Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Jak zakázat hotlinkování vašich obrázků pomocí souboru .htaccess


Jak zakázat hotlinkování vašich obrázků pomocí souboru .htaccess

Autor: Jiří Melčák  |  14. listopad 2006  |  zobrazeno: 21 482×  |  41 komentářů

Takle to vypadá na serverech, kteří HOTLINKUJÍPrávě v tuto chvíli jsme zakázali hotlinkování obrázků na našem serveru. Ač je to nejen v českých vodách běžné, neznamená to, že budeme hotlinkování přehlížet a tolerovat. Narůstající traffic hovoří za vše a ač to není hlavní důvod, učinili jsme tomu přítrž. Když jsou lidi tak rozmazlení, že si nejsou schopni obrázek stáhnout k sobě na FTP, tak to je opravdu pod úroveň. Více jak polovinu obrázků si vytváříme sami. Zbylé fotky jsou převážně z fotobank nebo jsou to volně dostupné ikony. Všem provinilcům se v této chvíli na jejich stránkách zobrazuje obrázek, který vidíte vpravo. O to horší to je v případech, kdy odvážlivci okopírují celé články bez uvedení odkazu na zdroj. Jsou to moderní internetoví zloději. Tímto bych chtěl i apelovat na všechny, kteří používají jakýkoliv obsah z www.ovsem.net, aby vždy uváděli zdroj. Naše redakce tráví spoustu času nad psaním článků pro vás. My jsme si naši návštěvnost vybudovali na tom, co umíme a ne na tom, co jsme kde ukradli nebo doslovně opsali.

A jakže jsme to tedy udělali? Je to velmi jednoduché. Vzhledem k tomu, že 99% obrázků je ve složce /images/ stačí do tohoto adresáře nahrát tento .htaccess soubor:

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_REFERER} .
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://(www\.)?ovsem\.net [NC]
RewriteRule \.(gif|jpe?g|png)$ http://www\.ovsem\.net/design/ukradeno-stolen\.gif [L]

Je však nutné si uvědomit, že obrázek, který se má zobrazit nezbedníkům musí být v jiném adresáři, tzn. že naše obrázky máme ve složce images (kde je umístěn tento .htaccess soubor a který blokuje všechny obrázky v tomto adresáři) a obrázek, který se má zobrazit je v adresáři design, v opačném případě, by se totiž nezobrazil žádný obrázek. Další podrobnosti a popis jednotlivých pravidel najdete v článku Hotlink Protection with .htaccess.

Štítky: Programování


Komentáře

Bruce808
15. listopad 2006, 13:12

Nebo můžete brutálně velkým a výrazným písmem napsat přes celý obrázek ovsem.net ale na co by pak byl obrázek :/
4Lenka: aspoň tu máte všeobecnou diskuzi :D a i kdyby jste o tom nenapsali stejně by se to profláklo a možná by to bylo ještě horší. :-°)

lup
15. listopad 2006, 09:52

Děláte to dobře, nenechte se odradit …

Reyden
15. listopad 2006, 00:49

Taky beru tento clanek spis jako navod (za ktery dekuji a zkusim ho) jak podobnym praktikam zabranit nez jako nejaky negativni clanek … a urazet se nad tim ze se nekdo brani zlodejum je usmevne

linvris
14. listopad 2006, 22:58

No, co naděláš? Nic… :) Jinak, souhlasím s redakcí.

Redaktor ovsem.net Tydla
14. listopad 2006, 22:30

Je to jednoduché dej sem link na stránky kde se ti ojevilo červené logo a my se podíváme kde může být chyba.

mommek
14. listopad 2006, 22:07

2-hynek
nn, tys mě nepochopil.
ja v tom článku přečetl, že všem provinilcům se objevi červenný obrázek, já ho tam měl, proto jsem se ptal, proč ho tam mám, když NEKRADU.
nepatřím k těm, kteří hledají na netu supr články aby je mohli skopčit na svůj blog.

Redaktor ovsem.net Lenka
14. listopad 2006, 21:39

Pro Maru: V pohodě chápu jak to myslíš, proto jsem také psala, že je asi lepší o takových změnách na webu opravdu neinformovat, protože i když to tak není myšleno, tak si to každý vyloží po svém.

V podstatě jsme se poučili, ale trochu je nám i smutno z toho, že člověk nemůže poukázat na věci, které se dějí na internetu bez jakéhokoliv postihu, jelikož ho všichni hned nařknou z vychloubání... A přitom jsme v podstatě poukázali na problém, který má i plno jiných webů.

Proč všude vehementně fungují autorská práva (CD, knihy, registrační ochranné známky i Krteček má svého autora a nesmí ho nikdo kopírovat) a na internetu to nefunguje?

Redaktor ovsem.net johnyz
14. listopad 2006, 21:26

dnes jsem se velmi pobavil, když jsem si prohlížel všechny ty stránky, které mají nejen hotlinkované obrázky, ale hlavně opsané i texty. Nejvíce mne pobavilo, když jsem našel 2 blogy, kde se jejich autoři dokrve hádali, že to je jejich článek a že oni ho napsali. Oba jsem taktně upozornil, že kořeny článku jsou u nás :-) a jak to dopadlo ? pustili se do mě oba dva … no comment.

Mara
14. listopad 2006, 20:10

Pánové tak jsem si vsiml ze jsou tady trochu smisene nazory. Rad bych uvedl, ze jsem tady na tomto webu jiz pred nekolika mesici redakci chvalil za clanek “Jak zjistit zapomenuté heslo do ICQ, MSN, Triliana a dalších instant messengerů” 22. květen 2006, 19:28. Neni to tak, ze bych kritizoval nebo neocenil praci nekoho jineho. Vzak pouze pro redakci: Opravdu bych chtel, aby tento web si neztratil svoji image.

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
14. listopad 2006, 20:00

Díky Murdocu, jsem rád, že si někdo všiml, že je to také článek o programování a návodu, jak něco udělat.

murdoc
14. listopad 2006, 19:16

Myslím si že to redaktoři udělali dobře ….
A když si to jen tak shrnem , tak ono je to vlastně svým způsobem “návod” jak zakázat hotlinkování obrázků pomocí souboru .htaccess (může to na svém webu využít kdokoli) .

BTW : Jak se BFU webdesignerem stal -> ;-) fajnový článek .

Hynek
14. listopad 2006, 18:36

(2Mara, mommek, karm)
Zdá se mně, že je to od vás jako čtenářů tohoto webu celkem dost podrazácké. Autoři ovsem.net, kteří do těchto stránek vrazili hodně ze svého času, aby vám mohli napsat nějaké nové články a zaslouženě také sklízí ovoce v podobě návštěvnosti, mají snad právo chránit se před lenochy, kteří si neumí ani nějaký obrázek stáhnout a nahrát na svoje stránky. Nevím, jak to chápete, ale pro mě je to spíš projev vaší závisti a neúcty nad výborně vykonanou prací, kterou bohužel neumíte ocenit.

Mara
14. listopad 2006, 17:59

Navic si myslim, ze je to od vas jenom provokaterstvi. Takovyto clanek je totiz zbytecne uverejnovat – zvlast na titulni stranu webu. Tyka se pouze uzke skupiny lidi. Ti navic na svem webu dobre uvidi kdo je zlodej… :-)

Redaktor ovsem.net Lenka
14. listopad 2006, 17:58

Upřímně nevím, kde se chlubíme a chválíme sami sebe… všechny články jsou zaměřené na internet a počítače, jak se jde chlubit třeba v článku o Win XP či v bleskovce o SAW III to opravdu netuším. Za celou dobu co tu píšeme články jsme se teď ohradili pouze dvakrát. Myslíte, že nemáme právo na to chránit obsah našeho webu? To je jako by jste řekl, že vám vůbec, ale vůbec nevadí, když vám někdo vykrade byt, či ukradne auto…

My jen v podstatě informujeme o změnach na webu, tak jako to dělá každý jiný, nikdy to není myšleno povýšenecky, bohužel to tak ale někdo chápe. To nás mrzí :-( Možná je opravdu lepší o změnách neinformovat…

Mara
14. listopad 2006, 17:44

Ne opravdu, chapu vas – sam jsem grafikem a taky by se mi moc nelibilo, kdybych nekde videl moji praci bez meho souhlasu. Ale v ramci image, takoveto clanky budou tento web poškozovat. (Traffic? Opravdu neni co dodat; ...)

karm
14. listopad 2006, 17:36

souhlas s prvním příspěvkem (mara). Umíte se hodně chlubit a chválit sami sebe a kritizovat, ... pak teď taky zastrašovat. Chováte se jako mistři světa – čímž neříkám, že vaše články nejsou dobré, ale jsou i lepší weby a nechovají se chrapounsky jako vy.

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
14. listopad 2006, 17:22

Ne, to ne. Tento obrázek se v této chvíli zobrazuje všem, kteří mají přímý odkaz na obrázek, který je fyzicky nahrán na našem FTP.

mommek
14. listopad 2006, 17:18

Všem provinilcům se v této chvíli zobrazuje obrázek, který vidíte vpravo
-> tzn ze kdyz vidím ten červenej obrázek, tak jsem někdy v minulosti stáhl nějaký obrázek ztoho webu?
si děláte kozy ne? nekradu…

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
14. listopad 2006, 16:34

Je mi líto, že to takhle vidíš Maro. Ale většina lidí si chce stát za svou prácí a stejně tak i my. Co je špatného na tom, že zamezím tvrdému hotlinkování obrázků, které my tvoříme? Když ho chtějí, tak ať si jej uloží k sobě na FTP, to jim nezakazuji. Polovina našeho trafficu je tvořena hotlinkováním obrázků. Chceš vědět, proč jsem to udělal a proč mě tohle namíchlo? Protože jsem narazil na jeden blog, který měl na pozadí!! stránky hotlinkovaný obrázek. Přímo na pozadí, které se opakovalo všude. To bylo prostě moc. A jen proto, že na nikoho nechceme ukazovat a nikdy jsme takový nebyli, tak zde neuvedu dotyčný odkaz. Možná bys potom změnil názor.

Já chápu, že se nelze zavděčit všem. Někdo náš tah pochopí, jiný ne. Víš, kdyby nám před měsícem nezvedli naštěstí zadarmo traffic na serveru, už bychom kvůli lidem, co hotlinkují museli přikupovat dvojnásobný traffic… Asi není co dodat.

XixaoXXX
14. listopad 2006, 16:25

Samozřejmě chápu protože se týká především našeho webu…tedy důvod pro tento článek autor má víc než oprávněnou

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací