Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Všechny verze Windows XP


Všechny verze Windows XP

Autor: Pavel Kříž  |  6. září 2007  |  zobrazeno: 85 124×  |  30 komentářů

Windows XPNapadlo vás někdy, kolik existuje verzí Windows XP? Většina uživatelů zná tzv. Home a Professional, případně Media Center. Dnes si ukážeme, že verzí (tzv. edicí) existuje podstatně víc. Ke každé si něco málo povíme. Cílem článku rozhodně není zevrubné srovnání jednotlivých edic, ale pouze nastínění odlišností a vhodnosti použití pro konkrétní účely.

1) Windows XP Home Edition jsou určeny pro domácí použití. K tomuto účelu jsou dostatečně vybaveny a běžný domácí uživatel není nijak ochuzen oproti vybavenější (zejména z hlediska síťových funkcí) verzi Professional. Jejich nasazení ve firmách bývá obecně spíše výjimečné (mám na mysli "velkou" firmu s větším množstvím počítačů). Na internetu se dají najít projekty, které se snaží přidat některé vlastnosti z vybavenějších Windows XP Professional a obejít tím některá omezení.

Windows XP Professional2) Windows XP Professional Edition jsou určeny pro nasazení ve firmách; kde se často připojují do domény (výhodou je možnost použít doménové uživatelské účty spolu s uživatelskými profily - uživatel se může přihlásit a pracovat na libovolném PC s Windows XP, připojeným do domény).

3) Windows XP Corporate - jedná se o předaktivovanou verzi Windows XP Professional; jedinou odlišností je, že tento operační systém nevyžaduje aktivaci. Běžný uživatel se k této edici legálně nedostane; je dostupná v rámci multilicence.

4) Windows XP Media Center slouží pro "počítače do obýváku", tzv. HTPC (Home Theatre PC). Jedná se o operační systém s "grafickou nadstavbou" pro multimediální počítač. Často se ovládá dálkovým ovladačem. Uživatel se pohybuje v menu na obrazovce monitoru či na televizi a samotný operační systém je "skrytý".

5) Windows XP Starter Edition je omezená verze, určená zejména pro trhy s vysokou mírou počítačového pirátství. Některá omezení vypadají docela drasticky, posuďte sami: lze je provozovat pouze v rozlišení 800x600 (dle některých zdrojů 1024x768) a spuštěné můžete mít maximálně tři programy; bez podpory pracovních skupin a domén, max. 512 MB RAM, max. 120 GB HDD.

Windows XP Home6) Windows XP Embedded jsou elegantní možností, jak si sestavit operační systém Windows XP na míru svým požadavkům. Hodí se zejména v případě staršího HW (stolní počítač, notebook), který hodláme používat ke specifickým účelům, např. jako jukebox, herní PC (pro nenáročné starší hry), terminál, automat, atd. Nevyžadují aktivaci. Z vlastní zkušenosti vím, že se dají bez problémů sestavit na Compact Flash (CF) kartu o kapacitě pouhých 512 MB - sám jsem je nějakou dobu provozoval. O Windows XP Embedded jsem napsal první příručku v češtině, viz tato bleskovka.

7) Windows XP Fundamentals for Legacy PCs ("Eiger") jsou podobné verzi Embedded. Určeny jsou pro starší počítače, na kterých by "klasické" Windows XP neběžely vůbec nebo jen s obtížemi. HW požadavky jsou nenáročné: min. procesor s frekvencí 233 MHz, min. 64 MB RAM, min. 611 MB na HDD. Nejčastější použití bude počítač ve funkci terminálu.

8) Windows XP Tablet Edition jsou určeny pro počítače typu Tablet PC. Ty mají dotykovou obrazovku (dotykový monitor), některé jsou a jiné nejsou vybaveny klávesnicí. Obsahují podporu pro ovládání speciálním dotykovým perem, podpora psaní "volnou rukou" (opět dotykovým perem) a jeho převod na text.

9) Windows XP 64-bit Edition jsou určeny pro 64 bitovou architekturu. Významným přínosem je podpora více jak 4 GB RAM.

10) Windows XP Edition N vznikl dodatečně na nátlak Evropské komise, jedinou změnou je odstranění multimediálního přehrávače Windows Media player. I když je nabízen zákazníkům, prakticky se neprodává.

11) Windows PE nejsou skutečná Windows XP, jedná se o tzv. live verzi, bootující nejčastěji z CD. Primární použití je pro instalaci Windows XP. O live verzi vyšel na našem webu článek.

Závěr: Znovu opakuji, že cílem článku nebylo popsat vlastnosti a odlišnosti jednotlivých edic; cíl byl podstatně skromnější - seznámit vás se všemi verzemi Windows XP. Snad bylo tohoto cíle dosaženo.

Štítky: Operační systém


Komentáře

Muf
19. září 2010, 20:12

Win XP Ultimate jsou upravenou verzí XP, takže nic :)

fourGet
18. září 2010, 17:30

A co Windows XP Ultimate?

michal zobec (michalli)
28. srpen 2010, 15:37

p.s.: tady pro ty které zajímá více podrobností je článek popisující systém klíčů v produktech Microsoftu http://www.michalzobec.cz/2009/10/09/produktove-klice-k-produktum-spolecnosti-microsoft/

michal zobec (michalli)
28. srpen 2010, 13:04

@Lovo
ad) windows xp corporate: oficiálně takové windows prostě neexistují. je to speciální sestavení které se třeba na microsoft technet subscriber downloads jmenuje windows xp professional vl. jedná se o verzi která bere jiné klíče ale jinak to jsou pořád windows xp professional. řešil jsem to jednou s podporou. a jinak windows xp professional oem taky nevezme klíč z krabicové verze. systém je pořád stejný ale jen distribuční kanál je jiný. klíče pak bere instalátor podle distribučního kanálu.

@Muf
nikde jsem nepsal že xp professional jsou stejné jako xp professional. windows xp corporate je označení pro multilicenční verzi windows xp professional. o home jsem nepsal vůbec nic.

Suprmajkl
26. leden 2010, 23:32

Windows XP Corporate, mam to stesti ze je mam, sehnal mi je kamos co dela u pocitac, firmy diiiiiik, no ale ted je to uz jedno, pouzivam win 7

Muf
1. únor 2009, 16:53

..no jiste, tak ty sou uplne nejlepsi :D :D

Windows XP
1. únor 2009, 16:07

Hodně dobrý jsou xp home edition…....

jura
19. říjen 2008, 18:41

Ty nejsou oficialni kamarade

Benik3
15. září 2008, 13:37

A co windows xp gold edition 2008?

Zdeněk Heger
4. září 2008, 10:41

Koupil jsem si Windows XP media center. Nainstaloval, aktivoval a registroval.
Asi po roce jsem reinstaloval počítač a hle vyskytl se problém. Windowsy nešli aktivotat – s tím, že již aktivované jsou.
Po několika telefonech se zákaznickou podporou a “čestným slovem”, že jsem opravdu reinstaloval systém jsem dostal nové licenční číslo.
XP-čka jsem po čase smazal, přešel na Linux a dodnes si nemůžu vynachválit jaké možnosti mi jiný operační systém poskytuje a to zdarma resp. za 700 kč
Windows do mého domu již nikdy

Lovo
22. červenec 2008, 17:51

Jasně že je instalační CD Professional a Corporate odlišné. Klíče jsou zaměnitelné pouze v rámci edice; tedy do Corporate lze vložit kterýkoli Corporate klíč a do Professional lze vložit kterýkoli Professional klíč, nelze je prohodit. Corporate nepožaduje aktivaci ani s kradeným klíčem, pouze pokud je klíč nahlášen jako ztracený, nainstalovaný systém neprojde ověřením pravosti s odůvodněním, že vložený klíč neposkytl Microsoft.

Muf
16. červen 2008, 21:22

2michalli: Opravdu je stejna? A jak to, ze kdyz jsem zkousel zadat cislo, ktere bylo na corporate do home nebo profi edition a neslo? No proste neslo.. Vyzkouseno v praxi.

michalli
16. červen 2008, 17:05

1) windows xp corporate neexistují, instalačka je naprosto stejná jen máte klíč který nepožaduje aktivaci (což už dávno není pravda protože klíče se kradou, že?);
2) jedna verze windows xp vám stejně chybí... :-)

Ssistem
2. červen 2008, 23:34

Černé obrazovky tak na Microsoft,Vista zatěžuje jen system a nutí nás kupovat Hardware podle jejich gusta,a ta černa obrazovka (nestahuj aktualizace).Já sám je vyzkoušel pod Crack-legalizace vista,a pánové co od toho všeho čekáte (jen dražší a nekompletně informovaný Hardware),ale o tom (VISTA)by se dalo povídat tak 10 let.Proč nám je všem cpou do nových PC???.

Redaktor ovsem.net Jirka
26. duben 2008, 09:06

No ono je to dost nerozum si kupovat 8 GB Ram, protože podle toho, cos napsal, usuzuji, že je ani nedokážeš využít.

A jestli máš problém s crackem, tak si laskavě kup originální Windows Vista 64bit. Černé obrazovky na vás na všechny ;)

brtnaQ
26. duben 2008, 05:09

Hm vsecko stojí za velký hov.. koupil sem si new pc AMD Athlon 64 ×2 6400+ 3.2 GHz,MB ASUS M2N-SLI Deluxe,Ram OCZ Kit 4×2 GB DDR2 PC6400 800Mhz,ATI Radeon HD 3870 512MB DDR4 … a nevim jaky windows aby mne to vzalo všeci Ramky doma mám jenom Visty ale 32bit v. :X a XP taky 32bit, stahl sem ted TY XP professional 64bit edition ale moc se my do toho nechce páč není v CZ! A Když stáhnu Visty 64 bit tak je zas necracknu:X

mamartin
21. březen 2008, 13:11

Já bych zakázal kouření úplně a bylo by :)

Pavel
3. březen 2008, 13:03

@Semi,

jak souvisí tabulky s operačním systémem? Co přesně máš na mysli?

Semi
3. březen 2008, 12:32

Jojo, na co vědět o různých typech XP? Např. zjistíte, čím to je, že vám doma funguje počítač s XP trochu jinak než v kurzu, což učitel nepochopil, protože tvrdil, že když mám XP a on taky, tak to musí být stejné. Bohužel tabulky jsem se musela doma “učit po svém”. A nebo jsem fakt blbá a něco nechápu já...

queen
22. únor 2008, 14:21

DARINKO JESTLI JSI SI NEUDĚLALA BOD OBNOVENÍ TAK TO NELZE VRÁTIT ZPĚT

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací