Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Window Clippings 2.1 - pohodlné snímání obrazovky, oken i výřezů


Window Clippings 2.1 - pohodlné snímání obrazovky, oken i výřezů

Autor: Jiří Melčák  |  6. září 2010  |  zobrazeno: 108 364×  |  5 komentářů

Window ClippingsČasto se setkáváme s potřebou uložit aktuální stav, který vidíme na obrazovce, abyste jej mohli poslat známému při řešení nějakého problému nebo prostě jen pro archivaci nějaké důležité informace. K tomu může velmi dobře posloužit komerční utilitka Window Clippings 2.1. Program sice stojí 18 USD, lze je však používat i bezplatně -  v tom případě bude v levém spodním rohu uveden watermark s názvem webu Window Clippings. Nezbytnou nutností pro snímací software je možnost jak sejmutí celé obrazovky, tak samostatných oken (i několika najednou pomocí klávesy SHIFT + kliknutí na dané okno), ale také i přesně definovaného výřezu z obrazovky.

Jak na Window Clippings

Možnosti nastavení Window ClippingsPo spuštění programu doporučuji si jej nastavit. V první záložce General si nastavíte akci, kterou chcete jako výchozí provést - tzn. buď uložit na disk nebo do schránky. Dále zde nastavíte na jakou klávesovou zkratku bude program/akce aktivována. Předpokládá se, že zatrhnete aktivaci pro klávesu Print Screen. Pokud však při této klávese nechcete vždy používat Window Clippings, pak si nastavte navíc další klávesu pro aktivaci - Shift nebo Control nebo obojí. Dále se může hodit zaškrtnout poslední checkbox na této záložce - Show Window Clippings icon in notification area - tedy aby ikona programu byla zobrazena v systrayi vedle hodin, což umožní lepší přístup k nastavení programu.

V záložce Image si můžete např. změnit barvu pozadí při snímání okna, případně (což doporučuji) nechat screen bez pozadí (Clear window background) a eventuálně ponechat i možnost zachování stínu okna z Windows Aero (include window shadow). Toto ve spolupráci s volbou uložení do PNG (doporučuji) vytvoří průhledný PNG soubor, se kterým se dá následně perfektně pracovat v dalších programech jako např. Photoshop, protože vás neruší žádné pozadí kolem kulatých rohů oken, prostě není zde žádné pozadí.

Jak sejmout dynamické (kontextové menu) a jiné aktivní prvky?

Ve stejné záložce Image je možnost v sekundách nastavit prodlení před samotným sejmutím okna/obrazovky (delay before capture), což poté tak indikuje odpočítavající čas v pravém spodním rohu. Můžete tak v klidu vyfotit i kontextové nabídky, případně události, které reagují při najetí myší nad prvek. Tato funkce zaslouží velkou pochvalu.

Nastavení uložení Window Clippings

Možnosti nastavení uložení Window ClippingsNa záložce Storage si jednoduše nastavíte, zda chcete, aby při sejmutí obrazovky se vás program vždy zeptal, kam chcete obrázek uložit (always prompt for location), nebo ideálně si nastavit adresář, kam se budou automaticky ukládat všechny screeny. Navíc zde můžete zatrhnout možnost, aby se obrázek zkopíroval do schránky (copy file to clipboard).

Níže si pak můžete vybrat do jakého formátu se mají snímky ukládat. Na výběr jsou PNG (doporučuji), JPG, TIFF a BMP.

Zajímavostí může být pro někoho možnost pomocí zásuvného modulu Send To FTP uložit snímek na vzdálený server.

Zkušenosti s Windows Clippings

Osobně mohu tuto utilitku doporučit, jsem s ní spokojen, byť kromě Window Clippings používám souběžně ještě jeden program na snímání obrazovky a to Jing (o něm napíšeme v některém z dalších článků), ale to spíše z historických důvodů. Window Clippings mám zakoupený a vzhledem k tomu, že často potřebuji snímat okna nebo obrazovky, byla pro mě investice do plné verze (bez vodoznaku) nutností. A vzhledem k funkci uložení obrazovky do průhledného PNG je program prostě vynikající s třešničkou na dortu ve formě odloženého sejmutí obrazovky. Mohu jen doporučit. Navíc utilitka má velikost ani ne 300 kB. Chybí snad jediná funkce a to odeslat obrázek okamžitě e-mailem, případně jej nahrát na nějakou sociální službu. Snad v další verzi...

Štítky: Systémové nástroje, Tipy a triky, Utility


Komentáře

LumpiCZek
21. září 2014, 12:12

….a nestačí na to prográmek přímo ve Winech-Výstřižky? Taky tím udělám screen jen požadovaného okna a pod.

3D foto
22. srpen 2011, 10:50

Tady je kdyžtak tip na další screenshot soft – seznam na http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Screenshot_software – Wikipedii.

Asteriks
3. březen 2011, 07:43

Na nic. Staci mi klavesa PrintScreen a malovani.

wojtha
28. září 2010, 13:01

Osobně používám PicPick http://picpick.wiziple.net, který umí i sejmout kompletně celý web (tzn. i plochu mimo aktuální viewport) přes IE, obsahuje i jednoduchý bitmapový editor – ideální na přidání pár popisků a šipek.

Kromě toho obsahuje i pár dalších vychytávek: pravítko, úhloměr, záměrný kříž a jednoduché kapátko. Jinak pod Firefoxem používám pro snímání celého webu rozšíření Screengrab!, které je pro tento úkol o něco pohodlnější než kombo Pickpic + IE.

A to nejlepší na závěr: pro domácí – neziskové – použití zdarma. Business licence stojí kolem $20.

Jitule
7. září 2010, 00:37

wooow panove, Fenix vstava z popela? :)

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací