Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Internet Explorer 8 beta 1 - první dojmy


Internet Explorer 8 beta 1 - první dojmy

Autor: Jiří Melčák  |  6. březen 2008  |  zobrazeno: 36 975×  |  54 komentářů

Internet Explorer 8Na Microsoft's Mix konferenci v Las Vegas byla včera oficiálně představena první beta verze připravovaného Internet Explorer 8. Už během minulého roku se šuškalo, že IE8 bude připraven již v roce 2008, což některým vyrazilo dech poté co se nám ve Windows sotva zahnízdil Internet Explorer 7. Jedním z hlavních důvodů veřejného vypuštení IE8 beta je, aby vývojáři a webdesgnéři mohli již nyní připravit své weby pro nástup Internet Explorer 8. Dnes jsem tedy na rychlo otestoval tuto betaverzi IE8 a sepsal pár informací, které jsem našel nebo zjistil.

Na co se těšit v novém Internet Explorer 8?

Internet Explorer 8 zvládá Acid2Po dlouhé době jsme se konečně dočkali - Internet Explorer 8 plně podporuje CSS 2.1 a poprvé tak prošel známým Acid2 testem.

Tyto standardy budou v základu výchozím nastavením - do legacy modu jej budeme moci přepnout pomocí META tagu, popř. v beta verzi je k tomu v liště přímo určeno tlačítko.

Microsoft zahrnul do IE8 i částečnou podporu pro HTML 5.

Developer Tools pro ladění webůPřímá implementace Developer Tools, který lze přirovnat k rozšíření Firebug pro Firefox. Můžete tedy jednoduše ladit celý web při jeho vývoji. Vidíte např. aktuální CSS styly, které jsou definovány danému bloku včetně zdeděných vlastností z rodičovských prvků. Je zde také přímá podpora pro ladění javasriptů a ajax aplikací.

ActivityIntegrace Activity XML API - uživatel bude moci např. označit část obsahu stránky myší a pomocí objevivšího se Activity tlačítka bude moci začít blogovat o daném obsahu, který se mu automaticky vloží do editačího okna. Nebo např. při označení adresy si může ihned prohlédnout mapu, aniž by opustil danou stránku. Více informací o API a funkčnosti můžete najít zde. Již hotové doplňky si můžete stáhnout z Microsoftu.

Přímá integrace možnosti přeložení dané stránky do cca 11 jazyků obousměrně. Např. tedy z angličtiny do němčiny, francouzštiny, italštiny, arabštiny, japonštiny... Vše probíhá přes server translator.live.com, což si ostatně můžete vyzkoušet sami.

Příjemností je zvýraznění domény v adresním řádku prohlížeče - maličkost, ale potěší to.

Co Internet Explorer 8 stále postrádá

  • Internet Explorer 8 - aboutpodpora skinů
  • podpora pro jiné operační systémy (osobně mi to nevadí, ale někteří uživatelé by to rádi přivítali)
  • live náhledy záložek, které má Opera
  • některé vychytávky, které jsou dlouho dostupné v IE7 Pro
  • lepší inline vyhledávání
  • stále nezvýrazněná a barevně odlišená syntaxe v zobrazeném zdojovém kódu
  • přímá integrace mouse gesture

Jaký tedy je Internet Explorer 8?

Zvýraznění domény a tlačítko pro legacy modNová beta verze jednoznačně ukazuje, že v Microsoftu opravdu zapracovali a od finální verze IE8 máme rozhodně co očekávat. Rozhodně bude mnohem lepší než připravovaný Firefox 3. Prohlížeč je rychlý a díky Developer Tools bude vývoj webů mnohem snažší.

Beta verzi 1 Internet Exploreru 8 si můžete stáhnout z Microsoftu a vyzkoušet si jej na vlastní kůži. Věřím, že budete příjemně překvapeni. Těšme se tedy na další betu, potažmo na finální verzi.

Štítky: Operační systém


Komentáře

Redaktor ovsem.net Johnyz
7. březen 2008, 18:46

dle mého si konečně můžeme vybrat mezi prohlížeči. Neexistuje jenom všemocný IE a nic-neumějící FF a spo (mluvím především o starších časech)l. Nyní se síly vyrovnávají a na internetu se tak tvoří zdravá konkurence, která žene vývojáře dopředu …

Aqarius
7. březen 2008, 18:19

Všechny zdravím a přispěji i svou poznámkou. Není to tak dlouho, co vyšel článek o Firefoxu 2.xx, určený spíše odborníkům a profesionálům, kde je tento prohlížeč popisován jako nebezpečný! S nikým se nebudu pouštět do polemiky, zda je ten či onen prohlížeč lepší. Každý nechť používá co mu nejlépe vyhovuje. Je ovšem pravdou, že v Mozilla Fundation jsou si velice dobře vědomi, že IE7 (společně s doplňkem EI7 Pro a případně AiRoboform) udělal obrovský pokrok a již dnes je daleko lepším prohlížečem, než vychvalovaný FF. A svědčí o tom i fakt, kdy dnes byla vydána teprve další beta verze “Mozilla Firefox ‘Gran Paradiso’ 3.0 Beta 4” ale vývojáři dnes rovněž vydali první alfa verzi “Mozilla Firefox “Minefield” 4.0 Alpha 1” jako reakci na nový IE8. Ale je jedině dobře, že je na trhu z čeho vybírat, nicméně upředňostňuji tuto trojku: Opera, Maxthon, IE7/8.

ML
7. březen 2008, 17:21

Jo, jsou to hloupí puberťáci, jejichž jediným cílem je prosazení tučňáxe. Přitom je k uživatelům přívětivej asi jako terorista k davu.

vrtulnik
7. březen 2008, 15:45

LOL, pry ze IE8 bude lepsi nez FF3, ten dosahne max. tak FF1

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
7. březen 2008, 13:34

Mac-adresa: Tak na jsem sám zvědavý – slibuji, že zkusím tu kubuntu live distribuci, třeba se hodně věcí změnilo.

Flash: pokud je spokojený, tak nemá důvod se vracet, vždy je potřeba vidět volbu operačního systému v kontextu toho, k jaké činnosti ten počítač potřebuje. Když mi koupený Adobe Creative Suite CS3 Design Premium nejede pod Linxuama, tak asi nemám co řešit ;) ale ostatní mají jiné potřeby.

Flash
7. březen 2008, 13:29

No jo, od Vánoc… to tě přejde, neboj :)

Mac-adresa
7. březen 2008, 12:59

sice je distribuc 300 ale za řeč stojí tak 10-20

pro začátečníky: buntu, mandriva, suse, fedora, PClinuxOS…

pokročilé: debian

experty: arch linux, gentoo, slackware..

Aspoň trochu IQ:
tak já mám linux od vánoc a jsem naprosto spokojený!
zkus nějké live cd doporučuju kubuntu…

Redaktor ovsem.net Johnyz
6. březen 2008, 20:25

no linuxáci si vlastně těma300+- distribucema vykopali hrobeček. Kdo se nepotřebuje zabezpečovat a chránit proti hacknutí jeho dat anebo nepotřebuje vývojářský nástroj, určitě půjde po winxp. Stejně to většině BFU předinstaluje nějaký programátor a pochybuju, že tam bude rvát lynuxy.
Co se týče webového prohlížeče, budu používat klasicky trojí – maxthon, FF, IE8 …

Aspoň trochu IQ
6. březen 2008, 19:50

Popř. nějakou luxusní live distribuci… ?

Aspoň trochu IQ
6. březen 2008, 19:47

Ok, beru, 300. Stále však velké číslo na to, aby se v tom příjemně orientovalo. Osobně jsem linux zkoušel asi 5x v různých časových údobích a různé distribuce a tehda (cca 2-3 roky zpět) to nebyla úplná brnkačka.

Která z těch 3 distribucí je nejpoužitelnější pro nasazení do kanceláře pro mladé holčiny?

Mac-adresa
6. březen 2008, 19:36

for:Aspoň trochu IQ

distribucí je tak +-300

distribuce pro BFU:
suse, mandriva a buntu

widle jsou o něco složitější než ^^ distra!

mgp
6. březen 2008, 19:28

No já nevim. Firefox je Firefox…

Aspoň trochu IQ
6. březen 2008, 19:15

Člověče, jen ukazuješ jak blbý lidé se pohybují kolem zavšiveného linuxu s miliardou minoritních a pitomých distribucí. Chceš prosadit linux? Tak se nechovej jak pablb a vytvořte mravnou distribuci, kterou bude umět obsluhovat i blond sekretářka… do té doby se budu vyjadřovat jako ty – linux sucks…

Mac-adresa
6. březen 2008, 18:49

obyčejný balast
linux rulez

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací