Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Jak se BFU webdesignerem stal


Jak se BFU webdesignerem stal

Autor: Lenka Melčáková  |  11. říjen 2006  |  zobrazeno: 62 094×  |  99 komentářů

Jak se BFU webdesignerem stalNáš web většinou nebývá založen na negativních názorech nás redaktorů. Úspěšně se snažíme vyhýbat se kritizování různých programů a situací na internetu a ve světě. Ale již delší dobu mi nedá spát jedna věc a musím o ní napsat. Prostě musím, musím, musím. Proto se předem omlouvám běžným uživatelům počítače, kteří takoví nejsou, jak popisuji níže a také se omlouvám mladým lidem ve věku od 13 do 17 let, kteří jsou cílevědomí a pracují na sobě a vědí, že nic není zadarmo. Článek je psaný s nadsázkou, ale je v něm kus smutné pravdy. Snad mne pochopíte...

Kdo je to BFU

Krásný český překlad zní "Běžný Franta Uživatel." BFU poznáte snadno, zajde si do supermarketu a koupí si první počítač, který mu padne do oka za nějakých 25.000 Kč (hodnota PC je přitom asi 17.000 Kč). Pokud už počítač vlastní, tak v něm má stoletý prach, protože tu skřín logicky nemůže otevřít, aby neporušil reklamační řád. Nejčastější internetový prohlížeč je Internet Explorer, na ploše mu většinou visí kalendář ukazující, kdo má zrovna dneska svátek atd. Takových lidí je hodně a je to fajn, protože internet je mocný nástroj a skrývá plno netušených možností a obdivuji i ty starší, kteří si s počítačem opravdu poradí a jsou z internetu nadšení. Opačná situace nastává tehdy, kdy se BFU rozhodne stát profesionálem, ať v jakémkoliv oboru.

Jak BFU zjistí, že je grafikem

BFU měl v noci barevný sen a z toho usoudil, že má cit pro barvy. Opustí program malování ve Windows a stáhne si ten fotošop, o kterém psali někde na netu, že je to jeden z nejlepších grafických editorů. Rozdíl mezi malováním a Photoshopem je jako by jste skočili z pravěku do třetího tisíciletí. A tak objevil Ameriku, protože jak minule vyfotil novým digitálním fotoaparátem za 4.000 Kč svoji Boženku, tak měla škaredý jebák na čele a fotošop ho dokázal umazat. Také tou kouzelnou hůlkou se mu na fotce Boženky povedlo umazat pozadí, ale maličko jí to okousalo vlasy a prsty. Dále na něj fotošop chrlí nějaké #b5111b, #e25118 či co, ale když použije kapátko a se zavřenýma očima klikne kdekoliv na obrazovku, tak mu to vždy vybere nějakou krásnou a zářivou barvu. No a protože už BFU dávno trápila otázka, jak se vůbec dělají takové internetové stránky, tak si jen tak zkusil vytvořit grafický návrh. Určitě se mu povedl, protože i Láďa odvedle mu ho pochválil a ten o tom musí něco vědět, jelikož je malíř pokojů a má ten cit pro ty barvy.

Jak se z BFU stane vebdizajnér

Dalším krokem po designu je stránky oživit a tak BFU narazí na nejlepší program a to FrontPage (čti doslovně frontpage popř. frontpíč). Frontpíč umí výborné věci, nahraje obrázek do hlavičky stránky, i když ho sice nějak rozkostičkoval, ale protože neví čím by to mohlo být, nechá to tak, je přece zřetelné co na tom obrázku je. Umí podbarvit menu jakoukoliv barvou, kterou nabere známou technikou - zavřít oči - kliknout. Mrkne se tedy na další záložky ve fronpíči a to třeba HTML/kód. A hele, jak je dobrý, vytvořil stránky, které mají asi 1000 řádků, takže to jsou určitě stránky profesionální, když to vyplivlo tolik dat najednou. No nic, přepne se zpátky, stejně tomu nerozumí. Svoje první stránky BFU prodá Láďovi, malíři pokojů a protože je to kamarád tak za 1.200 Kč.

Jak si BFU vebdizajnér tiskne vizitky a následně otevírá DTP studio

Když už je tak slavný, že vytvořil internetové stránky, je třeba dostat se do podvědomí dalších zákazníků a tak si navrhne vizitky ve Wordu, ve kterém je přece tolik krásných fontů na výběr. Rovnou zkombinuje čtyři fonty a asi pět duhových barev. O den později Božence vykládá, že mu ty Lamy v tiskárně řekli, že to z té diskety nemůžou dostat, protože je pravděpodobně zničená. Přitom on, když ji vytáhl z počítače, tak ji položil vedle mobilu na stůl a potom si ji opatrně vložil do kabely, přece do té, co má to uzavírání na magnet. Tak obětoval CDečko a donesl jim to příště na CD, ale jsou to Lamy velké v té tiskárně, protože oni jemu vebdizajnérovi a grafikovi nebudou říkat, jak má udělat vizitku, ať se jsou bodnout s nějakýma křivkama či co. Vytiskne si to doma sám, dostal přece od Ládi 1.200 Kč, tak si za to jde koupit tiskárnu. Natiskne vizitky na kancelářský papír, který ještě bude třeba podlepit tvrdým kartonem a nastříhat. To mu udělá dcera, protože teď zrovna v první třídě stříhají písmenka do abecedy. A BFU následně utíká do prodejny a kupuje toner do tiskárny za 1.200 Kč, protože došla barva.

Jak jde BFU do knihkupectví

Chce se přece jen dozvědet něco více o vebdizajnu, když už v tom pracuje, tak si chce koupit knížku. Jede prstem po regále: CSS, PHP, HTML, Photoshop, Flash. Fotošop zná, ale ty ostatní slova mu nic neříkají a ty knihy jsou tak tlusté a stojí od 400 Kč, na to si ještě nevydělal. A stejně, frontpíč to umí všechno udělat za něj.

A jak to dopadlo?

BFU si v brzké době zajde pro živnostenský list a protože má už dlouhodobé zkušenosti s vebdizajnem (asi tak 6 měsíců) a není třeba se učit novým věcem, protože frontpíč to vše zkousne, zakládá svoji firmičku. Stránky běžně prodává od 15.000 Kč (když je to kámoš) do 30.000 Kč. Zde není již co dodat...

Snad jen, že ještě existuje druhá skupina webdesignérů

Jak se BFU webdesignerem stalVe věkové kategorii od 13 do 17 let. Začíná to úplně stejně jako u BFU, rodiče mu koupí počítač z hypermarketu, dále si z warezu stáhne FrontPage, Photoshop, ti lepší pak třeba Dreamweaver. A protože mu ten vebdizajn jde, tak udělá stránky klanu, kde se přibližně pět pubertálních jedinců v komentářích baví v jazyce nesrozumitelném a v podstatě je to web nečitelný, protože na černém pozadí se tmavě šedé písmo čte velice špatně. Pak vytvoří stránky pro svoji třídu, ale udělá změnu, na černém pozadí použije písmo tmavě červené, aby to slepí a staří učitelé nemohli přečíst. A ejhle, po tolika zkušenostech ze dvou webových stránek je z mladého najednou vebdizajnér.

Jak jde mladý vebdizajnér do knihkupectví a tiskne si vizitky

Mladý vebdizajnér do knihkupectví nechodí. Ve škole mají dost povinné četby, kterou nestíhá. A vizitky si také netiskne, protože on je tak dobrej, reklamu nepotřebuje a hned druhý den píše do profi webdesignerského studia a žádá o zaměstnání.

ICQ rozhovor

Po tomto pohovoru do zaměstnání mladý vebdizajnér ani neodpoví nebo vás rovnou pošle někam. Nevděčná to práce pro profesionální webdesignery, nikdo je nežádá o zaměstnání v kvádru a s kvalitním životopisem či referencemi, co by stály za zhlédnutí. Rovnou mu nějaký týpek na ICQ napíše: "čuss, nebyla by u vás nějaká práce?" A u firmy, která má několik zaměstnanců a špičkového grafika se zeptá, jestli by mu neudělali stránky pro klan zadarmo. A jestli ho kompletně nenaučí ten Textpattern nebo aspoň Wordpress nebo CSS?

Pár otázek na závěr

Opravdu si mladý vebdizajnére myslíš, že je všechno zadarmo? A opravdu si BFU myslíš, že je tvoje práce na profesionální úrovni, aby sis mohl účtovat tak nehorázné částky?

Třeba si teď říkáte, co mi dává právo tyto lidi kritizovat, ale ruku na srdce. Každý normální člověk se zdravým selským rozumem pozná pěkně zpracované stránky od opravdu škaredých. A nejvíce mě pobuřuje cena, za kterou špatný webdesigner pracuje. Nebála bych se to nazvat okrádaním lidí. Přeberte si to tedy jak chcete ;-)

Štítky: Ostatní


Komentáře

jax
30. květen 2009, 07:55

Mif: .. tak tedy nevím… :o)
Je mi něco málo přes 40, počítače si stavím sám už 9 let, software mi problémy nedělá….
Jezisi to je legrace – Mife, obavam se ze presne o vas je ten clanek… cti vas jen to, ze (mozna) za svou praci zatim neberete penize…
Jak se to pozna? Rychlym pohledem na uroven vaseho webu…

wi
24. duben 2009, 18:07

Autorovi chvála za super článok (dočítal som až do konca), niektoré “vebstránky” sú fakt des a hrôza, osobne ma zaráža, že za to niekto zaplatil (vôbec) .. v prípade firemnej prezentácie ktorá prešla cez ruky “odborníka vebdizajnéra” si dotyčná spoločnosť ani nezaslúži nič iné, ako trest všeobecného pohoršenia a po natiahnutí webu do prehliadača rýchli odchod a stratu zákazníka)),.. no a ak ešte “BFU :))” používa nelegálny soft, tak takmeu zm.rdovy už len priať, že si tie licencie bude raz musieť odpracovania čistením tureckých záchodkov v celom Rumunsku. Prikladám link čistého a nefalšovaného “BFU:))” http://www.dubina.szm.sk/ na zaplakanie… posúďte sami,…

Redaktor ovsem.net Johnyz
12. březen 2009, 00:16

což o to, kdyby alespoň zkopírovali a poté si to opravili, aby to mělo stejný styl. Normální programátor má většinou svůj vlastní styl (i když se snaží držet nějakého oficiálního), takže okamžitě pozná, jestli je daný kód napsaný nebo seskládaný mišung. Nejhorší je, že po poskládání jim to většinou nefunguje a hází chybu kvůli obyčejnému ; nebo uvozovkám .. A pak s tím otravují “starší”

Kolemjdoucí
11. březen 2009, 08:09

Článek opravdu na úrovni! Jakožto sice patřím do “kategorie” co jsi psal, FP jsem vždy zavrhoval a programoval jsem v PHP (grafiku udělal někdo jiný). Až na vyjímky, v té věkové skupině, úplně souhlasím. Knížky nečtou, umí všechno nejlíp, seženou si (někdy) 40 příkladů kódu a CTRL+C CTRL+V je nalepí všechny do sebe.

Kuba
22. únor 2009, 17:01

A ja si presne myslim ze zde napsane trochu hazi spousty lidi do jednoho pytle.. a malicko se vyziva ve svych tak neotresitelne dobrych zkusenostech s webdesignem.. je pravda ze mladi lide chrli hromady nekoukatelnych webu.. i ja jich mam za sebou nekolik.. ale do jiste miry z nekterych nakonec vyjde clovek kterej nedela weby aby lidi oskubal zatim co nekdo kdo uz pusobi v nejake firme delsi dobu si nosi nosanek nahoru ze on prece smi hodnotit ostatni co s tim zacinaji.. citi se urazen jakmile ho nekdo neoslovi titulem.. webdesign neni zadne umeni.. web jako je tento zvladne po jiste dobe kazdy, jo nekdo to dela ve firme po dokonceni skoly, nekdo si na to prijde pres tvorbu fanstranek nebo podobne, z autora zjevne mluvi jakys vstek.. stejne jako kazde male dite ma radost z novych veci tak jiste i zacatecnika dostane nejaky program at uz je to photoshop fireworks gimp nebo cokoli.. jak vsichni normalni lide vedi.. vubec nezalezi na nastroji ale na vysledku a kdyz je clovek schopen vysledku dosahnout jemu vyhovujicim nastrojem coz asi ve vetsine pripadu bude stejne jen nejaky textovy editor…... skoda slov…

weby vami popisovane vetsinou nemaji dopredu rozhodnutou strukturu a proto sou pak jejich kody neprehledne.. clovek se s kazdym takovym webem necemu priuci a priste se chybam vyhne.. spousta “profesionalu” a firem si uctuje nehorazne penize i za jednoduche prezentace jejich jakoukoli hodnotu vlastne tvori spise obsah ktery doda zakaznik.. takze je lepsi kdyz si nekdo zacne delat web sam a dela ho treba spatne nez aby zaplatil nejakymu namyslenymu troubovi co hlasa jak sou ostatni desny lamy a hned si o sobe myslej ze sou neceho schopny

Víťa
8. červen 2008, 12:21

Přeji pěkný den,

tento článek se mi líbí a rád bych získal váš souhlas k převzetí článku do mých stránek.

Vysvětlím: kdysi dávno jsem komplet přeložil normu CSS1 a publikoval ji na svých stránkách, psal jsem to jako návod, takže z původních 70 stránek nakonec vzniklo cca 300 stránek A4 a myslel jsem si, že když jsem si s tím dal tu práci, že to tedy každý pochopí. Ouha, začaly mi chodit emajly, v nichž mi naprosto neznámí lidé posílali své zprasené CSS deklarace a chtěli to po mně opravit pokud možno ihned – ze začátku jsem to i opravoval, paxem si uvědomil, že mi z těch lidí vlastně nikdo ani nepoděkoval a taxem na tyto emajly rovnou přestal odpovídat – BFU prostě pokládali za samozřejmost otravovat naprosto neznámého člověka a něco po něm chtít.

V současnosti se věnuji překladu e-shopu VirtueMart v rámci stránek www.obchod-virtuemart.cz, k tomu píšu dokumentaci a překládám řadu dalších doplňků, noa v tom našem fóru se alespoň 3x týdně řeší otázka instalace, nastavení práv souborů či instalace češtiny. Skoro bych si myslel, že už je to tam ve fóru vysvětleno více než je potřeba – pokaždé se najde někdo, kdo je líný si projít fórum a taxe rovnou ptá na to, co jsme tam již mnohokráte vyřešili.
Další skupina jsou také lidé, co chtějí e-shop a že tedy budou prodávat na netu. Rovnou říkají, že to staví pro kamaráda zadarmo (obsah tomu ale neodpovídá, leda že by ten kamarád byl syn ředitele německé firmy) případně pro příbuzného taktéž grátis apod. Ono ze začátku se dá odpovědět, jenže když je toho moc, tak těch pár z nás, co to fórum táhneme, se tím i zároveň živí a tak odpovídáme: “taxi to kup, třeba u mne”. Obvykle tito lidé již do fóra nic dalšího nenapíší a jejich obchody jsou stále ve stádiu nedokončenosti… Já osobně říkám: “múžeš se s tím patlat sám a pak nikdy žádný obchod mít nebudeš, protože tomu nerozumíš, a nebo si to kup a my ti to uděláme na klíč”. Horší je, že tito šetřílkové sice nakoupí zboží do obchodu, ale dát x desítek tisíc za samotný obchod je jim moc peněz. Jak říkám, nakonec žádný obchod mít nebudou – prostě ušetřili.

No prostě se mi váš článek líbí a tedy žádám a prosím o svolení jej publikovat u sebe v časopisu Zaklínač, asi v sekci Internet, kategorie Rady a nápady, případně bych dal část z něj a přímý odkaz k nám do fóra VirtueMart.cz

Redaktor ovsem.net Jirka
27. duben 2008, 09:22

Článek je psán s mírnou nadsázkou, každopádně výjimka potvrzuje pravidlo ;)

Mirák
26. duben 2008, 16:41

Zdravím článek byl super ale jen jedna věc se mi nelíbila … proč by každy člověk kterému je od 13 do 17 měl hrát nějakou tu střílečku a dělat šeredné stránky pro klany :) je mi 17 střílečky nehraju tak 5 let :) snažím se sem tam něco naprogramovat http://florbal-levne.cz sem udělal naprosto sám a to celé zadarmo pro kámoše jen abych se naučil tomu jazyku jak se mu to řiká PHP ano.. ale něco podobného se mi taky stalo .. napsalo mi pár lidí že by potřebovali udělat stránky do klanu :D jen sem se tomu posumál a dále sem to neřešil.. ale kdyby nebylo lidí jak ste vy nebylo by co číst za to vám děkuji

Redaktor ovsem.net Jirka
30. prosinec 2007, 23:48

Neber to špatně, ale pokud sám nevíš, o čem máš na webu psát, pak ti je jakákoliv rada od kohokoliv k ničemu. Možná máš snahu, ale to v dnešní době dávno nestačí. Za ruku nikdo nikoho už nevodí. Platí heslo – chceš něco dělat, tak to dělej a ukaž co umíš.

A je také zcestné si myslet, že se kdokoliv bude dělit (teď se bavím o skutečných projektech, ne o nějakém pochybném blogu, warezu apod.) o své nápady na projekty, které mohou jakkoliv zacelit internetovou marketingovou díru.

Petr Š...
30. prosinec 2007, 21:25

Zdravím všechny. Ten článek nemá “chybu” a musím uznat dost mne to dostalo ale asi jsem takovím prototypem BFU, i když jsem začínal v poznámkovém bloku zkoušením různých tagů a tak nějak podobně. Je mi 17 a webu se příležitostně věnuji cca. 4 roky. Stále jsem se nedostal do situace kdybych si mohl říci, že se mi něco povedlo. Jako program používám PSPad a TopStyle. Výtvorů už za tu dobu bylo spousty, ale vždy to skončí tak nějak jenom u nápadu či spíše indexové stránky, protože ve chvíli kdy s tím začnu a dodělám se indexu tak zjistím že nevím o čem na webu psát. Proto bych Vás chtěl požádat o nějaký dobrý návrh na web či cokoli jiného. Předem děkuji a čekám na odpověď.

Jakub Brabec
29. prosinec 2007, 22:44

Tohle nemá cenu řešit, těch frantů je tuna! Klanové stránky zadarmo, drzosti jestli neudělám stejný portál jako zkouknito i s obsahem a další :D

_MT_
12. prosinec 2007, 22:31

Lenko don’t worry ,be happy …casem si vasi prace treba nekdo i mozna vsimne tak ja myslim ze hlady neumrete i kdyz je fakt ze dnesni masova populace …chi chi …to je jedna velka bila ovecka… sezrali by i piliny v obalu od joghurtu :))

MiF
6. srpen 2007, 11:24

... tak tedy nevím... :o)
Je mi něco málo přes 40, počítače si stavím sám už 9 let, software mi problémy nedělá, v dřevních dobách osmibitů jsem něco málo i naprogramoval, na netu jsem doma cca 8 let…

Teoreticky bych neměl do této kategorie nijak zvlášť zapadat. Přesto si tak připadám skoro pořád, protože se stále něco učím, něco neumím a sháním rady kde se dá. Loni jsem byl dokonce vtažen do vytvoření a provozu netových stránek. Poskládal jsem cosi na zkoušku pro naše odbory – a už mi to zůstalo na krku i jako adminovi. Není to ale moje parketa, jsem od přírody šťoural, a tak jsem se rád vrhnul ještě na stránky pro kamarády, co se věnují malé kopané. Nic víc jsem v tomhle oboru zatím nedokázal.

Jsem tedy BFU, nebo nejsem?
Jak se to vlastně pozná? ;)

Jinak díky za článek, nemá chybu!

Redaktor ovsem.net Jirka
1. červenec 2007, 20:04

Čau mirko, to co si napsal zní zajímavě. Budu rád, když se ozveš, pokud opravdu umíš a měl bys zájem spolupracovat, napiš na email nebo přes webový formulář na našich stránkách – www.web-art.cz

mirko
1. červenec 2007, 14:52

Článek je fakt perfektní. Je mi 15 a píšu weby od svých ranných 12 let. Všechny programy, které používám (Adobe Creative Suite 3, MS Expression web,...) mám řádně koupené. Počítač taky určitě nemám ten nejlevnější a v náhledu vůbec nepracuji. Používám kaskádové styli a rámy jsou mi cizí. Nemůžu říct, že bych nečetl jedinou knížku. Přečetl jsem jich mraky. A stále nemůžu říct, že jsem profesionál, ačkoli mé výtvory už jsou velmi kvalitní. Stále je se co učit. Nedělám weby pro klanové šílence ani sám kry nehraju. Nějak jsem tu kapitolku hraní přeskočil. Článek mě opravdu pobavil a doufám, že do oné části “mladých webdesignerů” nepatřím.

machina
28. červen 2007, 13:36

Tak to je fakt super článek,to se musí nechat!Ale já jsem si taky pořídila webstránky,ale snažím se svou práci dělat poctivě a nikomu to neprodávám.A taky mám i stránky pro spolužáky,tak to je fakt výstižný...až na to,že mi je 12 :D
Pro autorku vzkazuji velikánskou pochvalu!

W@mer
25. červen 2007, 13:16

Tak tohle je naprosto úžasnej článek a ta diskuse k němu je špičková. Tady se opravdu člověk pobaví.

Creator Directorovi z nejmenovaného grafického studia bych chtěl říct, jen to, že by se měl zamyslet nad svou kritikou, když je “zbabělý” vložit svůj email a natož webové stránky toho nejmenovaného studia. A pokud jsi opravdu bezchybný profesionál jak zde dávaš najevo, tak bys “nás” neměl takhle kritizovat jako BFU, ale právě nás poučit a dát nám pár rad.

Redaktor ovsem.net Jirka
24. červen 2007, 20:38

Nejmenované webdesignérské studio zdravím, protože nemá odvahu napsat odkaz na svůj e-mail, natož www stránky. To, že nabízíme tvorbu logotytů neznamená, že je skutečně my sami děláme… Ve skutečnosti, jsme za celou dobu existence (2 roky) udělali 3 loga, protože se neštouráme ve věcech, ve kterých nejsme na 100% kovaní.

Nechápu, proč ses nepodepsal. V článku není jediná zmínka o tom, že my jsme bezchybní, že děláme nejlepší www stránky v ČR, potažmo v na celém světe. Pokud si tam něco takové našel, prosím, napiš kde… rádi danou větu smažeme.

A i nejlepší webdesignéři vůbec nemají co do činění s typografií... 94 % netuší co to je… o klientech ani nemluvě. I samotný web o typografii píše tuto poučku:

Typografie na internetu je tak zaprášená proto, že není nikde kodifikována a tudíž se jedná spíše o souhrn doporučení, který je tvořen dílem poučkami převzatými z obecné typografie a dílem zkušeností a zvyklostmi práce s textem v internetovém prostředí.

A stejně tak se velice špatně hledá to, jak se doopravdy dělá webová grafika. Kde jsou daná pravidla pro tento obor? Mnohem důležitější je v tomto směru zákazník, kterému se buď grafika líbí nebo nelíbí a podle něj se určuje směr… Můžeš být ten nejzkušenější grafik na světě, ale jakmile se grafika zákazníkovi nelíbí a nenechá se přesvědčit na dokonale zpracovanou grafiku a typografii podle „pravidel“, tak neuděláš nic.

Budu rád, když napíšeš konkrétní chyby, kterých jsme se dopustili. Já nejsem člověk, který neumí příjmout kritiku. Pravděpodobně patříš mezi top 10 neomylných webdesignérů a já budu rád, že ti mohu naslouchat, poučit se a navázat dlouhodobou spolupráci, protože zkušený nejmenovaný webdesignér je k nezaplacení. Kéž bych takového měl ve svém týmu.

Redaktor ovsem.net Tydla
24. červen 2007, 18:45

promluvil profesionál, a proto se nepodepsal :)

mikes
24. červen 2007, 13:23

vezmeme to z druhe stranky.
myslite si, ze delate profesionalni praci?
odpoved je “ne”, nedelate!
Vase graficke navrhy webu, ale i samotneho webu studia web-art, nejsou profesionalni! je tam videt spousta graf./typografickych chyb, ktere kazdy prof. grafik zna, ale hlavne by je neudelal ani omylem!
Take si myslite, ze muzete vytvaret logotypy, pripadne se jejich tvorbu naucit z knizek? Opet jste vedle, jsou veci, ktere se proste z knizek naucit nedaji!
Take podle toho vypada Vase logo.

Ano, souhlasim s Vami ze existuji jakesi “BFU”, ale pokud nabizite prof. praci, mohou Vam tito lide byt ukradeni (je to skupina sama pro sebe jako v jinych oborech, kteri trh urcite nekazi)
Autor je Creative Director v nejmenovanenm grafickem studiu

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací