Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | České fonty - galerie fontů ke stažení zdarma


České fonty - galerie fontů ke stažení zdarma

Autor: Lenka Melčáková  |  2. červen 2008  |  zobrazeno: 119 684×  |  12 komentářů

Galerie českých fontů ke stažení zdarmaKdyž vytváříme www stránky pro naše klienty, často si říkáme, že máme tolik svých projektů, které bychom chtěli sami vytvořit, ale nějak na to nezbývá čas. Během měsíce března jsme si však čas udělali a vytvořili jsme jeden z menších projektů, který již dlouho nosíme v hlavě. Jedná se o galerii kvalitních českých fontů, které jsou k volnému užití.

Proč vznikl projekt galerie českých fontů?

Stěžejním důvodem byl fakt, že na české scéně něco podobného zcela chybělo. Zahraničních galerií fontů je samozřejmě více než dost, ale pro našince to není zcela vhodné místo pro hledání fontů, zejména v případě, že chcete pracovat s českými znaky. Naším cílem je (na rozdíl od drtivé většiny zahraničních galerií) sesbírat pouze kvalitní fonty, které navíc podporují českou znakovou sadu. Věříme, že tak České fonty budou pozitivně vnímány zejména webdesignéry, případně i DTP grafiky, kterým galerie usnadní výběr fontů a mohou si být jisti, že čeština bude korektně zobrazena. Většina sesbíraných fontů je také vydána pod licencí royalty free a lze je tedy volně užívat jak pro soukromné, tak i pro komerční účely. V případně odlišných licenčních podmínek je na to upozorněno v detailu daného písma.

Zda dané písmo korektně zobrazuje české znaky se můžete u každého fontu přesvědčit z obrázku, kde je zobrazena známá věta: "Příliš žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy". Tato, byť nesmyslná věta obsahuje všechny české znaky.

Náhled českých fontů ke stažení zdarma

Jednotlivá písma můžete vybírat podle jmenného seznamu, nejstahovanějších, nejnovějších nebo můžete font vyhledat přímo. Pro méně znalé tématu jsem napsala také návody:

Téměř hned po spuštění webu bylo poznat, že je o stránky zájem, přišlo i pár kladných ohlasů, které nás velice potěšily a dodávají nám motivaci pokračovat v rozšiřování kvalitních českých fontů. Například nejstahovanější font Gunny Handwriting je k dnešnímu dni stažen 1427x, což je za tři měsíce - vzhledem k tématu stránek - docela pěkné číslo.

Budu moc ráda, když České fonty budou k užitku všem, kteří s fonty pracují denně, i těm, kteří jednou za čas potřebují najít pěkné písmo pro nějaký svůj projekt.

Aktualizace - 12. června 2008

Na českých fontech jsme pro zjednodušení hledání fontů přidali následující kategorie. 

Štítky: O nás


Komentáře

Thomixcz
15. duben 2010, 10:46

FontPark mel posledni pul rok problemy s licenci fontu proto se podpora neuskutecnila. V bete jsem jiz videl seznam ceskych pisem ale nehodla jito spustit driv nez vyresi tento problem.

Alvy
6. březen 2009, 21:55

hmmm, takže jen jestli admin Thomixczovi nekecal a nebo nekecal Thomixcz :lol:

Redaktor ovsem.net Johnyz
22. leden 2009, 15:38

no thomixcz mluvil o15k celkem, ale i tak jsem zvědav, jestli to do dvou měsíců stihne … slibovat může hory doly, ale ono je vždy jednodušší třídit fonty pouze dle kategorií (fantasy, gothic, tech atd ..) a na češtinu se vy..at.

Redaktor ovsem.net Jirka
22. leden 2009, 13:40

S podporou české diakritiky? 15 000 český fontů? Myslím, že ne ;)

Thomixcz
22. leden 2009, 10:20

Ale ale :). Pokud admin fontparku nekeca tak do dvou mesicu bude filtrovani diakritiky hotove. Uz tet me ujistil ze na fontparku je vic nez 15 000 fontu s podporou diakritiky. Na to ze tyto stranky existuji par mesicu maji zasebou vic nez kus prace.

Redaktor ovsem.net Jirka
13. prosinec 2008, 13:52

Ne, není. Stejně jako na profimagazin.cz si rýpnu, že jste ani tento článek nečetl. Projekt České fonty má jiné poslání než Font Park.

Thomixcz
11. prosinec 2008, 15:22

Nejlepsi je www.fontpark.net je tam 90 000fontu zdarma ke stazeni.

filla
10. červen 2008, 13:51

Skvělé. Přesně tohle zaplňuje mezeru která na českém internetu byla. Jen houšť:)

Najja
6. červen 2008, 16:08

Úžasné!! Konečně mám odkud čerpat… Nejlepší je v tomto směru samozřejmě zahraniční DAFONT.COM, ale každý to zná – najde si krásný font a on nepodporuje českou dakritiku. Skvělá práce, teď už takový problém odpadá... :-)

Vario
3. červen 2008, 23:35

Výborné, málokterý český projekt mě dokáže takhle nadchnout. Skvělá práce!!

Tomouch
3. červen 2008, 14:47

Víc než dobrá práce! Je to přehledné, jednoduché a je opravdu z čeho vybírat. Supr! Jen tak dále!!

zputnik
3. červen 2008, 09:07

Přidávám svůj hlas k pozitivním ohlasům. Dobrá práce.

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací