Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | První zkušenosti s Windows Vista


První zkušenosti s Windows Vista

Autor: Miroslav Tydlačka  |  5. říjen 2006  |  zobrazeno: 35 822×  |  50 komentářů

Windows VistaKonečně jsem i já měl možnost vyzkoušet nový operační systém Windows Vista, byť jen v beta verzi i se všemi jeho neduhy. Instalace probíhá celkem klasicky, jak jsme zvyklí. Nabootujeme z DVD, kde máme nahranou Vistu a potom jen zadáváme základní údaje od aktivačního klíče, který funguje 14 dní (do té doby si musíte beta verzi Windows Vista zaregistrovat) až po nastavení jazyka v jakém budou Vista s vámi komunikovat - to je zatím jak jinak než anglicky. Doba instalace se od Windows XP nijak výrazně nemění. Na mém počítači to bylo cca půl hodiny.

Příjemné pro mě bylo, že po najetí systému jsou nainstalovány ovladače pro grafickou kartu a rozlišení obrazovky se ustálilo na příjemných 1200 x 1000 bodů. Samozřejmě, že pokud budete chtít hrát pod Vistou hry, musíte si ovladače nainstalovat od výrobce vaší grafické karty.

HodinyGraficky vypadá Vista naprosto úžasně a ani má sestava s tím neměla jakékoliv problémy, co se týká rychlosti otevíraných oken nebo zpomalování systému jako takového.

Pokud již znáte dobře předešlý operační systém Windows XP, nebude vám ovládání dělat velké potíže. Jen spousta funkcí je jinde, než jste byli zvyklí a práce se soubory v exploreru je prostě trochu jiná, ale podle mě je to jen otázka zvyku.

Měl jsem možnost vyzkoušet jak 64-bitovou tak 32-bitovou verzi Visty. Co se týká vzhledu jsou obě samozřejmě totožné. Ovšem co se instalace programů v 64-bitové verzi týká, je to utrpení. Nepodařilo se mi nainstalovat skoro žádný program, na který jsem zvyklý u starých XP. Nero vypsalo error hned na začátku instalace, dokonce i instalace Office 2007 se nedostala ani na úvodní obrazovku! Prostě 64-bitová verze Visty je pro normální uživatele nepoužitelná, protože neexistuje dostatek programů a driveru napsaných pro 64-bitovou verzi Visty.

To v 32-bitové verzi Visty je to trochu o něčem jiném. Nero se nainstalovat podařilo, i když systém při začátku instalace dost neurvale a důrazně upozorňoval, že tento program není kompatibilní s Vistou a její instalace může způsobit nestabilitu systému. Osobně se mi nepodařilo nainstalovat program Alcohol 120% a po jeho instalaci naskočila modrá obrazovka, restart systému a to se opakovalo pořád dokola. Nepomohlo ani najetí v nouzovém režimu. Nezbývalo mi nic jiného než nahrát systém znovu! Nenainstalujete dokonce ani NOD32 nebo Kaspersky Antivirus a musel jsem použít nabízený PC-cillin.

Namátkou spuštěné hry běhaly bez problému a nesetkal jsem se s žádnou nestabilitou nebo něčím podobným.

Control panel

Co říct závěrem? Slůvko beta verze označuje přesně to, co má, tedy že systém může být nestabilní a můžou se v systému vyskytovat chyby a těch chyb je tam opravdu požehnaně, i když jsem si vědom, že se programátoři musí usilovně snažit, aby jejich aplikace byly kompatibilní s připravovanými Windows Vista a současné problémy budou jen přechodné. Něco podobného jsme zažili i s přechodem z Windows 98 na Windows XP, tam dokonce nefungovala žádná hra!

AdministrátorOsobně se mi Windows Vista líbí a už se těším na finální verzi. Mám rád, když systém lahodí oku a nemůžu pochopit ty uživatele, kteří po nainstalování Windows XP z něj udělají Windows 2000 a nadávají, že ty grafické serepetičky jsou tam na nic. Ano bez nich to taky bude fungovat, ale připadá mi to jako bychom si koupili nové auto a okamžitě sundali lak z auta, koženky ze sedaček a ty různé serepetičky, které jsou naprosto zbytečné.

Štítky: Operační systém


Komentáře

syky01
7. říjen 2006, 10:34

Johnyz: Ještě jsem to nezkoušel, ale tento link by fungovat mohl download přímo od MS

Redaktor ovsem.net Johnyz
7. říjen 2006, 09:13

nemůžem, je to moc velký

Petra
7. říjen 2006, 03:44

Nazdárek lidičky, může mi někdo poslat Vistu poštou ???
Písněte mi na Email, já vám pošlu adresu.
Děkuji moc…

Redaktor ovsem.net Johnyz
6. říjen 2006, 12:54

to nevím jestli je volně ke stažení, ale i kdyby ne, tak na torrentech nebo někde na warez fórech se link najde … rozhodně tam budou podle me jen drobné chybičky, takže bych to chtěl odzkoušet.

syky01
6. říjen 2006, 12:51

Johnyz: Jenže RC2 není dostupná všem, ne? Nebo se dá někde stáhnout? Osobně mám teda nainstalovanou RC1 a proti beta verzi se dost zlepšili

Redaktor ovsem.net Johnyz
6. říjen 2006, 12:05

tvrzení že tam nefungovala žádná hra je nepravdivé – pišquorky tam fungovaly, stejně jako solitaire :D (samozřejmě i další hry, ktré nebyly závislé na OS)

a potom bych dodal jen to, že jak se zmiňuješ o těch serepetičkách, tak nejlepší je zvyknout si na defaultní nastavení. Nežere to čas, default je taky hezký a taky to nežere systémové prostředky zas tak úděsně ...

jináč teď vydali Vista RC2, v podstatě poslední beta do vydání ofiko verze.

Kába
6. říjen 2006, 09:33

Ve Vistách se mi povedlo rozchodit téměř vše, kromě TDirectoru 8.0 SP2 od Mercury, což mě zase tak nepálí, ale hlavně Leadtek WF 2000 Expert. Zatím to řeším nainstalovaným Virtual PC a na něm Win XP, ale to je dost krkolomné a pro kuckající P4 3,06(800) a 1536 MB DDR náročné. Má někdo lepší nápad????

Redaktor ovsem.netAutor článku Tydla
5. říjen 2006, 14:19

Opraveno díky.

XixaoXXX
5. říjen 2006, 13:44

...Doba instalace se od Windows Vista nijak výrazně nemění...:) chybicka

Vista je mrte v klidu..kdyby vsechno uz slapalo nemenil bych ji..na jeji graficky vychytavky se rychle zvyka

MzK
5. říjen 2006, 06:27

Vista je náročná na paměť. Mám poměrně nevýkonný notebook a tak jsem se divil, jak to krásně šlape na integro grafice. Opravdu

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací