Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Internet Explorer 9 beta 1 - zamrzlo peklo?


Internet Explorer 9 beta 1 - zamrzlo peklo?

Autor: Jiří Melčák  |  16. září 2010  |  zobrazeno: 11 765×  |  4 komentáře

Internet Explorer 9Microsoft představil první veřejnou betaverzi svého připravovaného nového internetového prohlížeče Internet Explorer 9. Internet Explorer byl pro dlouhá léta synonymem pro nejhorší prohlížeč světa, kterého zatracovali, zatracují a budou zatracovat všichni weboví vývojáři. (Pro ne tak znalé problematiky nutno podotknout, že ona nenávist vůči IE byla vždy oprávněná.) Internet Explorer ve verzi 6 až 8 byl skutečnou brzdou vývoje internetu, potažmo internetových aplikací. Vše se má změnit verzí Internet Explorer 9, kterou si již nyní v první veřejné betaverzi můžete vyzkoušet i vy sami.

Internet Explorer 9 - bude se konat zázrak?

Beta verzi Internet Exploreru 9 si můžete stáhnout přímo ze stránek Microsoftu. IE9 lze nainstalovat pouze na operačním systému Windows Vista a Windows 7. Na Windows XP nikdy Internet Explorer 9 nepojede, neboť využívá funkce systému, které prostě v XP nejsou a nebudou. Pozitivní však je, že IE9 lze odinstalovat jako jakýkoliv jiný program, stává se pak autonomním softwarem.

Internet Explorer 9 jednoduše řečeno dohnal konkurenci. Nejedná se o záplatovanou IE8, ale o zcela nový prohlížeč, který je mnohonásobně rychlejší než jeho starší bratři. Nové javascriptové jádro šlape na paty jak Chrome, tak Opeře, což je zlepšení z nuly skoro na sto. Prohlížeč je skutečně moderní, dohnal všechny ztracené roky, konečně se dočkáváme téměř plné podpory pro CSS3 a také je vidět, že Microsoftu již není cizí ani slovo HTML5. Myslím, že více než slova zde mluví sám za sebe následující obrázek:

Internet Explorer 9

Zdroj: msdn.microsoft.com

Další zajímavá tabulka, jak jsou na tom prohlížeče s podporou CSS3 - včetně IE9 (byť preview 3, tedy ne tato beta verze): http://www.quirksmode.org/css/contents.html

Internet Explorer 9 navíc nabízí např. hardwarovou akceleraci pomocí využití GPU vaší grafické karty, což je jistě příjemné v době, kdy se pomalu začíná prosazovat HTML5, byť její specifikace není dokončena a ještě dlouho nebude a i zde bude další vývoj webů ovlivněn touto nejednotností. Konsorcium W3C poněkud zaspalo dobu, ale to je již jiná smutná pohádka. Nově také IE9 stejně jako např. Chrome používá jeden adresní řádek pro hledání spolu s našeptávačem.

Další novou vlastností je integrace download manažeru, což potěší snad každého. Celé uživatelské rozhraní bylo notně zjednodušeno, což je však také krok správným směrem. Další příjemnou možností je, že si můžete určitou stránku připíchnout na Windows 7 taskbar.

Negativem dále zůstává v podstatě nemožnost tvorby pluginů třetích stran pro rozšíření funkcí prohlížeče. Ne, že by to opravdu nešlo, ale řekněme, že by se do toho pustil jen málokdo a nikdy se tak asi nedočkáme rozšířeních tak jak je známe třeba z Firefoxu.

Internet Explorer 9 už nebude ten špatný...

Závěrem je nutné říct, že je to opravdový skok. Konkurence byla dohnána. Teď je třeba ji šlapat na paty a snažit se neusnout na vavřínech a získat tak mezi uživateli mnohdy ztracenou důvěru. Také musíme mít na paměti, že toto je pouze beta verze a finální verze IE9 v příštím roce nás může ještě mile překvapit. Máme se rozhodně na co těšit.

Štítky: Internet, Internetové prohlížeče, Microsoft


Komentáře

pyramidak
22. prosinec 2010, 21:41

IE9 je hlavně první prohlížeč podporující plně ICC profily. Tedy pokud máte nahraný ICC profil vašeho monitoru pomocí nějakého ICC loaderu kvůli chybě ve Vista a MS to navíc nechce z nějakého důvodu odstraňovat, tak pak můžete vidět správné barvy i na webu! Toto dříve možné nebylo, i když se konkurence snažila. Jenom za boha nemůžu přijít na to, jak si dát výchozí prohlížeč google? MS ho snad zpřístupní v plné verzi :-).

Redaktor ovsem.net Jiří Melčák
24. září 2010, 09:54

Ještě přidávám odkaz na na přehlednou tabulku s podporou CSS3 přímo a jen pro IE9: http://www.impressivewebs.com/css3-support-ie9/

martin
18. září 2010, 12:21

Musim jen potvrdit zavratnou rychlost,coz zrovna u IE nikdy nebyla.
Navic vzhled mi prijde take uzivatelky pratelstejsi,i kdyz je to velice podobne Google Chrome,od ktereho asi utecu a poprve snad prejdu na na toto IE 9,rychlosti ma snad snad na vsechny prohlizece, snad i o 30% lepsi accelerace,no proste musim rict jen samou chvalu,konecne to v microsoftu pochopily,ze maj pohnout zadkem ,nebo jim ten vlak uplne ujede :)

Redaktor ovsem.net Jiří Melčák
17. září 2010, 08:27

Po jednodenním používání IE9 musím říct, že je to divný pocit vidět v praxi téměř plnou podporu CSS3 v prohlížeči s takovým jménem… Člověk si uvědomí, jak smutné je, že to Microsoftu trvalo jednu dekádu, aby přišlo s něčím takovým…

Ne, že bych nebyl rád, jsem strašně rád… Jen, že sice IE6 pomalinku a jistě umírá, ale zase – kolik let s námi tady budou paskvily jako IE7 a ano i IE8 je pro mě paskvil z tohoto pohledu.

Je fajn mít IE9, ale jeho předchozí hloupý starší bratři stejně znamenají, že IE je prostě skoro sprosté slovo.

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací