Ovsem.net - software, hardware, online hry, webdesign, Windows 7 / Vista / XP | Windows XP, Live verze


Windows XP, Live verze

Autor: Pavel Kříž  |  3. září 2007  |  zobrazeno: 72 361×  |  16 komentářů

Live verze Windows XP Operační systém Windows XP se musí nejdříve nainstalovat a doplnit o důležité ovladače pro konkrétní počítač, na kterém poběží. Existuje však i upravená verze Windows XP, tzv. live verze, která nabootuje téměř na všech počítačích. Nejčastěji se používá na CD (tj. bootuje se z CD) - ovšem nabootuje již "živý" operační systém. Další možností je použít místo CD např. externí usb pevný disk, nebo flashdisk (lze dokonce použít i přímo interní pevný disk).

BartPE versus Windows PE
Microsoft vydává pro některé významné firemní zákazníky Windows PE. To je také live verze, ovšem určená výhradně k instalaci "skutečných" Windows XP. Protože Windows PE není pro většinu uživatelů dostupná, rozhodl se Bart Lagerweij vytvořit si svou vlastní verzi. To se mu úspěšně povedlo. Jeho program se jmenuje PE Builder a jím vytvořená live verze Windows XP se nazývá BartPE. K vytvoření live verze se použijí soubory z instalačního CD Windows XP SP1 nebo SP2.

PE Builder Jak vytvořím live verzi, tzv. BartPE?
Stačí si stáhnout program PE Builder ze stránky www.nu2.nu/pebuilder, rozbalit ho do kořenového adresáře disku C: (tj. C:\pebuilder3110a) a následně spustit program pebuilder. Příjemné je, že program dokáže komunikovat česky i slovensky (měl by identifikovat české nebo slovenské prostředí vašich Windows XP a po jeho zavření a opětovném spuštění komunikovat česky nebo slovensky). Zadáme cestu k instalačním souborům Windows XP SP1 nebo SP2 (kvůli rychlejšímu přístupu je vhodné je předtím z CD zkopírovat někam na pevný disk). Pak ještě zadáme složku, kam má být provedeno "sestavení" BartPE, a zda si přejeme vytvořit pouze ISO soubor (vhodné pro testování BartPE ve virtuálním počítači, např. VMware) nebo ho rovnou vypálit na CD-R či CD-RW.

BartPE je poněkud strohé, není v něm Explorer (Průzkumník), nemá klasickou nabídku Start a není určen pro běžnou práci (byl vyvinut jako záchranné CD). Místo BartPE můžete použít Reatogo (viz dále), které přináší prostředí prakticky shodné s prostředím Windows XP.

Jak rozšiřovat funkce BartPE?
Zatím jsme si neřekli, že BartPE je do velké míry modifikovatelné pomocí tzv. pluginů ("zásuvných modulů"). Několik pluginů je součástí balíčku PE Builder. Další je nutné vyhledat na internetu. Některé pluginy obsahují kompletní nastavení (tj. zápis do registru, přidání položky do menu i všechny soubory), většina pluginů však soubory neobsahuje a je nutné mít takový program (pro který chceme plugin použít) nainstalován.

A k čemu vlastně takový plugin slouží? Samotné BartPE je poměrně "chudý" systém, určený opravdu jen k servisním účelům. Pokud nám chybí nějaký program, který bychom rádi v BartPE použili, je nutné ho přidat právě prostřednictvím pluginu.

Reatogo aneb nadstavba nad BartPE, grafické prostředí shodné s Windows XP
REATOGOReatogo je komplexní balíček, jakási nadstavba nad BartPE. Umožňuje neuvěřitelnou konfigurovatelnost, přidává Průzkumníka, plochu, nabídku Start, hlavní panel, skinovatelnost a spoustu dalších možností.

Reatogo se opět rozbalí do kořenového adresáře disku C: (tj. C:\Reatogo-240), podmínkou však je, aby souborový systém disku C: byl NTFS a instalační soubory musí být Windows XP SP2 (nestačí SP1 jako v případě BartPE).

Po spuštění provede Reatogo lokalizaci (tj. po vytvoření Reatogo budeme mít kompletní české/slovenské prostředí), která sice trvá relativně dlouho, zato se však provede pouze při prvním spuštění. Začátečník by se mohl trošku ztrácet v množství tlačítek, která program nabízí pro konfiguraci. Stačí však použít výchozí nastavení, spustit integrovaný pebuilder (přejmenovaný na reatogo builder) a pokračovat stejným způsobem, který je popsán výše.

Odměnou za použití Reatogo bude výrazně příjemnější grafické prostředí. Reatogo se dá použít nejen jako záchranné CD, ale i jako záložní operační systém pro běžnou práci. Existují pluginy pro Operu a připojení k internetu (přes síťovou kartu, GPRS/EDGE, ...), pro OpenOffice.org, Adobe Reader, Nero a desítky dalších aplikací (jako např. úprava registru, antiviry, diagnostický SW atd.).

Kompletní lokalizaci programů i nápovědy do češtiny a sloveštiny připravil Craftcom team, který vás tímto zve na ryze české a slovenské stránky o (nejen) BartPE a Reatogo, které jsou na adrese www.craftcom.net. Součástí webu je i fórum.

Autor článku, Pavel Kříž, je jedním z členů Craftcom Teamu. Článek vyšel na komunitní počítačové poradně pc.poradna.net.

Štítky: Operační systém, Windows XP


Komentáře

Johnyz
15. květen 2009, 19:38

takze Jituška nám to hezky uvedla a opravdový flame může začít na fóru :-)

Jitule
15. květen 2009, 13:42

to Pája: a alou do fora linuxaku :) tam si klidne pej svoje jarni ody na linux – mas tam spoustu mista ;)

Pája
15. květen 2009, 10:05

Ach, jak já jsem šťastný, že nemusím řešit žádnou licenční politiku, nemusím nic crackovat, nemusím se koukat na modrou smrt na mém monutoru. Jak já jsem šťastný, že jsem poznal tučňáka, který mi dá vše zadarmo a jen, když se mi bude chtít. Není krásný používat systém, který vyvíjí někdo ze své dobré vůle a nedává do svích zdrojáků algoritmy, které by naschvál bránili použití programu konkurencí?
Ano, jsou lidi, který vydělávají na pohodlnosti lidstva. Kdo se chce nechat dojit, ať s klidným srdcem Microsoft instaluje :)

ondraw
22. prosinec 2008, 13:00

http://www.craftcom.net/index.php?article=95 stranka tvorby live CD winů

mrBOOcz
15. prosinec 2008, 17:56

A Jak to teda prenesu na usb

Martin
3. prosinec 2008, 15:45

Opravdu je jedno jaký operační systém člověk používá, hlavně že mu vyhovuje. Jinak se domnívám, že Windows Vista byl propadák oproti Windows XP – přiznává to i Microsoft, který si od Visty sliboval více. Proto Microsoft připravuje vydat Windows 7. Již jsem si stáhl BETA verzi určenou pouze pro testování. Zkusím jí na jednom z mích strojů vyzkoušet. Uvidíme…

Georg
2. červen 2008, 22:45

Ja mam trvale Mrkwosoft XP proffesional a Slax CD si beru do prace oba se me zdaji dobry zalezi na kazdym jak se mu co chce nebo nechce pouzivat nebo ne?

já-linux
17. květen 2008, 11:27

no nevím student informatiky asi nejsem a i tak pouzivam linux nevim co se vam na nem nezda?

Jinak to live CD/DVD je snad to nejlepsi reseni jak na linux – jenom wokna jsou furt pozadu

Pavel
12. září 2007, 19:02

Produktem MS je WinPE, práce B.L. je BartPE, práce S.B. je Reatogo.

Libor
12. září 2007, 18:43

Tohle je nebo není ? :-)

Redaktor ovsem.net Jirka
12. září 2007, 10:45

Tohle je přece není produkt Microsoftu ;) a podobné utilitky jsou na světě také poměrně dlouho.

Live DVD/CD Linuxu jsem zkoušel a ani tohle nepomůže rozšířenosti Linuxu mezi neználky. Linux by bez studentů informatiky byl asi už dávno mrtvý ;) Stejně je faktem, že i tvrdošíjní zastánci Linuxu mají nainstalované alternativně také nějaké windowsy ;)

yaqxsw
11. září 2007, 22:24

Hmmm, Tohle Linux už měl Dávno tzv. “ LIVE DVD “. Zdá se, že Mrkew$oft se zase opozdil.

brna
5. září 2007, 18:09

doporucuji slax ten muze vzit cokoli do prace, v pc, na notebooku

Linvris
3. září 2007, 19:23

Tzn. že pokud maš zakoupenou sestavu od určite firmy, nebo Notebook, kde již byla v základu předinstalovaná jistá verze XP

Pavel
3. září 2007, 18:26

Máš-li licenci pro OS na svůj HW, můžeš takro vytvořený CD použít v souladu s licencí jen na svým PC.

Pavel

kuba
3. září 2007, 18:25

Není to v rozporu s licencí Windows XP? (nevím, ptám se, myslím že jo .-))

nepovinné, možno použít gravatar
nepovinné


Ovsem.net je na FacebookuOvsem.net je na TwitteruOdebírejte články přes RSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací