Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Už máte svou vlastní doménu?


Už máte svou vlastní doménu?

Autor: Jiří Melčák  |  11. září 2009  |  zobrazeno: 10 620×  |  3 komentáře

Sdružení CZ.NIC - správce domény CZTento článek reaguje na právě spuštěnou "osvětovou" kampaň sdružení CZ.NIC, která je správcem naší národní CZ domény. Kampaň probíhá na doméně www.dobradomena.cz, kde je sice zábavným způsobem převyprávěno něco, co ovšem obyčejnému člověkovi, na kterého primárně je tato kampaň mířena, vůbec nic neřekne. Hnacím motorem celé akce jsou přirozeně peníze - nic jiného za tím ani nehledejte. (Odborná) veřejnost se totiž v poslední době staví naštěstí (můj názor) skepticky a odmítavě k návrhu CZ.NIC o zavedení českých domén s diakritikou, což by roztočilo opravdu obrovský kolotoč s penězma a tak přichází s kampaní, aby podpořila prodej domén a útočí asi na to jediné na co jde - e-maily. Abyste mohli mít e-mail, kde v doméně budete mít ideálně své příjmení. Pokud však máte běžné příjmení, tak vězte, že byste narazili už před více než deseti lety.

Vlastní doména má smysl, ale...

  1. Ne každý ji potřebuje - vystačí si s freemailem nebo firemním e-mailem.
  2. Doména stojí malé, ale přesto peníze - roční náklad na doménu se běžně pohybuje kolem 270 Kč vč. DPH. Také ne každý (sub)registrátor vám povolí k doméně zdarma provozovat e-maily bez web/mailhostingu, což jsou další peníze navíc. Jistě - jsou tu možnosti, jak provozovat e-maily na své doméně zadarmo - ale to už jsem u jiné cílovky - rozhodně ne u obyčejných lidí.
  3. Většina domén je již dávno rozprodána. U ne tak běžných příjmení většinou nebude problém, ale prostě můžete narazit. O chudácích Novácích se raději nebudu zmiňovat.

Nedostatek krátkých výstižných domén je však obecný problém internetu. Ale to neznamená, že již nic nevymyslíte - stále se dají najít i 4 písmenné CZ domény, které nezní špatně, dokonce naopak a můžete na ní vybudovat silnou značku. Ale to už jsem utekl od cílové skupiny, na které měla být osvěta mířena.

Návod pro lamy? Ale kdeže ...

DobraDomena.czPokud patříte do cílovky CZ.NIC, tak si vás dovolím aspoň nasměřovat, neboť když si z webu www.dobradomena.cz náhodou budete chtít přečíst návod, abyste se v zápětí jali registrovat s radostí své příjmení, tak narazíte již v prvním odstavci, o co však hůř - i ve druhém odstavci, neboť někdo zapomněl ten PDF návod provázat odkazy a onen seznam registrátorů vám tak zůstane utajen navždy - neboť pokud víte, kde registrovat - nejste jejich cílovka. Seznam registrátorů najdete na webu CZ.NIC, kde se v pořadí náhodně střídají, aby někomu nenadržovali, což je fér a i proto neuvádím svůj tajný tip - ono je to často i doprovodných službách, zda máte např. možnost si sami měnit DNS záznamy apod.

Celá kampaň a daný web tak asi vyšumí na prázdno, protože neplní vůbec účel, pro který byla vytvořena. A já mohu jen doufat, že časem nepříjde silná lobby, která i přes současný nesouhlas veřejnosti se zavedením IDN domén (více zde v předchozím článku o IDN doménách), je nakonec nespustí, protože to se někomu protočí panenky. Možná k tomu dospějeme, ale rozhodně na to teď není správný čas.

Jaký je váš názor?

Štítky: Internet, Společnost


Komentáře

Krambou
14. květen 2013, 23:42

No, kdo potřebuje na doméně s vlastním příjmením email, tak si ji možná nemusí registrovat sám pro sebe. Na serveru www.emailregister.cz je možné si svůj e-mail zaregistrovat na “sdílené” doméně, takže stejnou doménu může využít klidně někdo další. Zadarmo o ale není, stojí to řádově pár stokorun ročně, což není asi tak moc, když už vlastně nemám možnost si tu danou doménu registrovat jen pro sebe…

TraX
27. září 2009, 16:34

Je potřeba trošku zamotat hlavy… ja v tom nevidím osobné až takový problém. Nepletl bych sem ostatní národy. Já osobně jsem na arabské stránky zabrousil asi tak dvakrát v životě tudíž vidím pozitivum s diakritikou jen pro česko a slovensko. Nevím proč by pro angličana apod… měl být problém a nutit mu doménu s diakritikou, když většina lidí vlastní již doménu bez.

Exik
11. září 2009, 16:17

Nj cesi se nudi tak vymysleji hovadiny… to by si pak klidne mohli japonci, arabi, rusaci apod. vytvaret sve domeny a mejly v jejich reci (symbolech) a nikdo jiny se v tom nevyznal…
…holt,vitejte v Koucourkově

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací