_ftp.ini kde je nastevení FTP. Osobně si myslím, že stačí pouze smazat soubor wincmd.ini a při dalším spuštění TC by se měl asi znovu vytvořit. Celkově tvá chyba může být v nastavení, zda pro označování více souborů používáš levé nebo pravé tlačítko myši.

Nebo máš celkově ve Windowsech zakázany contextové nabídky. I to se může stát, i když je to spíše nepravděpodobné, jedině snad, že by si měl ve Windowsech výrazně omezený účet.

Drobeck
22. prosinec 2005, 12:26

Zkousel jsem TC ver. 6.51 a nefunguje kontextove menu u souboru. V predchozich verzich stacilo chvilku podrzet prave tlacitko mysi a menu vyskocilo v teto se nic nedeje… Docela neprijemne!

Redaktor ovsem.net Lenka
22. prosinec 2005, 12:25

Já osobně dávám přednost Commanderu, jelikož mi příjde jednodušší, přehlednější a rychlejší. V průzkumníku musím informace o souboru hledat, ale v commanderu vidím okamžitě všechno (velikost souboru, koncovku, datum…) Je v něm také perfektní přehled mezi dvěma diskama a proto se díky tomu perfektně kopírují a přesouvají soubory. Nevím také proč používat dva programy na správu PC, když jeden umí všechno. Chápu že je někdo zvyklý na jeden program, ale já jsem si na průzkumník nikdy nezvykla, i když jsem na něm začínala ;-) Nevím máte někdo ještě jiný názor?

Redaktor ovsem.net Tydla
22. prosinec 2005, 12:25

Jenže jsou i takoví co používají klasický explorer tak jako já. Commander používám jen ke kopírování nebo na přístup FTP, netvrdím že Commander je špatný jen jsem na explorer zvyklý a mám s ním větší přehled o tom co mám nainstalované na svém PC. A takto se chovají i většina ostatních protože ani neví že nějaký Commander existuje :-)

Redaktor ovsem.net Johnyz
22. prosinec 2005, 12:24

dal jsem si tu práci a našel link na recenzi na zive.cz – staci si procist nejen obsah, ale i komentáře – vřele doporučuji.

http://www.zive.cz/h/Uzivatel/AR.asp?ARI=124725&CAI=2105

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací