Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | VirtualBox - virtuální PC v každém PC


VirtualBox - virtuální PC v každém PC

Autor: Vojtěch Král  |  1. leden 2011  |  zobrazeno: 29 271×  |  2 komentáře

VirtualBox - virtuální PC v každém PCNe každý si může dovolit mít v pracovně několik počítačů s jinými operačními systémy. A proč by to tak vůbec někdo měl? Důvodů je mnoho. Je to například kvůli kompabilitě jednotlivých softwarových aplikací, kvůli možnostem, které každý OS nabízí, kvůli studijním účelům atd. Někdy prostě není na škodu mít "více PC v jednom". Jak ale tento "kousek" provést bez zbytečného dělení disků na více částí, rozděleného bootování apod.? VirtualBox by mohla být jedna z těch odpovědí.

VirtualBox se představuje

VirtualBox - virtuální PC v každém PCVirtualBox je freewarový nástroj, který je schopen virtualizovat libovolný počet PC o libovolných operačních systémech. V praxi to znamená, že je to program, který dokáže vytvořit soubor o jisté velikosti, který se se nadále chová jako kompletní PC. Virtuální samozřejmě.

Jeho zrod se datuje "teprve" v roce 2007 a je tedy považován za relativně mladý počin. I za takovou krátkou dobu, od zrodu do současnosti, si však dovedl získat mnoho obdivovatelů a spokojených uživatelů.

VirtualBox se také může pochlubit svou multiplatformostí, která mu zajišťuje široký záběr použití. Podporované OS a více informací naleznete zde.

Virtuální PC snadno a rychle

VirtualBox - instalacePráci s VirtualBoxem, či už s konkrétním virtuálním PC, bych klasifikoval jako velmi snadnout. Navíc je součástí instalace lokalizace do českého jazyka, která nejednoho uživatele jistě potěší. Na titulní obrazovce už jen stačí pomocí tlačítka Nový vlevo nahoře vyvolat obrazovku vytvoření virtuální PC jednotky. Nadále budeme pokračovat podle instrukcí a vybereme si požadovanou kategorii OS včetně verze.

VirtualBox - instalaceOptimální parametry pro virtuální jednotku, jako jsou operační paměť, velikost diskového prostoru apod., jsou již přednastavené a můžeme bez problémů pokračovat dále, pokud nemáme speciální požadavky. Velikost diskového prostoru máme možnost zvolit jak dynamickou (zvyšující se podle potřeby) nebo statickou. Jelikož se však jedná "pouze" o virtuální jednotku, doporučuji zvolit dynamicky se zvětšující nastavení.

Virtuální PC má spoustu výhod

VirtualBox nám dokáže vytvořit, jak jsem již psal, libovolný počet virtuálních PC strojů a to dokonce několik rozdílných jednotek obsahující stejný OS. A pokud máme dostatek operační paměti svého fyzického PC, na kterém VirtualBox běží, můžeme bez problémů provozovat takto několik systémů najednou, rozdílných i stejných.

VirtualBox - ukázka Windows 98 SEDalší nespornou výhodou je, že pokud nám nám systém ve virtuálním provedení vyvolá chybu, můžeme jednoduše zavřít pouze okno tohoto systému a je vypnuto. Není žádná možnost, jak by virtuální jednotka postihla počítač, na kterém běží. Je to naprosto "nezávislé" PC.

Dalším akspektem, který některé podobné virtuální jednotky nepodporují je jednoduchá propojitelnost s hardwarem "mateřského" PC. Kupříkladu bez problémů pracují síťové karty/připojení, USB sloty a další podobné komponenty.

VirtualBox - závěr

Jak můžeme z tohoto článku, ale především z vlastních zkušeností zjistit, tento pro běžného uživatele zdarma přístupný softwarový počin umí spravovat virtuální jednotky skutečně na úrovni, bezchybně a rovněž se dá považovat i za nenáročný (pokud si nezvolíme jinak). Samotné virtuální PC se chovají tak, jako kdyby byly naším primárním operačním systémem a dovolují nám je používat takřka bez omezení.

Štítky: Software, Systémové nástroje, Tipy a triky


Komentáře

Zdeněk Truněček
14. prosinec 2013, 11:21

Jak donutit Windows XP/32, aby pod VirtualBoxem 4.3.4 zobrazovaly adresářovou strukturu v DOS-formátu (8+3) i na sdílených discích. VirtualBox to “umí” jen na lokálním C:, ale na ostatních discích zpřístupňuje jen dlouhé názvy a krátké jen při výpisu příkazem DIR. (VMware Player zpřístupní DOS adresáře i na sdílených discích)

Jitule
2. leden 2011, 16:07

Jee zacinat novej rok novym clankem, to je hezky :)

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací