Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Jak se BFU webdesignerem stal


Jak se BFU webdesignerem stal

Autor: Lenka Melčáková  |  11. říjen 2006  |  zobrazeno: 61 243×  |  99 komentářů

Jak se BFU webdesignerem stalNáš web většinou nebývá založen na negativních názorech nás redaktorů. Úspěšně se snažíme vyhýbat se kritizování různých programů a situací na internetu a ve světě. Ale již delší dobu mi nedá spát jedna věc a musím o ní napsat. Prostě musím, musím, musím. Proto se předem omlouvám běžným uživatelům počítače, kteří takoví nejsou, jak popisuji níže a také se omlouvám mladým lidem ve věku od 13 do 17 let, kteří jsou cílevědomí a pracují na sobě a vědí, že nic není zadarmo. Článek je psaný s nadsázkou, ale je v něm kus smutné pravdy. Snad mne pochopíte...

Kdo je to BFU

Krásný český překlad zní "Běžný Franta Uživatel." BFU poznáte snadno, zajde si do supermarketu a koupí si první počítač, který mu padne do oka za nějakých 25.000 Kč (hodnota PC je přitom asi 17.000 Kč). Pokud už počítač vlastní, tak v něm má stoletý prach, protože tu skřín logicky nemůže otevřít, aby neporušil reklamační řád. Nejčastější internetový prohlížeč je Internet Explorer, na ploše mu většinou visí kalendář ukazující, kdo má zrovna dneska svátek atd. Takových lidí je hodně a je to fajn, protože internet je mocný nástroj a skrývá plno netušených možností a obdivuji i ty starší, kteří si s počítačem opravdu poradí a jsou z internetu nadšení. Opačná situace nastává tehdy, kdy se BFU rozhodne stát profesionálem, ať v jakémkoliv oboru.

Jak BFU zjistí, že je grafikem

BFU měl v noci barevný sen a z toho usoudil, že má cit pro barvy. Opustí program malování ve Windows a stáhne si ten fotošop, o kterém psali někde na netu, že je to jeden z nejlepších grafických editorů. Rozdíl mezi malováním a Photoshopem je jako by jste skočili z pravěku do třetího tisíciletí. A tak objevil Ameriku, protože jak minule vyfotil novým digitálním fotoaparátem za 4.000 Kč svoji Boženku, tak měla škaredý jebák na čele a fotošop ho dokázal umazat. Také tou kouzelnou hůlkou se mu na fotce Boženky povedlo umazat pozadí, ale maličko jí to okousalo vlasy a prsty. Dále na něj fotošop chrlí nějaké #b5111b, #e25118 či co, ale když použije kapátko a se zavřenýma očima klikne kdekoliv na obrazovku, tak mu to vždy vybere nějakou krásnou a zářivou barvu. No a protože už BFU dávno trápila otázka, jak se vůbec dělají takové internetové stránky, tak si jen tak zkusil vytvořit grafický návrh. Určitě se mu povedl, protože i Láďa odvedle mu ho pochválil a ten o tom musí něco vědět, jelikož je malíř pokojů a má ten cit pro ty barvy.

Jak se z BFU stane vebdizajnér

Dalším krokem po designu je stránky oživit a tak BFU narazí na nejlepší program a to FrontPage (čti doslovně frontpage popř. frontpíč). Frontpíč umí výborné věci, nahraje obrázek do hlavičky stránky, i když ho sice nějak rozkostičkoval, ale protože neví čím by to mohlo být, nechá to tak, je přece zřetelné co na tom obrázku je. Umí podbarvit menu jakoukoliv barvou, kterou nabere známou technikou - zavřít oči - kliknout. Mrkne se tedy na další záložky ve fronpíči a to třeba HTML/kód. A hele, jak je dobrý, vytvořil stránky, které mají asi 1000 řádků, takže to jsou určitě stránky profesionální, když to vyplivlo tolik dat najednou. No nic, přepne se zpátky, stejně tomu nerozumí. Svoje první stránky BFU prodá Láďovi, malíři pokojů a protože je to kamarád tak za 1.200 Kč.

Jak si BFU vebdizajnér tiskne vizitky a následně otevírá DTP studio

Když už je tak slavný, že vytvořil internetové stránky, je třeba dostat se do podvědomí dalších zákazníků a tak si navrhne vizitky ve Wordu, ve kterém je přece tolik krásných fontů na výběr. Rovnou zkombinuje čtyři fonty a asi pět duhových barev. O den později Božence vykládá, že mu ty Lamy v tiskárně řekli, že to z té diskety nemůžou dostat, protože je pravděpodobně zničená. Přitom on, když ji vytáhl z počítače, tak ji položil vedle mobilu na stůl a potom si ji opatrně vložil do kabely, přece do té, co má to uzavírání na magnet. Tak obětoval CDečko a donesl jim to příště na CD, ale jsou to Lamy velké v té tiskárně, protože oni jemu vebdizajnérovi a grafikovi nebudou říkat, jak má udělat vizitku, ať se jsou bodnout s nějakýma křivkama či co. Vytiskne si to doma sám, dostal přece od Ládi 1.200 Kč, tak si za to jde koupit tiskárnu. Natiskne vizitky na kancelářský papír, který ještě bude třeba podlepit tvrdým kartonem a nastříhat. To mu udělá dcera, protože teď zrovna v první třídě stříhají písmenka do abecedy. A BFU následně utíká do prodejny a kupuje toner do tiskárny za 1.200 Kč, protože došla barva.

Jak jde BFU do knihkupectví

Chce se přece jen dozvědet něco více o vebdizajnu, když už v tom pracuje, tak si chce koupit knížku. Jede prstem po regále: CSS, PHP, HTML, Photoshop, Flash. Fotošop zná, ale ty ostatní slova mu nic neříkají a ty knihy jsou tak tlusté a stojí od 400 Kč, na to si ještě nevydělal. A stejně, frontpíč to umí všechno udělat za něj.

A jak to dopadlo?

BFU si v brzké době zajde pro živnostenský list a protože má už dlouhodobé zkušenosti s vebdizajnem (asi tak 6 měsíců) a není třeba se učit novým věcem, protože frontpíč to vše zkousne, zakládá svoji firmičku. Stránky běžně prodává od 15.000 Kč (když je to kámoš) do 30.000 Kč. Zde není již co dodat...

Snad jen, že ještě existuje druhá skupina webdesignérů

Jak se BFU webdesignerem stalVe věkové kategorii od 13 do 17 let. Začíná to úplně stejně jako u BFU, rodiče mu koupí počítač z hypermarketu, dále si z warezu stáhne FrontPage, Photoshop, ti lepší pak třeba Dreamweaver. A protože mu ten vebdizajn jde, tak udělá stránky klanu, kde se přibližně pět pubertálních jedinců v komentářích baví v jazyce nesrozumitelném a v podstatě je to web nečitelný, protože na černém pozadí se tmavě šedé písmo čte velice špatně. Pak vytvoří stránky pro svoji třídu, ale udělá změnu, na černém pozadí použije písmo tmavě červené, aby to slepí a staří učitelé nemohli přečíst. A ejhle, po tolika zkušenostech ze dvou webových stránek je z mladého najednou vebdizajnér.

Jak jde mladý vebdizajnér do knihkupectví a tiskne si vizitky

Mladý vebdizajnér do knihkupectví nechodí. Ve škole mají dost povinné četby, kterou nestíhá. A vizitky si také netiskne, protože on je tak dobrej, reklamu nepotřebuje a hned druhý den píše do profi webdesignerského studia a žádá o zaměstnání.

ICQ rozhovor

Po tomto pohovoru do zaměstnání mladý vebdizajnér ani neodpoví nebo vás rovnou pošle někam. Nevděčná to práce pro profesionální webdesignery, nikdo je nežádá o zaměstnání v kvádru a s kvalitním životopisem či referencemi, co by stály za zhlédnutí. Rovnou mu nějaký týpek na ICQ napíše: "čuss, nebyla by u vás nějaká práce?" A u firmy, která má několik zaměstnanců a špičkového grafika se zeptá, jestli by mu neudělali stránky pro klan zadarmo. A jestli ho kompletně nenaučí ten Textpattern nebo aspoň Wordpress nebo CSS?

Pár otázek na závěr

Opravdu si mladý vebdizajnére myslíš, že je všechno zadarmo? A opravdu si BFU myslíš, že je tvoje práce na profesionální úrovni, aby sis mohl účtovat tak nehorázné částky?

Třeba si teď říkáte, co mi dává právo tyto lidi kritizovat, ale ruku na srdce. Každý normální člověk se zdravým selským rozumem pozná pěkně zpracované stránky od opravdu škaredých. A nejvíce mě pobuřuje cena, za kterou špatný webdesigner pracuje. Nebála bych se to nazvat okrádaním lidí. Přeberte si to tedy jak chcete ;-)

Štítky: Ostatní


Komentáře

Redaktor ovsem.net johnyz
14. říjen 2006, 14:41

ještě bych se vrátil k těm ohlasům. Mě zatím kontaktoval jenom jeden tuším na icq. Vše ostatní bylo přes email a můžu zatím zaklepat, protože všechny emaily byly velmi slušně napsané a slušně požádáno o pomoc.

vladmel
14. říjen 2006, 13:21

Souhlas,článek se mi líbil.

David Pokorný
14. říjen 2006, 09:58

Johnyzova reakce byla trochu přehnaná, ale v podstatě pravdivá. Článek je zaměřen na všechny věkové kategorie a na začátku je myslím jasně vysvětleno, že je to lehká nadsázka…

A že se to týká hlavně teenagerů... no jistě, že se jich to týká nejvíc, protože se neumí chovat. ICQ je pro ně natolik anonymní a dává jim neskutečné sebevědomí, které často překračuje všechny meze slušnosti. Osobně mám v ICQ vyplněné všechny údaje (krom adresy) a normální člověk než si začne psát přes ICQ s někým, kdo si ho právě přidal do kontaktů, mrkne do detailů uživatele a zjistí kolik mu je let, jméno atd. Ten, kdo tyto položky nemá vyplněny, pak se není čemu divit, že se redaktorům zdají tito lidi nedůvěryhodní a v případě, že žádá o práci bez jakýchkoliv údajů – je to prostě tragické.

Ale rád bych se vrátil k AZORovi. V každém věku je něco opravdu těžké. Teenageři se musí vyrovnat s pubertou a s čím dál větší zodpovědností, která je po nich vyžadována. V zápětí, co mladý člověk opustí školu, má největší problém před sebou. Musí si najít práci a hlavně se zadlužit na min. 15 – 20 let, aby měl kde bydlet. Pak příjde rodina, musíš ji uživit a začíná to být čím dál těžší. Takže, kdo to má skutečně těžké? Vždy, všichni.

Killer_Muf
14. říjen 2006, 09:46

2Johnyz: Naprostý souhlas…Vidim to sam,jak to je…Premyslim,jestli jsem si ve trinacti mohl dovolit to,co mnozi si dovoli dneska…No myslim,ze ne..

Redaktor ovsem.net johnyz
13. říjen 2006, 23:35

“o hodně těžší” – teď bych tě doslova mohl vyfakovat jako nějaký BFU 13-letý teenager a říct, že k.... nemáš pravdu a ať zalezeš odkud si přišel …
ale jelikož jsem již o něco zkušenější, budu pouze konstatovat, že až dospěješ, tak se tvé priority změní a budeš například vzpomínat, jak jste měli ve svých 13-ti letech bezstarostný život.

AZOR
13. říjen 2006, 23:28

líbilo se mi to dé té chvíle, než byla řeč o věku :o) Nemam rád, když někdo takhle rejpe do mladejch lidí, mají to v životně o hodně těžší.. ach jo… jinak by se mi článek pochopitelně líbil.

sancha
13. říjen 2006, 21:46

Pěkné...

Linvris
13. říjen 2006, 10:04

Dnes jsem ráno vstanul a díky mailu a několika dalším odkazům jsem se dostal až sem

XixaoXXX
12. říjen 2006, 21:22

:)

Redaktor ovsem.netAutor článku Lenka
12. říjen 2006, 21:01

Po negativním článku napíšu pozitivní komentář :)

XixaoXXX dobrých vyjímek je celkem dost, řekla bych že jich není málo, alespoň co se týká ovsem.net. Co se týká webdesignu tam je to trošku horší, ale o tom je již celý článek…

V podstatě chci napsat, že si vážíme Vás návštěvníků na tomto webu. Málokdy musíme upravovat či nějak korigovat komentáře, pouze občas umažeme nějaké to sprosté slovo a to je tak vše. Všímáme si vracejících se lidí v komentářích a jsme rádi, že jsou to fajní počítačoví nadšenci.

V podstatě ani nevíte, že každou novou dovršenou tisícovku lidí oslavíme bečkou na zahradě a debatujeme o tom, co ještě zlepšit aby se tu vracelo stále více lidí (a my v podstatě měli více důvodů k další bečce). Je sice pravda, že tu poslední 3000 bečku jsem ani neoslavila, protože čekáme přírustek do redakce, který se má narodit v lednu ;) Měla by to být další holka (snad holka). A tu 4000 jsme ještě oslavit nestihli, protože přišla moc rychle a ta 3000 ještě nevyprchala :)

A také jsme rádi za to, že nám malá reklamka zaplatí alespoň hosting a doménu. Člověk když za něco nedostává peníze, tak má úplně jiné nadšení do takových projektů jako je ovsem.net. Zvláště když naše nejvyšší ocenění je bečka piva na zahradě a nějaká ta grilovačka. A když se někdo z rodiny zeptá, co vlastně slavíme, tak dostane grilované maso, načepuje se mu pivo a vysvětlí se mu, že nám chodí plno lidí na stránky. Oni to sice moc nechápou, ale jsou rádi aspoň za to pivo a maso :)

Klidně by tento komentář mohl být článek, aby si ho všichni všimli, ale když už jsem to tu naťukala, tak to tu i nechám.

XixaoXXX
12. říjen 2006, 19:43

na netu platí vztah číslo-číslo(ať už IP či ICQ) nikoli odborník-amatér, dospělý-dítě, silný-slabý
Na netu můžeme pocítit že jsme nic v pravým slova smyslu. Lidi se tady nebojej tak s vámi jednat.v reálu by vás poslali taky do háje ale v duchu. Čili jediná změna je, že se lidi začínají opravdu svobodně projevovat.

celý článek bych jednoduše přirovnal..
-zedník postaví chajdu s radosti
-amater hrajici si na zednika s problemy ale vysledek muze bejt jak po zednikovi (a jen zednik pozna že to stavěl amatér)
-pak sou varianty jako ožralej zednik :))

článek přesně vypovídá jak to na netu chodí...jen to je opravdu tech vyjimek z vasich zkusenosti tak malo? nebo jsou vubec?

murdoC
12. říjen 2006, 16:14

Tak jsem se už dlouho nezasmál …
sám bych to nenapsal líp ... jen tak dál ;)

Redaktor ovsem.netAutor článku Lenka
12. říjen 2006, 11:27

S tím textpatternem a obecně se všemi CMS máš pravdu, každý mlaďoch by to chtěl hned od nás nainstalovat, zprovoznit a ještě naučit a když ho odkážeš na článek či fórum tak je ještě sprostý... Také jsme začínali od nuly a učili se to sami.

A s FrontPage máš taky pravdu, jdou v něm udělat pěkné stránky, ale nesmí se pracovat pouze ve vizuálním módu, to si potom FrontPage dělá co chce. A bez mučení přiznám, že jsme na něm také začínali, ale brzo jsme pochopili, že pokud se chceme naučit kód kvalitně, tak musíme postupovat kupředu, kupovat si knížky a studovat na internetu.

Ivorius
12. říjen 2006, 11:13

Tak to znám, ani nevíte od kolika lidí jsem dostal zprávu či e-mail ať mu ten textpattern sakra vysvětlím když mám o něm server. Odkázal jsem je na nějaký článek nebo diskuzi a hned jsem byl pro ně namyšlenej kok.t.

Jsem snad nějaká oficiální podpora? Platí mě za to někdo? Ne. Takže to že dávám své pracně získané vědomosti všanc všem ostatním, to snad ještě neznamená, že budu dělat někomu otroka.

Jinak to že někdo používá FrontPage ještě neznamená že dělá nekvalitní stránky. Když se vyladí tak je to docela dobrý editor (tedy pokud nepracujete ve vizuálním módu). Já osobně používám PSPad – je zadarmo a raději mám všechno pod kontrolou. A taky umí upravovat stránky přímo na ftp.

morr
11. říjen 2006, 21:21

Tak to jsem rád, že jsem výjimka, která popírá skoro všechny tyto fakty.

Mimochodem, taky jsem začínal na FrontPage, ale nevěděl jsem, že je na tom něco špatného. Když jsem to zjistil, začal jsem se s chutí učit.

Pak jsem za to začal dostávat prachy a ztratil jsem dost nadšení. Bohužel.

Redaktor ovsem.net Tydla
11. říjen 2006, 18:55

To bude tím, že my sme přistupovali k internetu trochu s respektem a byli sme rádi,že nám to načítá stránky. Kdežto dnešní mládež to má jako na talíři a internet jim připadá jako normálka a ten kdo tomu rozumí, což je normální, tak musí prostě tomu co tomu nerozumí pomoct tak to chodí, a mládež?, hned dá na tykání v tom smyslu jako, že ,,nejdou mi titulky v DVD co mám dělat?” tak mu píšu něco v tom smyslu, přečti si komentáře a přijdeš na to, a on?. ,,Však jste redakce tak mi to napište jste redakce ne?” Co k tomu dodat? nic.

T_O_F_F
11. říjen 2006, 17:16

Tak tohle je mocnej članek, čtu články na tomto webu už dlouho, ale takhle jsem se nepobavil jak je rok dlouhej, máš 100% pravdu, takových lidí jsou stovky – tisíce… za tohle by jsi snad měla dostat i odměnu, tohle fakt člověku oživí jinak všední den u PC :-)

Redaktor ovsem.net Jirka
11. říjen 2006, 15:33

Je to opravdu psané s nadsázkou, ale je na tom hodně pravdy. Mě často štve to chování teenagerů, kteří mi dnes a denně píšou “Čus, pomůžeš mi doprdele s tím programem, o kterém si psal?”... Co na to mám odpovědět? A když mě sem tam někdo požádá o místo ve webdesignérské firmě a má v referencích dva weby dělané v tabulkách, tak mu alespoň poradím, v čem se má zlepšit, kde co nastudovat a co on udělá v závěru? Pošle mě doprdele a to se mi rozhodně nestalo jedenkrát. Děkuji takové teenagery nemusím.

Kdo neumí slušně požádat o pomoc, natož o práci, tak ať radši nezapíná ani ICQ ani Skype.

Redaktor ovsem.net Tydla
11. říjen 2006, 15:17

já bych tu dal linky na ty hezké weby, které jsou propracované zkušeným okem grafika :-)

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací