Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Všechny verze Windows XP


Všechny verze Windows XP

Autor: Pavel Kříž  |  6. září 2007  |  zobrazeno: 85 699×  |  30 komentářů

Windows XPNapadlo vás někdy, kolik existuje verzí Windows XP? Většina uživatelů zná tzv. Home a Professional, případně Media Center. Dnes si ukážeme, že verzí (tzv. edicí) existuje podstatně víc. Ke každé si něco málo povíme. Cílem článku rozhodně není zevrubné srovnání jednotlivých edic, ale pouze nastínění odlišností a vhodnosti použití pro konkrétní účely.

1) Windows XP Home Edition jsou určeny pro domácí použití. K tomuto účelu jsou dostatečně vybaveny a běžný domácí uživatel není nijak ochuzen oproti vybavenější (zejména z hlediska síťových funkcí) verzi Professional. Jejich nasazení ve firmách bývá obecně spíše výjimečné (mám na mysli "velkou" firmu s větším množstvím počítačů). Na internetu se dají najít projekty, které se snaží přidat některé vlastnosti z vybavenějších Windows XP Professional a obejít tím některá omezení.

Windows XP Professional2) Windows XP Professional Edition jsou určeny pro nasazení ve firmách; kde se často připojují do domény (výhodou je možnost použít doménové uživatelské účty spolu s uživatelskými profily - uživatel se může přihlásit a pracovat na libovolném PC s Windows XP, připojeným do domény).

3) Windows XP Corporate - jedná se o předaktivovanou verzi Windows XP Professional; jedinou odlišností je, že tento operační systém nevyžaduje aktivaci. Běžný uživatel se k této edici legálně nedostane; je dostupná v rámci multilicence.

4) Windows XP Media Center slouží pro "počítače do obýváku", tzv. HTPC (Home Theatre PC). Jedná se o operační systém s "grafickou nadstavbou" pro multimediální počítač. Často se ovládá dálkovým ovladačem. Uživatel se pohybuje v menu na obrazovce monitoru či na televizi a samotný operační systém je "skrytý".

5) Windows XP Starter Edition je omezená verze, určená zejména pro trhy s vysokou mírou počítačového pirátství. Některá omezení vypadají docela drasticky, posuďte sami: lze je provozovat pouze v rozlišení 800x600 (dle některých zdrojů 1024x768) a spuštěné můžete mít maximálně tři programy; bez podpory pracovních skupin a domén, max. 512 MB RAM, max. 120 GB HDD.

Windows XP Home6) Windows XP Embedded jsou elegantní možností, jak si sestavit operační systém Windows XP na míru svým požadavkům. Hodí se zejména v případě staršího HW (stolní počítač, notebook), který hodláme používat ke specifickým účelům, např. jako jukebox, herní PC (pro nenáročné starší hry), terminál, automat, atd. Nevyžadují aktivaci. Z vlastní zkušenosti vím, že se dají bez problémů sestavit na Compact Flash (CF) kartu o kapacitě pouhých 512 MB - sám jsem je nějakou dobu provozoval. O Windows XP Embedded jsem napsal první příručku v češtině, viz tato bleskovka.

7) Windows XP Fundamentals for Legacy PCs ("Eiger") jsou podobné verzi Embedded. Určeny jsou pro starší počítače, na kterých by "klasické" Windows XP neběžely vůbec nebo jen s obtížemi. HW požadavky jsou nenáročné: min. procesor s frekvencí 233 MHz, min. 64 MB RAM, min. 611 MB na HDD. Nejčastější použití bude počítač ve funkci terminálu.

8) Windows XP Tablet Edition jsou určeny pro počítače typu Tablet PC. Ty mají dotykovou obrazovku (dotykový monitor), některé jsou a jiné nejsou vybaveny klávesnicí. Obsahují podporu pro ovládání speciálním dotykovým perem, podpora psaní "volnou rukou" (opět dotykovým perem) a jeho převod na text.

9) Windows XP 64-bit Edition jsou určeny pro 64 bitovou architekturu. Významným přínosem je podpora více jak 4 GB RAM.

10) Windows XP Edition N vznikl dodatečně na nátlak Evropské komise, jedinou změnou je odstranění multimediálního přehrávače Windows Media player. I když je nabízen zákazníkům, prakticky se neprodává.

11) Windows PE nejsou skutečná Windows XP, jedná se o tzv. live verzi, bootující nejčastěji z CD. Primární použití je pro instalaci Windows XP. O live verzi vyšel na našem webu článek.

Závěr: Znovu opakuji, že cílem článku nebylo popsat vlastnosti a odlišnosti jednotlivých edic; cíl byl podstatně skromnější - seznámit vás se všemi verzemi Windows XP. Snad bylo tohoto cíle dosaženo.

Štítky: Operační systém


Komentáře

Darinka
2. leden 2008, 23:45

Ahoj.. Stáhla jsem si Windows Vista, a chci zpátky normální Windows XP. Jak to mám udělat? Nebo kde to mám stáhnout? Prosím odepište mi na e-mail:Darinkaa.V@seznam.cz..Děkuju..

Pavel
5. prosinec 2007, 13:57

Karel: nejde o přihlášení, ale o zazálohování aktivace. Je to soubor wpa.dbl

Karel
3. prosinec 2007, 23:27

Před instalaci Windows XP na nový hardisk se dá stahnut ze systemu 32 nějaký souborek a poté vložit po instalaci zpět aby se nemusel Windows XP znovu přihlašovat ale nemohu to najít v čem to vyšlo.

Tesařová
30. listopad 2007, 12:34

Jjsem nešťastná , někam mi utekl System 32/acjqqtuf.dll. Jsem samouk, prosím poraďte nebo zešílím papa

a.mike
27. listopad 2007, 18:41

Skládám pc s athlon s64 bit. Když použiju verzi windows xp profesional nebude to dělat problémy ?? díky za odpověd

Igor
18. listopad 2007, 21:23

2 Nefaste… jj nLite ted zkousim, tak sem zvedavevej jak to bude osekany slapat… doufam, ze minimalne o 80% lip :-)

venca
14. září 2007, 16:08

:D o tolika verzích jsem neměl ani tušení...mrkvosoft se činí

Néfaste Loup-garou
13. září 2007, 00:40

Já jsem se například díky takovým článkům rozhodl vzít své XP-prof., stáhnout šikovný program nLite, osekat winy o to co jsem nepotřeboval, stáhnout instalaci na 180 MB. Winy mi držej, nepadaj už dva roky, jsou rychlé, neměl jsem jediný vir, vše jede bez obtíží.

A to jen díky takovýmto článkům, které mi ukázaly, že nejlepší je: udělej si sám :-D.

Zdenek
11. září 2007, 22:41

Tedy nezlobte se, ale k čemu je to dobrý vědět edice XP?

PetrTwo
7. září 2007, 18:37

A až budete někdy třebas psát o všech edicích Visty, tak se nejspíš nedopočítáme :D

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací