Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Jak zakázat hotlinkování vašich obrázků pomocí souboru .htaccess


Jak zakázat hotlinkování vašich obrázků pomocí souboru .htaccess

Autor: Jiří Melčák  |  14. listopad 2006  |  zobrazeno: 22 974×  |  41 komentářů

Takle to vypadá na serverech, kteří HOTLINKUJÍPrávě v tuto chvíli jsme zakázali hotlinkování obrázků na našem serveru. Ač je to nejen v českých vodách běžné, neznamená to, že budeme hotlinkování přehlížet a tolerovat. Narůstající traffic hovoří za vše a ač to není hlavní důvod, učinili jsme tomu přítrž. Když jsou lidi tak rozmazlení, že si nejsou schopni obrázek stáhnout k sobě na FTP, tak to je opravdu pod úroveň. Více jak polovinu obrázků si vytváříme sami. Zbylé fotky jsou převážně z fotobank nebo jsou to volně dostupné ikony. Všem provinilcům se v této chvíli na jejich stránkách zobrazuje obrázek, který vidíte vpravo. O to horší to je v případech, kdy odvážlivci okopírují celé články bez uvedení odkazu na zdroj. Jsou to moderní internetoví zloději. Tímto bych chtěl i apelovat na všechny, kteří používají jakýkoliv obsah z www.ovsem.net, aby vždy uváděli zdroj. Naše redakce tráví spoustu času nad psaním článků pro vás. My jsme si naši návštěvnost vybudovali na tom, co umíme a ne na tom, co jsme kde ukradli nebo doslovně opsali.

A jakže jsme to tedy udělali? Je to velmi jednoduché. Vzhledem k tomu, že 99% obrázků je ve složce /images/ stačí do tohoto adresáře nahrát tento .htaccess soubor:

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_REFERER} .
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://(www\.)?ovsem\.net [NC]
RewriteRule \.(gif|jpe?g|png)$ http://www\.ovsem\.net/design/ukradeno-stolen\.gif [L]

Je však nutné si uvědomit, že obrázek, který se má zobrazit nezbedníkům musí být v jiném adresáři, tzn. že naše obrázky máme ve složce images (kde je umístěn tento .htaccess soubor a který blokuje všechny obrázky v tomto adresáři) a obrázek, který se má zobrazit je v adresáři design, v opačném případě, by se totiž nezobrazil žádný obrázek. Další podrobnosti a popis jednotlivých pravidel najdete v článku Hotlink Protection with .htaccess.

Štítky: Programování


Komentáře

Pavel D.
12. červen 2010, 16:04

Super hned to použiju…

Pavel
23. květen 2009, 20:39

Mazec, funguje to výborně, hned jsem to aplikoval, díky za návod!!! :-)

S.
18. únor 2009, 10:08

Díky moc za článek, funguje to perfektně.

czeJURA
22. březen 2007, 01:28

Krást se nemá a článek chválím, nechápu ty, co to takhle odsuzují (že by svědomí?). Pokud někdo zkopíruje informace i s obrázky, proč by to mělo být v pořádku? Není elegantnější udělat odkaz na zdrojový článek nebo informaci??? Proč dělat 50 webů se stejným obsahem. To pak není internet …. a je to smutné ....

Jitus
15. březen 2007, 23:02

V pohodě, krást se nemá, bez diskuzí.

Radim ek
13. únor 2007, 14:13

Jen tak dále lidičkové z tohoto serveru, kteří ve svým volnu tvoří jakkékoliv články. Tenhleten má dokonce dvě poučení.
1) Krást se nemá
3) Jak se bránit proti těm, kteří krást neumí.

bod 2. jsem vynechal, protože ten zní akhle:
2) Hosting stránek stojí peníze. Traficc stojí peníze.

Petronius
6. únor 2007, 22:49

Já myslím, že článek i názory v něm jsou naprosto správné! Také nesnáším, když někdo z mého webu kopíruje obsah a ani se nenamáhá uvést zdroj (a to ani nemluvím o tom, že z toho textu třeba neodstraní “více v sekci xy”, když jejich stránka tuto sekci ani nemá...). A většinou jsou to nějaký 13letý blogaři… To samé o obrázkách… Něco jiného je použití fotky, ale naprosto zkopírovat nějakou grafickou práci je moc…

rsc
31. prosinec 2006, 14:15

Inspirativní článek, jen bych možná upřesnil jeden detail. Výše popsaný .htaccess se může klidně umístit do kořenového adresáře webu (dá se tím blokovat i stahování jiných typů souborů) a do adresářů na které chci povolit hotlinkování dát .htaccess s obsahem RewriteEngine off (a třeba v images si tak udělat podadresář na ten obrázek, který se bude zobrazovat).
Něco o Mod_rewrite je pak česky třeba na www.jakpsatweb.cz/server/mod-rewrite.html

Redaktor ovsem.net Johnyz
29. prosinec 2006, 10:12

Hele,
beru když si někdo zkopíruje text. Hold není žádný pisatel a třeba se mu ten náš zrovna líbil.
Když si ale někdo nahotlinkuje obrázek, který má 200kB a má ho na pozadí, tak to už je o nervy bijící. A to ani nebudu zmiňovat, že na toplistu měl ukázáno 400 uživatelů za den. Jednoduchým výpočtem dojdeš k 2,4 GB měsíčně traficu. Samozřejmě jsme na to přišli až po podrobném prozkoumání statistik a v tu chvíli jsme si řekli NE, naše články a obrázky by měly zůstat pouze u nás.

anton007
28. prosinec 2006, 18:43

Hm, viete, keď sa niekto zaradí do skupiny ľudí, ktorí píšu o tom istom o čom davy, ťažko sa tam hľadajú nejaké korene.

Len tak mimochodom, nevznikol web(html, http, uri, ....) práve kvôli tomu, aby sa mohli do dokumentov dávať odkazy na iné dokumenty?

Len tak mimochodom, z duše pohŕdam blogmi, a podobnými strašnými vecami, aj keď u Vás som narazil na jednu zaujímavú informáciu.

Čo sa týka toho hotlikovania, súhlas s redakciou.
Ozaj stredoškolské deti, je to smutné, ale práve to čo sa dnes prezentuje na webe ako “WEB” im veľmi účinne zabráni vo vzdelávaní, analýze informácií, ich hodnotení, ....

Diego
28. prosinec 2006, 00:00

Inspirující článek a dobrá ochrana proti rádoby blogerům z řad dnešní školní mládeže která vše řeší jen způsobem ctrl+c a ctrl+v a vůbec se nenamáhá nahrát si vybrané obrázky na blog nebo forum, protože je to podle nich zbytečné.

BROX
5. prosinec 2006, 10:47

Díky za opravu, už vidím obrázky i v RSS čtečce.

Jirka
1. prosinec 2006, 11:55

Díky Broxi za upozornění, tohle mě vážně nenapadlo. Je to dáno specifikem, že my máme v anotaci článku (která je pak celá v RSS) i vždy jeden obrázek. Budu to muset pořešit, ještě jednou díky.

BROX
1. prosinec 2006, 11:18

Dobrý den,
v případě, že hodláte uplatňovat takové opatření bych doporučoval nevkládat tyto obrázky do RSS. Moje webová čtečka (Orijinn.com) teď totiž u každého článku z Vašeho serveru zobrazuje velkou červenou placku “Tento obrázek je hotlinkován…”, což nepůsobí moc esteticky a radši bych se v tom případě spokojil jen s textem.
BROX

Redaktor ovsem.net johnyz
28. listopad 2006, 20:57

ano čistě náhodná. Jinak by the way chystáme úplně nový design, ale to jen tak, aby řeč nestála :-)

DragON
28. listopad 2006, 15:08

jj, zlodějna je svinstvo, nemám nic proti tomu jak jste zakročili, jen mě zaskočilo vaše logo – vypadá jak zpoloviny ukradené ČSSD. Podobnost čistě náhodná?

MzK
24. listopad 2006, 20:23

A nebylo by řešení do každého obrázku vložit razítko? Tak to dělám já na svojim webu na fotkách

cruela.devil
23. listopad 2006, 21:41

Naprosto souhlasím.

Ivo
17. listopad 2006, 15:51

Naprosto spravna akce, traffic stoji penize a je nepochopitelne proc branit nekoho kdo vlastne krade.

Alert
15. listopad 2006, 19:36

Tak já jen chci říct. Měl jsem týž problém, vyřešil jsem to týž problémem (před dvěma třema měsíci), napsal jsem podobný článek v rámci novinek na webu, jenomže. Musím říct, že některé prohlížeče to pak prostě (a zvláště ty starší) přeorganizovali podle svého a výsledek? Pro některé uživatele byla stránka plná těchto obrázků. Jen naznačuji, že tudy cesta ke snížení trafficu na obrázko-plných stránkách je asi mod_expires, pakliže to váš hosting podporuje.

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací