Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Google Chrome - zajímavý internetový prohlížeč z dílny Google


Google Chrome - zajímavý internetový prohlížeč z dílny Google

Autor: Jiří Melčák  |  2. září 2008  |  zobrazeno: 29 579×  |  32 komentářů

Google Chrome - internetových prohlížeč z dílny GoogleDnes 2. září v devět hodin večer spustil Google oficiálně stránky svého nového projektu pod názvem Google Chrome, kterým si chce urvat část tržního podílu mezi ne moc pestrou nabídkou internetových prohlížečů. Google tak zatne další klín mezi současnou čtyřku - Internet Explorer (před pár dny byla vydána druhá beta verze IE8), Firefox, Opera a Safari. Google Chrome je a bude vyvíjen jako open source a počítá se tedy, že na vývoji se budou podílet i ostatní uživatelé. Ostatně již při vývoji si nemálo vypůjčili z jiných otevřených systémů. Celý prohlížeč Google Chrome běží na enginu Webkit a rozhodně si zaslouží vaši pozornost.

Instalace Google Chrome a import záložek z Firefoxu a Internet Exploreru

Instalační soubor má velikost necelého půl mega. Instalace je rychlá a bezproblémová. Na konci instalace vám Google Chrome nabídne import záložek z Firefoxu - ten musí být vypnutý, jinak se import nezdaří (jako u mě), ale i poté máte kdykoliv možnost je importovat přímo z Google Chrome. V aplikaci navíc lze poté importovat z Internet Exploreru. Kromě záložek máte na výběr možnost importu vyhledávaných výrazů, uložených hesel a procházení historie.

Seznámení s Google Chrome

Google Chrome - nová záložkaPrvní dojmy z Google Chrome jsou veskrze pozitivní. Prohlížeč je jednoduchý a rychlý. Na liště nenajdete klasické menu. Nastavení a funkce jsou schované ve dvou tlačítkách vpravo vedle adresního řádku prohlížeče - vzhledem k tomu, že to je zatím jednoduchý prohlížeč a snad tak i zůstane - je to ideální řešení. Záložky se automaticky zmenšují na šířku, když přidáváte nové a nové záložky. Adresní řádek disponuje našeptáváním z historiie prohlížených stránek - jak v názvu, tak v URL adrese, případně hned nabízí možnost daný výraz najít na Google. Ba co víc - Google Chrome nabízí ve výchozí instalaci možnost výběru změny vychozího hledání z Google Search např. na Seznam, Centrum, Jyxo, Slunečnice... a samozřejmě si můžete nadefinovat vlastní adresu pro hledání. Jinými slovy - každý si příjde na své. Velmi pěkné, chválím. A když jsme byli u adresního řádku, nemohu nezmínit velmi příjemné zvýraznění domény na úkor zbylé URL adresy, tak jak to známe z beta verzí IE8.

Anonymní surfování s Google Chrome

Google Chrome nabízí také možnost anonymního surfování. Stránky, které otevřete v tomto okně, se nezobrazí v historii prohlížeče ani v historii vyhledávání a nezanechají ve vašem počítači po zavření anonymního okna žádné stopy, jako např. soubory cookie. Zachovány však zůstanou všechny soubory, které stáhnete, a záložky, které vytvoříte, což je logické.

Funkce, které u Google Chrome oceníte

Google Chrome - našeptávačVelmi příjemnou funkcí je zobrazení v levém dolním rohu informačního okénka s URL adresou odkazu při najetí myší nad jakýkoliv odkaz na stránce. Přehledně zpracováné procházení historie navštívených stránek (CTRL + H) vám usnadní hledání stánek. Google Chrome nabízí také jednoduché smazání stop - historii procházení, historii stahování, může vyprázdnit mezipaměť, odstranit soubory cookie a vymazat uložená hesla. To vše s možností výběru časového úseku, který se má vymazat. Prohlížeč vám nabídne možnost znovu otevření zavřené záložky - když otevřete novou prázdnou záložku, tak v pravém sloupci dole jsou žlutě podbarvené názvy posledních uzavřených záložek. Případně si z nové záložky můžete otevřít vaše oblíbené stránky pomocí náhledů daných webů.

Barevně zvýrazněná syntaxe zdrojového kódu je také velmi příjemná. A integrovaný inspektor zdrojového kódu také není k zahození. Můžete tak například zkoumat jaké vlastnosti má daný prvek definované v CSS, stejně jako např. z rozšíření Firebug pro Firefox. Škoda jen, že nejdou CSS přímo editovat a ladit tak web - toho se snad dočkáme v dalších verzích.

Google Chrome - správce úloh Google Chrome nabízí i integrovaného správce úloh, kde můžete vidět, kolik paměti se ta která záložka ukousne, zajímavé že? Pro detailnější zkoumání je zde možnost zobrazit statistiky pro experty.

Při maximalizovaném okně nemá prohlížeč žádné postranní lišty ani zleva, zprava, zespodu. Výborné. Samozřejmostí je možnost přesunu jednotlivých záložek myší. A velmi příjemná je také možnost změny velikosti textarea, jak to známe ze Safari. Zajímavostí je možnost vytvořit zástupce na plochu, která po otevření v podstatě vypadá jako aplikace bez adresního řádku. Toto použití může být zajímavé např. pro přístup k emailům, kdy se tak Google Chrome přibližuje desktopovým aplikacím.

Co mi v Google Chrome chybí...

  • Možnost zobrazit stránky ve full screenu.
  • Chybí mi mouse gestures, na které si člověk zvykne velmi rychle - minimálně pro krok zpět, vpřed, zavření záložky nebo otevření nové.
  • Nemožnost editace CSS v inspektoru a pohodlně tak ladit weby.

Závěrem mohu Google Chrome opravdu pochválit, líbí se mi ve své jednoduchosti. Věřím, že jako open source velmi rychle dostane do vínku i další zajímavé funkce a snad se objeví funkce, které nyní postrádám - nejvíce ona gesta myší. Bez toho nedokáži efektivně pracovat. Na druhou stranu také doufám, že díky open source to neskončí jako u Firefoxu, který člověk musí tunit desítkami pluginů. Google Chrome má velmi slušný základ stát se jednoduchým a oblíbeným prohlížečem. Mě osobně překvapil a budu jej dále sledovat a hlavně testovat. A pro hnidopichy dodám, že Google Chrome prošel bez problémů ACID2 testem (který sice není tak důležitý, ale lidi to prostě mají rádi). Jak se Google Chrome líbí vám?

Štítky: Internet


Komentáře

tomas
29. červen 2011, 16:08

jeto nejrychlejší internet má 2-898 GB

morgan
23. květen 2011, 06:57

F11 – fullscreen….takže tam asi bue :/

Kimbo
1. leden 2009, 00:22

Fakt dobrý doporučuji

Escalope
2. říjen 2008, 10:25

Hmm, zajímavé, ale nejde ani nainstalovat….

Fittipaldi
25. září 2008, 13:11

Nevíte někdo jestli už náhodou nejsou do Chrome gesta myší? Sem si řikala, že se třeba bude chtít google vytáhnout a bude vývojařit superrychle :)

Krocan
24. září 2008, 16:39

Instalačka má 474 kB, ale po spuštění stahuje “cosi” z netu. Je někde k dispozici kompletní instalačka, když budu instalovat na PC kde ještě není net (předinstalace) ?

Wreis
10. září 2008, 19:03

Chrome je jistě zajímavý... Napsal jsem o něm také článek na svém blogu

článek na ourego.cz

sobota
6. září 2008, 20:28

Vypada to opravdu nadejne!

jry
5. září 2008, 08:52

jedine FF3

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
4. září 2008, 15:15

Darsian: Teď mi psal kámoš a poslal mi tento link:
http://www.linkuj.cz/?id=show&viewnr=4&typ=0&par=55509

Tohle je spam na linkovacích službách.

Redaktor ovsem.net Johnyz
4. září 2008, 14:21

Google a dobročinná společnost a nejde mu primárně o trh a o prachy??? A z které větve že jste to spadli?

Doporučuji přečíst si článek o Google.

Dave
4. září 2008, 12:38

Tady je pár zajímavých příkazů:

about:version – zobrazí číslo verze aplikace
about:plugins – zobrazí instalované pluginy
about:cache – zobrazí obsah cache prohlížeče
about:memory – zobrazí množství použité paměti pro jednotlivé otevřené stránky
about:network – nabízí nástroje pro monitoring sítě
about:dns – zobrazí statistiku cachingu DNS záznamů
about:stats – zobrazí spoustu statistik…

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
4. září 2008, 11:03

Ok, nehádejme se. O existenci komixu jsem nevěděl, jinak je jisté, že bych napsal i jeden odstavec o filozofii, která tam je jasně nastíněná. Ráno jsem se dočetl, že se chystá vypuštění nového browseru a večer v devět hodin ho vypustili a o 10 minut později jsem ho studoval a věnoval se prostě jen jemu.

S tím linkuj máš pravdu, ale to se stalo dnes. Včera a předevčírem byl oproti ostatním postům ohledně Google Chrome hodně nízko, resp. měl pouze 2 hlasy.

Na druhou stranu, stejně si myslím, že ač dávají kód ostatním – což je super, protože rychlost je skvělá, sperátní procesy je perfektní věc a mnoho dalšího… – tak se určitě budou snažit to vše zúročovat ve svém vlastním browseru tedy právě v Google Chrome, což je zase jen dobře a myslím si, že to zamíchá tržním podílem, ať chtějí nebo ne. A já se věci rád dívám z uživatelského hlediska, ne z hlediska vývojáře.

Jitule
4. září 2008, 11:02

to Darsain: Ty jo, normálně si začínám myslet, že se z googlu stala dobročinná společnost :D

Darsain
4. září 2008, 10:51

Jirka: komix je dostupny uz niekolko tyzdnov.

a keby slo googlu primarne o trh, tak by nedovoloval ostatnym browserom kedykolvek a bez pytania vziat zdrojove kody chrome a pouzit ich u seba … precitaj si este raz posledny odsek mojho postu (alebo spominany komix) ... google nezaujima trh, google zaujima rozvoj browserov aby sa jeho weby mohli dalej rozvijat, pretoze pri dnesnej situacii stagnuje

a v dobe ked som pisal post bol tvoj clanok o chrome na prvom mieste na linkuj.cz

JS benchmark
4. září 2008, 10:16

Zde je zajímavý benchmark pro test rychlosti javascriptu:

http://code.google.com/apis/v8/run.html

Výsledky jsou v porovnání s FF, O, Safari, IE7 naprosto oslňující.

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
4. září 2008, 09:47

A ještě jedna věc, pokud si myslíš, že Google jde jen o jiný přístup a ne o podíl na trhu, zajímavé. Nepracuješ pro Google?

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
4. září 2008, 09:43

Darsian: Asi ses špatně vyspal, to chápu, to se stává všem.

Spamovat linkovací služby. Dostal si mě. Během dvou dnů se na linkovacích službách objevilo tolik skutečného spamu, kde články, resp. bleskovky měly sotva jeden odstavec textu.

A taky je to můj osobní názor. Popsal jsem co to v základu nabízí, jaké tam jsou na první pohled novinky a co mi naopak chybí. Článek jsem psal půl hodiny po uvolnění beta verze, tak si ti ze srdce omlouvám, že jsem nestudoval komix a historii, já se věnoval samotnému prohlížeči. Chyť se za nos a pak piš.

A ještě si dovolím k těm linkovacím službám. Zkus se někdy podívat na dementní linkuj.cz – článků o Chrome je tam kolem desíti – opět s jedním odstavcem textu a mají více hlasů než můj linknutý článek. Jsem fakt strašný spammer, snad to rozchodím.

Darsain
4. září 2008, 01:22

a jo, z nazvu domeny mi je jasne ze nemozem ocakavat nejake rozsiahlejsie vedemosti o konkretnych veciach, tak sa ospravedlnujem za pohorseny post pred tymto :) ... ale tak potom aspon nespamujte linkovacie sluzby prosim vas

Darsain
4. září 2008, 01:17

co je toto za clanok/recenziu … ani si nezavadil o hlavnu myslienku vzniku google chrome, o inovaciach v pristupe ku generovaniu jednotlivych stranok, o priority pri programovani chrome, o uplne novy system v spravani sa zaloziek, o moznosti poskytovanymi programatormi google chrome pre developerov ostatnych web browserov, ... jezisi …

mno, ale google vie co robi a pre podobnych BFU je tu nadherne nakresleny google komix: http://www.google.com/googlebooks/chrome/

odporucam precitat cele, pretoze toto je recenzia na buduci browser z hladiska novej konkurencie, lenze dovod vzniku google chrome nikdy nebolo dosiahnut nejaky podiel na trhu browserov a teda zameranie tohto clanku je uplne chybne …

trochu zaspoilujem komix a napisem teda tu prioritu. ta znie: zadarmo pomoc vylepsenia ostatnych browserov pri postaveni ich na novu uroven, zavedenie novych webovych standardov, urychlenie rozvoja internetovych stranok, aby sa zacali brat ako aplikacie, nie len ako “stranky”, vytvorenie novych moznosti pre programovanie stranok … toto cele google robi preto, lebo momentalne obmedzenia browserov ho brzdia v dalsom vivine … to je dovod, preco sa google pustil do tohto ptojektu. takze nie len dalsi browser, z ktoreho si BFU mozu spravit nabozenstvo, tak ako je to teraz u FF a ciastocne u opery a IE …

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací