Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | RSS paraziti - kterak rychle ke slávě a penězům přijít...


RSS paraziti - kterak rychle ke slávě a penězům přijít...

Autor: Jiří Melčák  |  12. duben 2008  |  zobrazeno: 13 044×  |  21 komentářů

RSS paraziti Poslední dobou (ta doba je však již delší, než se mi líbí) se objevuje stále více RSS parazitů. Co že to je? To jsou lidé nebo firmy, kteří záměrně zneužívají práci někoho jiného a obrátí jej zcela ve svůj prospěch. Jde o účelově vybudovaný web, který celý nebo zčásti funguje tak, že načítá RSS feedy z cizích webů a v podstatě je vydává za svůj obsah... Jistě, oni okamžitě argumentují tím, že RSS zdroj (vašeho) webu je přece veřejně dostupný, tak si s ním mohou dělat co chtějí a že pro korektnost na konci načteného článku dávají odkaz na váš původní článek. Jenže ono to většinou vypadá tak, že bývávají načítány kompletní články a nejen anotace (perexy), čímž je celý obsah vašeho článku prostě zkopírován a zobrazen jinde. A i když to je jen anotace, tak co si budeme povídat, anotace je nejdůležitější část článku, v níž se snažíme čtenáře zaujmout, aby si přečetl článek celý a obsahuje tedy i zajímavá klíčová slova...

Jakým způsobem jsou RSS feedy zneužity?

RSS paraziti Tím, že se obsah vašeho článku zobrazí na jiném webu, tak samozřejmě bude dříve nebo později tento "přenesený" článek zajímat i vyhledávače. A tady je to svinstvo. Na klíčová slova v článku se na takto účelově vytvořeném webu dostane na velmi zajímavá místa ve vyhledávačích a tím si doslova honí návštěvnost bez práce (skutečná práce = 2 hodinky programování). Na návštěvnost se naváže reklama a oni třískají peníze na práci jiných. A to, že je někde uveden odkaz na vás je sice pěkné, ale reálný přínos je pro vás nula nula nic. Když si člověk uvědomí, že po napojení takových 100 - 200 webů může tento RSS parazitní web vcelku dynamicky žít, což je opět silný impuls pro vyhledávače, je jasné, proč je toto parazitování čím dál více populárnější a této praktiky využívají i velké a renomované firmy, které se mimo jiné zabývají webdesignem... (konkrétně Miton - více v článku Miton.cz a jejich "získávání" obsahu - Je to košér nebo nefér praktika?)

Etika nás nezajímá, my chceme prachy

Celé jednání samozřejmě asi není právně napadnutelné, protože vaše RSS jsou prostě veřejné, ale etika dostane pěkně za uši. Zvláště když vidíte, že nad vaším článkem / anotací jsou minimálně dvě google reklamy, je tedy jasné, jaký je skutečný autorův záměr - vydělat na vás, nikoliv nabídnout čtenářům něco ke čtení. Typickým příkladem je web rss.mozektividi.net - přímý odkaz na takového parazita zde dávat nebudu, vyťukejte si to sami.

Existuje přijatelné řešení pro obě strany?

Ne, neexistuje. Pro nás jako pisatele článků by bylo přijatelné to, že na cizím webu se zobrazí název článku s prolinkem (jako to máme např. zde v levém sloupečku téměř zcela dole), popř. dvě tři věty z anotace (tedy zkrácenou anotaci)... ale na tom už RSS parazit tak moc nezíská. RSS feedy měly původně sloužit a slouží k rychlému přístupu k informacím z mnoha zdrojů díky nějaké čtečce, třeba v prohlížeči nebo emailovém klientovi. V rukou penězuchtivého parazita je však RSS feed dvojsečnou zbraní. Na věc by se dalo dívat zcela jinak, kdyby tyto weby fungovaly na stylu serveru www.pravednes.cz, který je skutečným agregátorem RSS zdrojů a neparazituje na jejich obsahu.

Více informací o se můžete dočíst na fóru webtrhu v článcích:

Štítky: Společnost


Komentáře

Janek
18. leden 2009, 14:29

Autorský zákon platí i pro RSS. Takže ten, kdo na svém webu zobrazí celý text článku (nebo i jeho část), ať ho získal jakkoli, porušuje zákon a musí buď zaplatit nebo může být i trestně stíhán. Postup je jednoduchý: 1. slušný mail, pokud to nepomůže, tak za 2. hrubý mail a pokud ani to nepomůže, tak za 3. trestní osznámení. Nic víc, nic míň. Pokud tam mají reklamu, tak není problém zjistit, kdo za webem stojí, pokud nepomůže registrátor.

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
5. červenec 2008, 20:03

Díky Radku za tip. Tohle je opravdu naprosto ideální řešení.

radek
5. červenec 2008, 16:44

myslím, že řešení existuje, stačí to udělat tak jako to udělala banka čsob:
http://www.csob.cz/bankcz/cz/RSS-kanaly.htm

Pro individuální učely se to může využívat, pro komereční potřebujete souhlas.

PŘIJATELNÉ ŘEŠENÍ PRO OBĚ STRANY

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
3. červen 2008, 21:35

Ne všichni odkazují zpět na web a většinou to mají velmi šalamounsky, kdy v podstatě několikrát musíte kliknout než se skutečně dostanete na web autora článků. Oni si tak honí pageviews (počet zobrazení stránek) a celý web je vybudován za účelem výdělku z reklam a díky načítání obrovského množství RSS kanálů jsou tyto weby většinou vždy ve výsledcích hledání na vyšších pozicích než originální článek.

Ze všech těchto důvodů o tom mluvím tak negativně. Je to čistý parazitismus. Nepřináší skutečně prospěch, není to agregátor zpráv ve stylu www.pravednes.cz. Je to prostě hnus. A proti takovým se musí bojovat.

Alik
3. červen 2008, 21:17

Proc to cele videt tak negativne? ikdyz dany web vase RSS uklada k sobe tak ve vysledku stejne odkazuje na vase odkazy a na vase clanky = pokud to cloveka zajima pujde nakonec stejne k vam

Laďa
8. květen 2008, 19:31

Už se krade i u mě. A to nejsu žádná velká ryba. Nebo už ano, když si mě Miton všimnul?

Je to dost ubohost.

micek
27. duben 2008, 23:05

Noo ty rss sberaci maji nejake ip a moc jich mit nebudou tak staci proste nektere ip ignorovat a vubec jim nepredavat obsah webu ne? :)
Popripade to zajistit pres php a info o prohlizeci nebo rss ctece :) vsak jde delat ruzne veci :)

Ivo Toman
27. duben 2008, 20:16

Já se poslední dobou setkávám s kompletním přebíráním obsahu i bez rss (nevím proč si myslí, že odkazem je autorské právo vyřešeno) a pak také přebírání částí textů a slepování do jednoho samozřejmě bez uvedení potřebných citací.

Je to hnus, ale pevně věřím že vyhledávače na to začnou brzy reagovat a my se budeme mít jak účinně bránit.

Btw. co takhle dát do patičky: Všechny texty na stránkách jsou majetkem autorů a jejich zveřejňování mimo web ovsem.net je možné pouze po písemném souhlasu redakce (včetně přebírání textů z našeho rss zdroje)?

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
14. duben 2008, 21:30

To je příliš jednostranný pohled Pepo.

pepa
14. duben 2008, 21:01

tak zruš rss, jediná možnost, na televizi kdyz se nechces divat tak taky prepnes nebo vypnes, je to tvoje dan za rss – holt smula

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
13. duben 2008, 12:36

Opravdu? Tak to je trochu smutné, nemyslíš?

venca
13. duben 2008, 12:30

mě osobně to je jedno :-)

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
13. duben 2008, 12:19

To ano, ale právě proto se člověk jim musí čas od času postavit… přece to nebudeme přehlížet.

Libor Fikr
13. duben 2008, 11:48

Pořád se najdou lidi, kteří půjdou přes mrtvoly. Ať už parazitují či ne. Bylo, je a bude.

zputnik
12. duben 2008, 18:51

RSS parazitismus je imho hodně nepříjemný nešvar. Osobně nemám nic proti RSS (naopak to beru za geniální vynález), nemám nic proti logickému používání cizích RSS zdrojů... ale založit si svůj “byznys” a strategii získávání oveček na kumulování a používání cizích textů, je imho sviňárna nejvyššího kalibru. Mozektevidi.net je ukázkovým případem.

Redaktor ovsem.net Johnyz
12. duben 2008, 17:56

no nevim,asi ti pustí ohranou písničku, že oni za to nemůžou atd atd ….

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
12. duben 2008, 17:17

Kontaktoval jsem Seznam.cz a pokouším se získat od nich nějaké vyjádření, tak uvidíme…

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
12. duben 2008, 17:01

Řešení by bylo – vypnout RSS, ale tím ochudíme čtenáře, kteří využívají RSS způsobem, pro nějž byl navržen.

A uvědomte si, co se děje – rozmělňování informací – ve vyhledávačích najdete (na prvních místech) pouze weby těchto odporných parazitů, kde ve většině případů stejně nejsou celé články, odkaz na váš článek je titěrný a ve změti reklam jej běžný uživatel ani nenajde… takže se sice vrátí zpět na vyhledávač, jenže mezitím navštívil web parazita, čímž opět posílal jeho pozici ve vyhledávači. Ke skutečné informaci se tak nemůže vyhledávající dostat. Pokud by zde nebyly RSS zmetci, tak by člověk našel informace rychleji…

Redaktor ovsem.net Johnyz
12. duben 2008, 16:45

aaaaa přesně toho jsem si včera všimnul, když jsem hledal na seznam.cz klíčový výraz Shaun the sheep. Samozřejmě jsem našel na 4 rss weby, které přebraly můj text právě pomocí rss a navíc byli i mezi prvními, co se týče vyhledávání klíčových slov. Ovsem.net až po nich … nejvíc mne vytáčel ten rss mozek, který má těch rss asi 200.
Nevím jak se proti tomu bránit, protože jsem se se svým článkem pachtil 3 hodiny a pak přijde někdo, kdo si ten text jen tak převezme a neuvede tam ani jméno autora, maximálně link, který vám je na pytel (neřku-li na dva pytly)

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
12. duben 2008, 16:11

Jsou dvě “cesty”...

1. zkrátit anotaci (perex) v RSS, aby to nebylo zcela úplně zajímavé. To je bohužel však nezastaví, je obsah nezajímá, zajímá je počet kliků na reklamu google… A rozhodně zabránit tomu, aby v RSS byl přístupný celý článek.

2. veřejně diskutovat o tomto svinstvu a nebát se je kontaktovat, pouze širší zájem o tuto problematiku s tím může něco udělat.

Prostě v okamžiku, kdy jsou RSS zneužívány pouze za účelem zajištění si větší návštěvnosti, lepší pozice ve vyhledávačích a obohacování se díky tomu, že přebírají obsah cizích článků, by tohle všechno nemělo projít bez povšimnutí.

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací