Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | True Launch Bar - dokonalá náhrada panelu snadného spuštění


True Launch Bar - dokonalá náhrada panelu snadného spuštění

Autor: Jiří Melčák  |  14. září 2006  |  zobrazeno: 16 461×  |  19 komentářů

True Launch BarRád bych vám představil skvělý program, který je náhradou klasického Quick Launch (snadné spuštění), což je panel umístěný většinou hned vpravo vedle tlačítka start a jsou zde umístěny ikonky, díky kterým můžete rychle spustit oblíbené nebo nejčastěji používané aplikace. Program True Launch Bar toho však umí mnohonásobně více - díky velkému počtu pluginů je schopen zastoupit širokou škálu funkcí od rychlého přístupu k ovládacím panelům, oblíbeným programům, celým složkám, příkazovému řádku, ovladači zvuku, ovladači Winampu nebo Windows Media Playeru, RSS čtečky, úkolovníku až po kalkulačku. Podívejme se na program podrobněji.

Při instalaci můžete stáhnout češtinu a desítky pluginůTo, co mě na True Launch Bar zaujalo nejvíce, je možnost vše seskupovat do vyskakovacích menu, čímž si můžete krásně roztřídit jednotlivé funkce, které chcete mít po ruce a hlavně tím ušetříte spoustu místa na liště než při použití klasického panelu snadného spuštění. A mimo to, jsem takovým uživatelem počítače, že ikonky na ploše jsou pro mě nepoužitelné, neboť plochu vidím bezprostředně po zapnutí nebo před vypnutím počítače. Zastávám názor, že plocha je jen místo, kde si můžete měnit co týden své pozadí, ale funkčně je nepoužitelné - pokud tedy nepoužíváte při práci méně než 3 programy, neboť pokud pracujete, pak přímo v jednotlivých aplikacích, nikoliv na ploše. 

True Launch Bar zapnete v panelech nástrojůInstalace programu je jednoduchá a během ní máte možnost si ihned stáhnout češtinu a vybrané pluginy (viz obrázek v předchozím odstavci). True Launch Bar musíte zapnout v panelech nástrojů, na což vás upozorní i instalační setup. Pravým tlačítkem myši tedy klikněte na volné místo na spodní liště (viz obrázek vlevo) a v panelech nástrojů nejprve odškrtněte Snadné spuštění (pokud jej máte zapnutý) a poté zaškrtněte ve stejném menu položku True Launch Bar. Vpravo vedle startu se vám objeví nový panel, který zkopíruje všechny ikonky z původního panelu snadného spuštění a navíc se vám objeví název programu, který lze v nastavení jednoduše deaktivovat (Nastavení TLB - Panel nástrojů - Skrýt titulek). Češtinu zapnete v menu přes TLB Settings - General Settings - Language.

Panel nastavení - desítky možností vám pomohou vytunit True Launch BarJak ale přidat menu a položky do něj? Postup je jednoduchý. Pravým tlačítkem klikněte kdekoliv na panelu True Launch Bar a v menu Nový se nalézají položky Menu, Oddělovač, Zástupce a také všechny nainstalované pluginy. Pokud vyberete položku Menu, pak v dalším kroku zadejte název tohoto menu, popř. máte možnost pomocí tlačítka Předdefinované nastavit menu pro přístup např. do ovládacích panelů, oblíbených položek, koše atd. V dalším kroku máte možnost volby mezi klasickým zobrazením nebo zobrazením pouze ikonek nebo položky v menu mít uspořádány do sloupců. Po kliknutí na novou ikonku menu máte možnost pravým tlačítkem přidat další menu nebo už přímo zástupce na vaše programy. Pomocí oddělovače (horizontální čára v menu) nebo titulku (horizontální čára s textem uprostřed) si můžete snadno rozdělit položky v menu. Přirozeně máte možnost si kdykoliv změnit jednotlivé ikonky všech programů nebo základních ikonek menu. Stačí vybrat v menu Vzhled - Změnit ikonu.

Můj vzhled True Launch Bar - programy, rss čtečka, ovládací panely a příkazový řádekVelmi zajímavé jsou také nejrůznější pluginy, které umožňují rozšíření funkcí např. o ovladač hlasitosti, ovládání Winampu, Windows Media Playeru, MediaMonkey, příkazový řádek, RSS čtečku, systémový monitor, přehled zaplněnosti pevných disků, ovladač Messengeru, předpověď počasí, kalkulačku, čas běhu počítače atd. Pluginů je spousta a každý si jistě vybere to, co skutečně potřebuje. Každý plugin má své nastavení a lze jej snadno upravovat. Téměr polovina všech pluginů je také jednoduše skinovatelná. Můžete si tak vybrat takový skin, který se vám zamlouvá. Samozřejmostí je, že v nastavení aplikace lze změnit vzhled celého programu a rozbalovacích menu.

Kontextová nabídka a přehled pluginůVzhledem k tomu, že program umí česky, jistě najdete spoustu vychytávek, které lze v nastavení upravit. Osobně bych vyzdvihnul záložku Myš, kde mám nastavené, aby se menu rozbalovaly po 20ms po najetí myší nad ikonku, díky čemuž se vaše práce skutečně zrychlí. Nastavit můžete opravdu vše, nač si vzpomenete. Od rozměrů, barev, průhlednosti, přes ikony až po klávesové zkratky. Stačí si jen s tím pohrát a výsledkem bude maximálně flexibilní program pro rychlý přístup ke všemu.

Výrobce programu Tordex připravil malé instruktážní video, která vám ukáže jak jednoduše přidat menu, zástupce, oddělovače a pluginy. Pro otestování máte možnost si stáhnout demo verzi. Licence programu stojí $19.90 pro osobní použití. Velmi zajímavé je, že výrobce nabízí také verzi pod názvem Free Launch Bar, která je zcela zdarma. Nemůžete ovšem používat pluginy, virtuální složky, skiny a barevné úpravy, profily, samozavírání menu po odjetí myši z menu (velmi nepříjemné), samospuštění zástupce po zastavení myši nad ikonkou, skiny pro kontextové nabídky, live update nebo zálohu a obnovu nastavení. Pro někoho to může být postačující, já ovšem směle doporučuji True Launch Bar.

Štítky: Utility


Komentáře

Redaktor ovsem.net Johnyz
20. listopad 2008, 19:10

no v Linuxu většinou platí pravidlo – pokud něco na ten systém není, tak si to napiš :-) Spousta pofiderních prográmků DODO (dodělej si doma), 90% her na linuxech buď nerozjedeš anebo musíš emulovat prostředí windows … a takhle by se dalo pokračovat do nekonečna

Berkoff
20. listopad 2008, 14:40

a az budou v linuxu, ackoli je to tady trosku off topic, ovladace na wifi do notebooku, dam si ho na notes a budu ho pouzivat, na ping me to staci, jenze kdyz mi nejde wifi, a instalovat grabovane ovl z windows se mi opravdu nechce, nemam na to tyden, tak pak si pokecame :)

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
20. listopad 2008, 12:25

Věc názoru, do demencí bych se osobně nepouštěl. Divím se, že Linuxáci nechápou, že celý tenhle zatentovaný flamewar není o nenávisti jedněch lidí ke druhým (což si nám dokázal), ale o přístupu k uživateli, rozsahu komerčních řešení, intuitivnosti.

Většina linuxáku se k linuxu dostala na škole, drtivá většina zejména na výšce (alá informatici). A kolik to může tak představovat procent lidí?

Já Linux nikdy nezavrhoval. Zkoušel jsem mnoho distribucí před cca 6-7 lety a tehda to bylo hodně nevyzrálé a pro neznalého nemožné pro zcela běžnou práci jako náhradu za Windows. Dnes bych rád věřil a věřím, že situace je jiná, že se vše ubírá směrem next, next, finish, protože takhle to musí být, aby to mohli ovládat masy, to snad uznáš.

Jenže stále jsou tu podnikatelé a lidé, kteří počítač mají jako obživu… A těm pojedou účetní programy, grafické editory a tisíce dalších komernčích programů, které nezbyteně potřebují pod Linuxem? Nepojedou, nikdy nepojedou (bez emulace, což jsme tak, kde jsme byli).

Bezpečnost jde ruku v ruce s uživatelem. Sám uživatel si způsobuje zavirování PC apod. To přirozeně souvisí s tím, že ten kdo používá Linux je přece jen technicky zdatnější a neklikne na každou debilitu.

Prostě Linux je fajn, ale ne pro každého a tak to zůstane.

HAd
20. listopad 2008, 11:23

Ten kdo tvrdí, že Windows je dokonalý a linux… je asi naprostý laik a PC amatér. Nesmyslné hybridní Windows, které neustále jen padá, zamrzá, blokuje paměť, zabíra místo na hdd, je otevřený, napadnutelny jak viry tak hekry. Oproti tomu linux, naprosto luxusní OP s definovatelnou variací, bezpečný, šetrný.... Jo, jo, Linux je luxus, ale musí se u něj člověk učit a vzdělávat, kdežto wokna jsou pro dementy…...

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
8. srpen 2007, 20:39

Nj, v drtivé většině pouze komerční programy jsou schopné nabídnout to nejlepší... Je to to samé jako dokonalé komerční Windows a nedokonalý freeware Linux…

TommyS
8. srpen 2007, 19:19

Po přečtení článku fakt mazec program ale po přečtení přízpěvků fakt kaše nehorázná. Tím můj PC trápit nebudu nesnáším placený prográmky…

Jirka
4. prosinec 2006, 18:47

Přesně tak, je to vynikající prográmek, který ušetří hodně nervů hledáním odkazů...

Začátkem prosince vyšla nová beta verze True Launch Bar 4.1.1, která již podporuje i Windows Vista.

Mira
4. prosinec 2006, 16:58

Skvělý prográmek! Zrovna jsem řešil právě ten problém, že na liště už mám opravdu přeplněno, ovšem tohle je luxus.
Díky.

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
4. říjen 2006, 10:52

Včera vyšel nový vynikající plugin Clipboard Manager, díky kterému získáte kontrolu nad texty a obrázky v clipboardu. Po klliknutí na danou položku je opět text nebo obrázek k dispozici pomocí CTRL + V.

In-počasí
1. říjen 2006, 21:53

Konečně česky, ale jinak je to velice dobrý program

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
1. říjen 2006, 12:09

Vyšla nová verze True Launch Bar 4.1.
Češtinu (79kB) si můžete stáhnout samostatně.

Aleš
21. září 2006, 09:27

Pavel: exe se nespouští, aplikace se integruje do Exploreru. Nastavení se ukládá do Setup.ini a Tlbdata.xml + složek se zástupci. Najít byste je měl v datech aplikací, tj. c:\Documents and Settings\%username%\Application Data\%flb_directory%, příp. zkuste kontextové menu > FLB Settings > Toolbars; když vyberete požadovanou sadu nastavení, ukáže se vám dole cesta.

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
21. září 2006, 08:43

Ale třetí odstavec se pořád týká placené verze programu! Free verzi jsem netestoval, tak je možné, že je pouze v angličtině. Ale přesto připomínám, že celý článek je o verzi placené a pouze v posledním odstavci upozorňuji na verzi free, ale podrobně ji nepopisuji.

Ozzy
21. září 2006, 04:45

Ve třetím odstavci píšete,že češtinu zapnete v menu….-ve free verzi je tam jenom angličtina….výrobce na svých stránkách asi popisuje instalaci plné verze a né free-verze…vyzkoušejte si to..

Pavel
20. září 2006, 19:30

Zalíbil se mi (ve verzi free), ale nepřišel jsem na to, jaký exe soubor se vlastně spouští a kam si ukládá nastavení. Rád bych si ho zazálohoval a přenesl i na další PC (se stejným nastavením). Poradil by mi někdo, prosím?

Pavel

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
20. září 2006, 18:27

Popis free verze je přímo ze stránek výrobce, takže není možné aby Vám nefungoval stejně... Vše co bylo v článku o programu řečeno se přirozeně týkalo placené verze tohoto programu. V článku je také popsáno, že čeština je třeba stáhnout, podrobněji jsem to napsal v třetím odstavci…

Ozzy
20. září 2006, 13:55

Jednak se ten prográmek ve free verzi vůbec nechová tak,jak popisujete a druhak nemá v sobě žádnou češtinu…

B@n@n
16. září 2006, 12:14

už při čtení članku to vypadalo na dost dobrý program ….no a po naisntalování jsem už jenom Chrochtal ... je to Super!!!!

Johnyz
14. září 2006, 22:33

výborný článek, výborný program, co dodat. Ostatní konkurenti jsou oproti True Launch Bar pěkné sušky.

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací