Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Webdesign


Už máte svou vlastní doménu?

Autor: Jiří Melčák  |  11. září 2009  |  zobrazeno: 10 620×  |  3 komentáře

Sdružení CZ.NIC - správce domény CZTento článek reaguje na právě spuštěnou "osvětovou" kampaň sdružení CZ.NIC, která je správcem naší národní CZ domény. Kampaň probíhá na doméně www.dobradomena.cz, kde je sice zábavným způsobem převyprávěno něco, co ovšem obyčejnému člověkovi, na kterého primárně je tato kampaň mířena, vůbec nic neřekne. Hnacím motorem celé akce jsou přirozeně peníze - nic jiného za tím ani nehledejte. (Odborná) veřejnost se totiž v poslední době staví naštěstí (můj názor) skepticky a odmítavě k návrhu CZ.NIC o zavedení českých domén s diakritikou, což by roztočilo opravdu obrovský kolotoč s penězma a tak přichází s kampaní, aby podpořila prodej domén a útočí asi na to jediné na co jde - e-maily. Abyste mohli mít e-mail, kde v doméně budete mít ideálně své příjmení. Pokud však máte běžné příjmení, tak vězte, že byste narazili už před více než deseti lety.

Pokračování článku

Google Chrome - zajímavý internetový prohlížeč z dílny Google

Autor: Jiří Melčák  |  2. září 2008  |  zobrazeno: 29 298×  |  32 komentářů

Google Chrome - internetových prohlížeč z dílny GoogleDnes 2. září v devět hodin večer spustil Google oficiálně stránky svého nového projektu pod názvem Google Chrome, kterým si chce urvat část tržního podílu mezi ne moc pestrou nabídkou internetových prohlížečů. Google tak zatne další klín mezi současnou čtyřku - Internet Explorer (před pár dny byla vydána druhá beta verze IE8), Firefox, Opera a Safari. Google Chrome je a bude vyvíjen jako open source a počítá se tedy, že na vývoji se budou podílet i ostatní uživatelé. Ostatně již při vývoji si nemálo vypůjčili z jiných otevřených systémů. Celý prohlížeč Google Chrome běží na enginu Webkit a rozhodně si zaslouží vaši pozornost.

Pokračování článku

IETester - otestujte své www stránky v IE5.5, IE6, IE7 a IE8 beta

Autor: Jiří Melčák  |  5. červen 2008  |  zobrazeno: 9 773×  |  10 komentářů

IETester - otestujte své www stránky v IE5.5, IE6, IE7 a IE8 betaKaždý webdesignér, kodér nebo tvůrce www stránek se musí lopotit s testováním webů v několika různých prohlížečích, aby zajistil shodné zobrazení bez rozdílu použitého browseru. Zejména různé verze Internet Exploreru mohou vaše www stránky pěkně poptrápit. Dlouho existoval i obecný problém s provozováním IE6 pod Windows Vista. Šlo to sice řešit virtualizací např. Windows XP ve Virtual PC, příp. ve VMware, ale ne zrovna každý byl z toho nadšený. To se naštěstí konečně změnilo a díky programu IETester můžete testovat www stránky ve všech jeho verzích od IE5.5 až aktuálně po IE8 beta 1.

Pokračování článku

České fonty - galerie fontů ke stažení zdarma

Autor: Lenka Melčáková  |  2. červen 2008  |  zobrazeno: 119 417×  |  12 komentářů

Galerie českých fontů ke stažení zdarmaKdyž vytváříme www stránky pro naše klienty, často si říkáme, že máme tolik svých projektů, které bychom chtěli sami vytvořit, ale nějak na to nezbývá čas. Během měsíce března jsme si však čas udělali a vytvořili jsme jeden z menších projektů, který již dlouho nosíme v hlavě. Jedná se o galerii kvalitních českých fontů, které jsou k volnému užití.

Pokračování článku

Domény s diakritikou opět žhavým tématem - kravina nebo blbost?

Autor: Jiří Melčák  |  23. květen 2008  |  zobrazeno: 11 335×  |  17 komentářů

Sdružení CZ.NIC - správce domény CZ Českým internetem teď sviští různé zprávy a články o znovu otevření diskuze na téma zavedení domén s diakritikou (tedy s háčky a čárkami). Původcem této diskuze je sdružení CZ.NIC, správce české národní domény CZ. Diskuze na téma zavedení tzv. IDN domén probíhala již kolem roku 2004, kdy se jak organizace, tak jednotlivci vyjádřili rozhodně více nesouhlasně než v roce 2006. Ještě abych osvětlil, co znamená ona IDN doména - IDN je systém, díky němuž mohou doménová jména obsahovat znaky národních abeced. V České republice to tedy znamená, že domény .cz mohou obsahovat znaky s českou diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Má zavedení IDN nějaký smysl?

Pokračování článku


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací