Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | ClearType - zapněte si vyhlazování písma ve Windows XP


ClearType - zapněte si vyhlazování písma ve Windows XP

Autor: Jiří Melčák  |  27. prosinec 2008  |  zobrazeno: 41 780×  |  21 komentářů

ClearTypeČlověk by řekl, že s tou informací příjde takříkajíc s křížkem po funuse, ale opak je pravdou. Windows XP je stále a ještě chvíli bude nejpoužívanějším operačním systémem. Když k tomu navíc přidáte fakt, že standardem se staly LCD monitory, jejichž zobrazovací schopnosti jsou technicky jinde než dnes již téměř zapomenuté CRT monitory, je více než nutností zapnout si vypnuté vyhlazování písma ve Windows XP. LCD monitory totiž vykreslují přesně to, co jim posílá grafická karta a tím pádem je písmo pro nás až nepříjemně ostré a vyhlazování písma je zde nutnost. Přesto většina uživatelů ani netuší, jaké skvělé změny se mohou dočkat, když povolí vyhlazování písma, které např. již ve Windows Vista je defaultně zapnuté.

Jak jsem napsal - funkce vyhlazování písma ve Windows XP je přítomna od počátku, ale ve vychozím nastavení je vypnutá, neboť v době uvedení Windows XP byly standardem CRT monitory, kde nebylo vyhlazování nutné, neboť sama technologie CRT nedokázala zobrazovat tak ostře ohraničené pixely. Jak tedy zapnout vyhlazování? Máte dvě možnosti - mini program nebo online nástroj - obojí od Microsoftu.

ClearType Tuner - nástroj pro zapnutí vyhlazování písma ve Windows XP

ClearType Tuner - vyhlazování písma ve Windows XP Stáhněte si miniaturní program ClearType Tuner přímo z dílny Microsoftu. Nainstalujte a několika málo kliknutími myši si můžete nastavit takové vyhlazování pro váš LCD panel, který bude vám nejpříjemnější pro oči. V prvním kroku tedy zathrněte Turn on ClearType a pak Start Wizard. Pak již ve dvou krocích postupně vyberete ze dvou a poté ze šesti stupňů vyhlazování písma a vše je hotovo bez nutnosti restartu. Rozdíl před a po zapnutí ClearType si můžete prohlédnout na zvětšeném obrázku, komentář k tomu snad netřeba.

Zapněte si ClearType pomocí online tuneru od Microsoftu

Další možností a koneckonců i mnohem jednodušší než předchozí varianta je využití online tuneru pro vyhlazování písma přímo na stránkách Microsoftu, kde pomocí stejných kroků popsaných výše můžete online nastavit vyhlazování ve Windows XP.

Vyhlazování písma vám zajistí mnohem příjemnější čtení a celkově příjemnější práci na počítači. Zvláště teď po Vánocích věřím, že mnozí z vás pod stromečkem objevili nějaký ten LCD panel a pokud používáte Windows XP bude pro vás tento tip také malým vánočním dárečkem ;)

Štítky: Software, Tipy a triky


Komentáře

jj
27. prosinec 2008, 23:53

Lidičky, ani to nezkoušejte, je to hrozný...

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací