Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | ClearType - zapněte si vyhlazování písma ve Windows XP


ClearType - zapněte si vyhlazování písma ve Windows XP

Autor: Jiří Melčák  |  27. prosinec 2008  |  zobrazeno: 41 700×  |  21 komentářů

ClearTypeČlověk by řekl, že s tou informací příjde takříkajíc s křížkem po funuse, ale opak je pravdou. Windows XP je stále a ještě chvíli bude nejpoužívanějším operačním systémem. Když k tomu navíc přidáte fakt, že standardem se staly LCD monitory, jejichž zobrazovací schopnosti jsou technicky jinde než dnes již téměř zapomenuté CRT monitory, je více než nutností zapnout si vypnuté vyhlazování písma ve Windows XP. LCD monitory totiž vykreslují přesně to, co jim posílá grafická karta a tím pádem je písmo pro nás až nepříjemně ostré a vyhlazování písma je zde nutnost. Přesto většina uživatelů ani netuší, jaké skvělé změny se mohou dočkat, když povolí vyhlazování písma, které např. již ve Windows Vista je defaultně zapnuté.

Jak jsem napsal - funkce vyhlazování písma ve Windows XP je přítomna od počátku, ale ve vychozím nastavení je vypnutá, neboť v době uvedení Windows XP byly standardem CRT monitory, kde nebylo vyhlazování nutné, neboť sama technologie CRT nedokázala zobrazovat tak ostře ohraničené pixely. Jak tedy zapnout vyhlazování? Máte dvě možnosti - mini program nebo online nástroj - obojí od Microsoftu.

ClearType Tuner - nástroj pro zapnutí vyhlazování písma ve Windows XP

ClearType Tuner - vyhlazování písma ve Windows XP Stáhněte si miniaturní program ClearType Tuner přímo z dílny Microsoftu. Nainstalujte a několika málo kliknutími myši si můžete nastavit takové vyhlazování pro váš LCD panel, který bude vám nejpříjemnější pro oči. V prvním kroku tedy zathrněte Turn on ClearType a pak Start Wizard. Pak již ve dvou krocích postupně vyberete ze dvou a poté ze šesti stupňů vyhlazování písma a vše je hotovo bez nutnosti restartu. Rozdíl před a po zapnutí ClearType si můžete prohlédnout na zvětšeném obrázku, komentář k tomu snad netřeba.

Zapněte si ClearType pomocí online tuneru od Microsoftu

Další možností a koneckonců i mnohem jednodušší než předchozí varianta je využití online tuneru pro vyhlazování písma přímo na stránkách Microsoftu, kde pomocí stejných kroků popsaných výše můžete online nastavit vyhlazování ve Windows XP.

Vyhlazování písma vám zajistí mnohem příjemnější čtení a celkově příjemnější práci na počítači. Zvláště teď po Vánocích věřím, že mnozí z vás pod stromečkem objevili nějaký ten LCD panel a pokud používáte Windows XP bude pro vás tento tip také malým vánočním dárečkem ;)

Štítky: Software, Tipy a triky


Komentáře

xtina
10. duben 2010, 17:26

jako nic proti, ale rychlosti to fakt neprospiva :) Pokud si chcete windowsy zrychlit, vypnete si moznost motivu, a jinejch zbytecnosti :D
A navic to az takova pecka neni, nekdy to vypada az nevkusne…

Michal
21. březen 2010, 01:18

No jak vidím člověk se má pořád co učit…
Děkuji za má očka…

eh
4. prosinec 2009, 23:58

Díky,
zachránil jste mi zrak.

Chorche
6. srpen 2009, 13:00

Děkuji za tento článek. Koupil jsem si novou grafickou kartu a nainstaloval ji. Když jsem zapnul PC, měl jsem přehozené barvy teytu v prohlížeči i v samotném systému. Zkusil jsem snad všechno až pak jsem narazil na tento článek, vyzkoušel to. Normálně bych si font nebyhlazoval, ale barvy jsou pro mne jako pro webdesignéra důležitější :) Opravdu díky ;)

french
21. červen 2009, 18:49

Hrozne to je jak pro koho, kazdemu se libi neco. Me to treba vyhovuje!

Miro z klanu
11. červen 2009, 17:09

Tak to už nikdy… Fakt humus…

Martin
1. červen 2009, 15:00

Je to s prominutím hnus.Mám nainstalované Windows 7 a je to snad ta hlavní věc co mi u tohodle OS vadí (stejně jak u Vista).I když ClearType vypnu čás textu ve windows zůstane nechutně rozmazaná,podvědomě tak asi pořád zaostřuju a oči mám za chvíli unavené…existuje nějaká možnost jak tuto odpornost ůplně deaktivovat?

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
8. březen 2009, 11:36

S tím světlem je to více než pravda. Zejména více než vhodné je mít večer zapnutý zdroj světla za monitorem, zejména pokud v místnosti již není zapnutý jiný zdroj světla.

ja
8. březen 2009, 07:39

Také ClearType vypínám, je to sice líbivé, ale vadí mi podvědomě zaostřovat na “rozmazané” písmo oproti kontrastnímu které má jasné hranice. Ale je to jen otázka času kdy velikost bodu v kombinaci se vzdáleností od obrazovky(!!) vystoupí mimo rozlišovací schopnosti oka a rozmazané se stane ostré, u mě na stole to ještě pár let asi nebude. Mimochodem oči bolí z drtivé většiny od defaultního jasu a mála světla v místnosti…

Kings
3. únor 2009, 17:54

Super věcička, opravdu jak ve Win Vista :) Díky za tip!

hrubost
16. leden 2009, 12:16

Já sem tomu ClearType taky nepřišel na chuť. Mě se to písmo čte super i když je vidět jednotlivé pixely :) Tak nevím. V PDf je taky vyhlazovani pisma a tam to beru jako samozřejmost.

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
12. leden 2009, 14:59

Správná poznámka, kterou jsem myslím také v článku zmiňoval. Nativní rozlišení je více než důležité.

LCD monitory jsou sice super, ale bohužel nevyhovují starším lidem nebo prostě lidem se slabším zrakem, kteří mají problém na 20” monitoru číst na rozlišení 1680×1050 a nastavují si pro sebe mnohem nižší rozlišení, kde vyhlazování už působí hodně nečitelně.

LCD monitory jsou prostě dělány na jedno jediné rozlišení.

Petr
12. leden 2009, 14:41

ClearType Tuner jsem si stáhl a musím říct, že bych už neměnil. Výborná vychytávka. Nespokojené uživatele upozorňuju, že ClearType je potřeba nastavit v nativním rozlišení, u mě 1680×1050, v systému mám 1280×800. pokud bych nastavil ClearType v jiném než nativním, text bude opravdu trochu rozmazaný. Je to tím, že monitor při jiném než nativním rozlišení obraz provádí interpolaci.

pah
11. leden 2009, 18:06

To je potřeba hlavně na oči já LCD nemam ale kámoš ho má a bolej ho z toho písma pěkně oči

Banán
9. leden 2009, 05:17

původně jsem měl (hodně velký) problém si na to zvyknout ale za dva dny mi to připadne úplně v normálu …...dík za super vychytávku

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
6. leden 2009, 14:55

Jednoduše, pomocí toho online tuneru na webu Microsoftu – musí to však dělat v Internet Exploreru, který vyžaduje 2 sekundovou instalaci komponenty a hned na té samé stránce lze vyhlazování vypnout.

Banán
6. leden 2009, 14:22

......a dá se to taky vypnout?

.......jak?

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
28. prosinec 2008, 13:57

V tom případě je to pouze věcí zvyku a subjektivní pohody pro oči. Spíš to vidím na ten zvyk, neboť je to prostě (výrazná) změna. Já také sedím u PC 12-14 hodin denně a bez vyhlazování bych už měl oči jak morče – tedy minimálně v době, kdy jsem pracoval na Windows XP.

A vemte si, že ve Windows Vista je tohle již defaultně zapnuté (a já jsem s tím maximálně spokojen), což si myslím ukazuje i směr a byl to pro mě logický krok, proč Windows XP měly vyhlazování vypnuté (kvůli nadvládě CRT), ale Windows Vista už mají ClearType zapnuté kvůli jednoznačně převaze LCD, kdy CRT je pro běžného uživatele mrtvá záležitost.

Může to být možná dané i kvalitou LCD panelu, kdy na ty levné za 3-6 tisíc se opravdu nedá koukat (myšleno globálně, viděl jsem jich desítky, když jsem stavěl PC pro znamé apod.), ať s vyhlazováním nebo bez. To je jak se vším u počítače – šetřit se nevyplatí na žádné komponentě, jestliže na PC člověk pracuje denně.

Koneckonců, díky online tuneru si to každý může vyzkoušet a kdykoliv vrátit zpět. Osobně doporučuji vyzkoušet a nechat dva dny. Je to jako s novými botami, taky na začátku tlačí ;)

Veolw
28. prosinec 2008, 12:18

Tohle byla prvni vec, kterou jsem zkousel, kdyz jsem si poridil LCD. Musim ale bohuzel konstatovat, ze mi vyhlazovani absolutne vubec nevyhovuje. Nevim proc, ale v momente, kdy si zapnu vyhlazovani, tak se mi obtizneji cte text, boli me oci a celkove jsem mnohem vice unaveny (denne travim u PC i 12h). Nezbyvami mi tedy nic jineho, nez souhlasit s tim, ze je to opravdu hrozne.

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
28. prosinec 2008, 00:38

Neznám jediného člověka, kterému jsem zapnul vyhlazování na Windows XP, který by řekl, že je to hrozné. Máte LCD? Používáte nativní rozlišení? Co je na tom hrozného?

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací